Modellbau-Messe Wien 2011

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.037
2.545
Iași
LOCATION
Iași
A mai trecut o editie de Modellbau-Messe- Wien care a avut loc in perioada 26-30 octombrie 2011.

Va prezint pentru inceput un tur cu modulele dupa normele Eurotrack.
























Colegii nostri de la clubul Crisana din Oradea:









































 
Mulţumesc pentru imagini! Felicită’ri pentru Clubul Crişana!
Am rugă’mintea, dac㒠se poate, s㒠explice cineva ce-i cu Eurotrack-ul. Exist㒠ceva reguli de standardizare a modulelor/segmentelor? Care ar fi ele? Am observat dou㒠reguli:
1. cu linie dubl㒠cam la 5cm de latura spre public
2. tot linie dubl㒠la o distanţ㒠mai mare.
 
Am înţeles, mulţumesc, la punctul 2 m㒠refeream la poza 3194, rând 4 prima imagine, care probabil arat㒠o serie de segmente, nu un modul. Deci, din câte înţeleg, fiecare face cam ce îşi doreşte, pe câte segmente doreşte, atâta timp cât capetele ansamblului sunt conforme. Mi se pare corect!
 
Asta:
http://i882.photobucket.com/albums/ac22/florinbv/messewien2011/DSC_3392.jpg
Pare a fi un fel de inversare a standardului, probabil pentru situatiile in care publicul ajunge sa fie pe partea opusa. E prima oara cand vad asa ceva, dar ar fi necesar la standardele asimetrice, cum e eurotrackul.
 
Am pierdut destul timp si la camioane, excavatoare, masini...













 
Mulţumesc de lă’murire. Partea pe care st㒠publicul mi se pare puţin relevantă’.
De exemplu aici http://i882.photobucket.com/albums/ac22/florinbv/messewien2011/DSC_3220.jpg (o serie care mi-a plă’cut foarte mult) pe care parte ai vrea/ar fi mai bine s㒠stai?
Apropos, de unde erau oamenii care au fă’cut asta?
 
Restul de poze.
Si ceva la N:






Standul Artitec:







Au fost si CFR-uri la vanzare, vagoane si locomotive



Auto


Diverse












Brawa:









 
Acest eveniment a insemant pentru noi, Clubul Feroviar CRISANA-Oradea a doua participare alaturi de asociatia europeana Eurotrack ce reuneste cluburi din 9 tari.
Am fost prezenti cu doua module realizate dupa standardul Eurotrack reprezentand halta Livada Somes si cateva garnituri de marfa si calatori romanesti.


Traseul format in intregime din module cu linie dubla a avut o lungime aproximativa de 360 metri.
















Mai multe imagini sunt disponibile aici
 
Fum de BR 50



Inchei cu frumusetile noastre de la Micro-Feinmechanick:

140.903



651.056