Expozitia internationala de modelism froviar Bekescsaba

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Weekendul trecut, intre 29 septembrie si 2 Octombrie, a avut loc o expozitie de modelism feroviar, la care am fost si noi invitati sa participam...
Fara sa mai prelungim incepem prezentarea...expozitia a avut loc in 2 camere, una mai mica in care a expus clubul din Szeged si una mai mare in care am fost si noi....incepem cu dioramele celor din Szeged...
TT

N

H0

Si o vitrina cu modele...

Diorama la H0 era controlata prin PC, desi locomotivele si controlul lor era analog...prea multe nu am inteles ca maghiara mea e la pamant...
La intrarea in expozitie, care a avut loc la Casa de Cultura a Feroviarilor, unde isi are sediul si Cercul de modelism feroviar(organizatorii), se gasea o diorama, expusa permanent, la TT....scara preferata de ei...

De asemenea, pe durata expozitie, ca sa aibe si copii cu ce se juca, a fost montat un mic traseu de tren thomas...cu care copii s-au jucat intens...

Tot la intrare se gaseaa un costum de MAV-ist pe care il puteai imbraca sa faci poze...

Si astfel ajungem in a2a camera, unde eram si noi...
Incepem cu dioramele de sine statatoare, la scara TT...

2 diorame mai micute, care puteau fi usor de transportat...

Si cateva modele home-made, din metal...

Am lasat la final mica diorama modulara la H0, compusa din o bucla/gara a organizatorilor, hata Zadareni si o gara in curs de realizare a unui pasionat, totul controlat in analog...normal
 
Pe langa expozitie, a avut loc si o mica parada de locomotive, Sambata, unde i-au asteptat mai multe surprize pe vizitatori...
Sa incepem cu locomotivele prezentate...

Pe langa expozitie, un automotor InterPici facea din ora in ora cursa de la linia 1 a garii pana in depou, unde ii plimba pe calatori pe turnanta si apoi aveau la dispozitie vreo 10 minute sa viziteze si pozeze depoul, pana la intoarcerea automotorului in gara...
Pe langa automotor mai puteai facer plimbari pe un cupon de linie cu o mica drezina actionata manual...insa preferata mea, unde trebuia sa dai bani, e urmatoarea...

Un mic Live steamer ce se plimba cu copii pe un oval...
Nu trebuie sa mentionez ca atata expozitia mica cat si cea mare erau in permanenta pline, abia avand loc sa te plimbi....
Voi mai revenii si cu pozele altora, cand le voi primii...
Toate cele bune!
 
buna tyco,

mai intai multumesc pentru poze si reportaj.
desi locomotivele si controlul lor era analog...prea multe nu am inteles ca maghiara mea e la pamant...

vad ca si romana la fel! :D

privind controlul locomotivelor analogice prin computer, era probabil vorba de MpC (Modellbahn per Computer) de la Gahler und Ringmeister...