Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Cupa Mocanita 2005 - Sfantu Gheorghe

felippe

Cupa Mocanita 2005 - Sfantu Gheorghe

Mesaj de felippe » Sâm Ian 07, 2012 1:47 pm

Nu e nicio greseala in titlu, este anul 2005 dar, ca si Catalin (si fara sa ne vorbim intre noi), si eu fac azi ordine in putinele mele fotografii cu tematica feroviara sau modelistica si acum am dat peste aceste poze facute cu ocazia unei "deplasari" organizate de RailwayFan (Mihai Craciun) la Cupa Mocanita din Aprilie, 2005 de la Sfantu Gheorghe (poate ma ajuta cineva si imi spune a cata editie a fost in acel an).

Ne-am intalnit la Bucuresti, in Gara de Nord unde am facut doua fotografii locomotivei electrice 40-1013-8 a Grupului Feroviar Roman:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Urmatoarele poze, gara Brasov unde atractia principala pentru mine a fost locomotiva cu abur 150.1114 dar si o coloana de alimentare cu apa a locomotivelor cu abur:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests]

La destinatie, in gara din Sfantu Gheorghe, o macara feroviara si o imagine a garii, privita dinspre oras:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Imagini de la expozitie:

La plecarea de la expozitie, fiind in desfasurare si zilele orasului Sfantu Gheorghe, ne-am oprit la un mic si-o bere (ca doar nu era sa ratam ocazia):

In poza de grup, de la stanga la dreapta: Andrei Berinde, fiul lui Mihai Craciun (imi cer scuze dar nu reusesc sa imi amintesc numele lui), Mihai Craciun, eu, Vali (Weeping Eye), Catalin Pavel si, daca retin bine numele, Florin (daca nu, il rog sa ma scuze - au trecut aproape 7 ani de atunci si memoria a cam inceput sa ma lase, la 40 de ani - si il rog sa puna numele corect. Poza a fost facuta, cred, de Silviu.

Si poze facute la plecare, din nou, in gara din Sfantu Gheorghe:

Cum eu nu am facut la vremea respectiva niciun fel de adnotari la ce am fotografiat, ar fi interesant de adaugat informatii suplimentare acestor poze.
Valentin Voica

interesantul

Mesaj de interesantul » Sâm Ian 07, 2012 4:37 pm

Faine vremuri.
Pe urma am fost în excursie la Comandă’u, la baza planului înclinat.
Caut poze şi voi pune şi eu...
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
interesantul

Mesaj de interesantul » Lun Ian 09, 2012 1:59 pm

Revin cu ceva poze, dar cred ca din 2006 sunt fotogrfiile:

Aşa, de aduceri aminte.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
interesantul

Mesaj de interesantul » Lun Ian 09, 2012 2:05 pm

Amu ceva nume, începând din stânga spre dreapta:

Prima persoan㒠nu o recunosc, st㒠ascuns㒠dup㒠aparat,
Pe urmă’:
Wepping Eye
Florinn
Xplaur
romrail
Dan TM
Florin Tuica

E.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Ian 09, 2012 3:56 pm

Ce frumos ! Multumim pentru impartasirea pozelor si a amintirilor placute. :grin:

Partea cea mai frumoasa a lucrurilor este ca expozitia a revenit in forta , inca de anul trecut, iar anul acesta 2012 in miez de vara vom avea parte de continuitate !! :grin: Avem toate motivele de bucurie iar cu aceasta ocazie, sper sa va planificati din timp sa ne putem intalni la Rasnov in vara aceasta ! Vor fi zile de vis si relaxare ! Modelismul romanesc a crescut mult din 2005 , desi eu nu eram pe vremea aceea in aceasta latura frumoasa a modelismului pot spune cu mana pe inima ca am evolut foarte mult si ar fi cazul sa ne reunim toti , sa impartasim putin din cele ce am invatat cu timpul. :grin:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”