Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Expozitia internationala de modelism froviar Bekescsaba

tyco

Expozitia internationala de modelism froviar Bekescsaba

Mesaj de tyco » Lun Oct 03, 2011 8:40 pm

Weekendul trecut, intre 29 septembrie si 2 Octombrie, a avut loc o expozitie de modelism feroviar, la care am fost si noi invitati sa participam...
Fara sa mai prelungim incepem prezentarea...expozitia a avut loc in 2 camere, una mai mica in care a expus clubul din Szeged si una mai mare in care am fost si noi....incepem cu dioramele celor din Szeged...
TT
[Link Removed for Guests]
N
H0
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Si o vitrina cu modele...
Diorama la H0 era controlata prin PC, desi locomotivele si controlul lor era analog...prea multe nu am inteles ca maghiara mea e la pamant...
La intrarea in expozitie, care a avut loc la Casa de Cultura a Feroviarilor, unde isi are sediul si Cercul de modelism feroviar(organizatorii), se gasea o diorama, expusa permanent, la TT....scara preferata de ei...
De asemenea, pe durata expozitie, ca sa aibe si copii cu ce se juca, a fost montat un mic traseu de tren thomas...cu care copii s-au jucat intens...
Tot la intrare se gaseaa un costum de MAV-ist pe care il puteai imbraca sa faci poze...
Si astfel ajungem in a2a camera, unde eram si noi...
Incepem cu dioramele de sine statatoare, la scara TT...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
2 diorame mai micute, care puteau fi usor de transportat...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Si cateva modele home-made, din metal...
Am lasat la final mica diorama modulara la H0, compusa din o bucla/gara a organizatorilor, hata Zadareni si o gara in curs de realizare a unui pasionat, totul controlat in analog...normal
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Lun Oct 03, 2011 8:48 pm

Pe langa expozitie, a avut loc si o mica parada de locomotive, Sambata, unde i-au asteptat mai multe surprize pe vizitatori...
Sa incepem cu locomotivele prezentate...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Pe langa expozitie, un automotor InterPici facea din ora in ora cursa de la linia 1 a garii pana in depou, unde ii plimba pe calatori pe turnanta si apoi aveau la dispozitie vreo 10 minute sa viziteze si pozeze depoul, pana la intoarcerea automotorului in gara...
Pe langa automotor mai puteai facer plimbari pe un cupon de linie cu o mica drezina actionata manual...insa preferata mea, unde trebuia sa dai bani, e urmatoarea...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Un mic Live steamer ce se plimba cu copii pe un oval...
Nu trebuie sa mentionez ca atata expozitia mica cat si cea mare erau in permanenta pline, abia avand loc sa te plimbi....
Voi mai revenii si cu pozele altora, cand le voi primii...
Toate cele bune!
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Oct 03, 2011 11:25 pm

buna tyco,

mai intai multumesc pentru poze si reportaj.
hata Zadareni
desi locomotivele si controlul lor era analog...prea multe nu am inteles ca maghiara mea e la pamant...
vad ca si romana la fel! :-D

privind controlul locomotivelor analogice prin computer, era probabil vorba de MpC (Modellbahn per Computer) de la Gahler und Ringmeister...
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”