Tram and Train Model Fest Iasi - Editia 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Flacara Iasului

Expozitia de trenulete si tramvaie in miniatura si Targul de Craciun isi deschid portile pentru ieseni

In acest weekend, la ERA Shopping Park va avea loc un eveniment special, o expozitie de machete de trenuri si tramvaie in miniatura. Iesenii vor putea admira impresionanta colectie toata saptamana viitoare, pana pe data de 24 Decembrie. In plus, pentru ca se apropie Craciunul, toti cei prezenti in Galeria Comerciala vor putea cumpara cadourile pentru cei dragi de la Targul de Craciun realizat in parteneriat cu ONG-urile locale, unde vor fi expuse obiecte si accesorii confectionate manual.

Vineri, 17 Decembrie, incepand cu ora 17:00 la ERA Shopping Park va avea loc lansarea expozitiei de machete de trenuri si tramvaie in miniatura in prezenta domnului Cristian Stoica, Director Tehnic RATP. Trenulete functionale si machete statice, materiale de colectie, expozitie de fotografie, toate acestea vor putea fi admirate pana pe data de 24 Decembrie in incinta Galeriei Comerciale. Ocupand o suprafata de aproximativ 150 de metrii patrati, expozitia reuneste trei diorame, cea mai mare dintre acestea avand o lungime de 10 metri. Printre materialele de colectie expuse se numara sepci si uniforme din domeniul feroviar si epoleti autentici. In plus, iesenii care vor veni in acesta perioada la ERA vor putea admira, pe langa colectia impresionanta de machete, si o expozitie de fotografie, compusa din 100 de lucrari care infatiseaza trenuri, locomotive si detalii ale acestora.

Si pentru ca sarbatorile bat la usa, incepand cu ziua de vineri si pana pe data de 24 Decembrie, la ERA Shopping Park va avea loc Targul de Craciun, realizat in acest an in colaborare cu ONG-urile locale axate pe proiecte sociale de ajutorare a copiilor si batranilor, dar si pe promovarea culturii, a schimbului intercultural si a ecologiei. Reprezentatii acestora au pregatit pentru vizitatori obiecte si accesorii lucrate manual, cu specific de sarbatoare, ideale pentru a le face celor dragi o mica atentie. In plus, prin cumpararea produselor expuse in cadrul targului, iesenii sustin si ajuta ONG-urile sa isi desfasoare activitatea. ONG-urile vor prezenta produse precum bijuterii si accesorii realizate manual, saculeti de cadouri, origami si alte obiecte specifice culturii japoneze cat si sarbatorilor de iarna.

http://www.flacarais.ro/cms/site/f_is/news/expozitia_de_trenulete_si_tramvaie_in_miniatura_si_targul_de_craciun_isi_deschid_portile_pentru_ieseni_43524.html

Ziarul Lumina (La ei chiar nu ma asteptam sa ne promoveze evenimentul.)

în aceste zile, Iaşul este gazda primei expoziţii de modelism feroviar din zona Moldovei - "Tram and Train Model Fest". La evenimentul care se desf㒺oar㒠în cadrul Centrului Comercial ERA vor expune cinci pasionaţi ai domeniului feroviar. Potrivit organizatorilor, pe lâng㒠machetele funcţionale de trenuleţe va fi prezentat㒠o dioram㒠cu machete de tramvaie funcţionale, lucrate manual, 10 vitrine cu machete statice de tramvaie, colecţii de obiecte şi materiale feroviare, precum şi o galerie fotografic㒠cu tematic㒠feroviară’. Expoziţia este deschis㒠pân㒠în Ajunul Cră’ciunului.

http://www.ziarullumina.ro/articole;1469;1;50114;0;Actualitate-Modelism-feroviar-la-Iasi.html
 
Ajun de Craciun, sfarsit de expozitie la Iasi.
Am invatat multe din aceasta experienta:
1 - lucrul in echipa nu este asa de usor de realizat mai ales cand nu ai o echipa, ori crezi ca ai una si esti faultat de unii coechipieri care s-au aratat entuziasti si devotati la inceput si au dat cu bata-n balta la urma;
2 - daca vrei un lucru facut bine fa-l singur, si aici ma refer la sistemul de promovare al evenimentului pe raza orasului Iasi;
3 - publicul inca nu percepe notiunea de "pasionat de modelism feroviar" (fie trenuri sau tramvaie), de aceea trebuie educat;
4 - totdeauna sa iei un avans cand cineva se ofera sa-ti cumpere o lucrare.
Cred ca ar fi mai multe, dar...

Sincerele mele felicitari si multumiri merg catre sotia mea, care a pus umarul la treaba cu noi, catre Tudor Matrescu, Nicu Botezatu si Baron Cosmin, fara de care nu am fi avut garnituri autohtone pe diorama.

Sunt foarte multumit de impactul evenimentului si "ne trecem la tabela" pentru Pasti cu urmatoarea expozitie.
Craciun Fericit tuturor!
 
Acum in ajun de Craciun dupa ce ne-am retras acasa de la invartit trenuletele de la expozitie,ne-am gandit sa punem pe foaie ce si cum a fost.Daca imi scapa ceva rog pe ceilalti participanti sa corecteze sau completeze.

Cum Adrian deja a prezentat invataturile trase de pe aceasta prima editie,eu am sa punctez detaliile "administrative".

Prima intalnire pentru vorbi despre expozitie a avut loc in primul weekend din octombrie.

Dupa s-a inceput(mai bine zis,a inceput Adrian) umblatul dupa sponsori,parteneri,spatiu,etc.
Astfel ca la inceputul lunii noiembrie aveam spatiul la Carrefour.Incep sa se adune materiale,planificam trasee,se fac promisiuni pentru sponsorizari,fonduri,etc.

Jumatatea lunii noiembrie ne prinde inca fara lemnaria pentru ca macar sa ridicam diorama.Din nou aceleasi promisiuni si asigurari peste asigurari ca totul vine.

Aproape sfarsitul lunii noiembrie si expozitia parea compromisa,cand cu ajutorul lui Adrian se face rost de o sponsorizare pentru a procurea lemnaria si alte cateva materiale astfel ca trebuie sa modificam mult din traseu pentru a-l putea termina la timp si pentru a ne incadra in materiale.

De atunci s-a inceput lucrul intensiv la diorama pentru unii,pentru ceilalti mai putin.

Pe timpul lucrului la diorama aflam ca "ajung in juma de ora" inseamna de fapt ajung in vreo 4-5 ore sau chiar deloc.
Dat fiind faptul ca expozitia a avut loc in fostul magazin Flamingo Computers si banner-ul de sus de la intrare inca ramasese,am fost intrebati daca nu cumva vinem o placa de retea sau un cablu de alimentare.

Incet incet diorama prinde forma.Se aranjeaza si expozitia fotografica,se aduc vitrinele.

Vine si ziua deschiderii.Cred ca pozele au aratat in mare ce si cum a fost.

Pe parcursul expozitiei nu au fost alte lucruri insemnate de punctat.

Finalul a fost "grandios".Am avut un update foarte tare la diorama noastra:gara lipsa,turnanta lipsa,remiza lipsa si o a2a gara lipsa,deh restituite patriei.Asa ca update-ul s-a pretat foarte bine azi,dat fiind faptul ca asa ne-a fost mai usor la strans si ordine prin trenulete si scule.

Am avut parte de public dar mai mult de 75% intrau cu figuri gen "astia nu au ce face acasa si se joaca cu trenulete".Din pacate nu prea se poate trece inca de nivelul asta.Vedem la anul.

Cam asta a fost in mare prima editie.Tin sa-l il felicit in mod special pe Adrian care a fost sufletul expozitiei si care a pus suflet si chiar mare parte din bugetul sau,il felicit si pe Nicu care ne-a ajutat foarte mult cu partea electrica si cu micile detalii care au facut diferenta,pe Alexandra sotia lui Adrian care l-a sustinut si care a lucrat si ea la diorama si pe Baron Cosmin caruia ii multumim ca ne-a oferit al sau parc de vagoane si locomotive CFR,si pe Petrica care desi a avut un mic accident tot a venit la expozitie.

Acestea fiind spuse/scrise noi am fost multumiti de eveniment,avand in vedere ca a fost prima editie pe Moldova si speram ca incet incet sa popularizam acest hobby si in zona aceasta a tarii.

Ne vedem la editia II :D

Craciun fericit tuturor si toate cele bune!
 
Am avut parte de public dar mai mult de 75% intrau cu figuri gen "astia nu au ce face acasa si se joaca cu trenulete".Din pacate nu prea se poate trece inca de nivelul asta.Vedem la anul.

Asta e valabil si-n alte parti. Daca ati fi avut si voi un kil da faina si altu' de zahar, moaste expirate si ghiuluri gratis , nu ati mai fi avut aer sau jamuri.
Felicitari pentru initiativa, orice inceput e greu. Iasul nu-i chiar un oras din fundu' lumii, are oameni cultivati, problema e complexa.
Craciun fericit la EST!!!
 
Ma bucur enorm de ceea ce ati facut, sper sa pot participa si eu, oricum imi doresc destul de mult sa realizez diorama, mai ales ca cel ce ma sprijina, si ii datorez totul domnului Arin Panait (am toata stima).Bravo toate dorintele sa vi se indeplineasca in noul an ce vine =d.Imi pare rau ca nu am stat mai mult timp cu voi, dar eram inca in stare de soc.
 
Salutare

<r>Tudor,chiar daca inceputul e fost unul modest,sunt increzator ca pe viitor,prin colaborarea efectiva a mai multor modelisti,vom face ca razele modelismului feroviar sa rasara si in acest colt de tara.Munca a fost exclusiv a voastra,cei din Iasi,inima moldovei,dar sper ca anul viitor mai multi pasionati ne vom uni fortele pentru a pune la punct o expozitie complexa,demna de admirat.Anul acesta am fost doar un vizitator care abia a observat efortul vostru,dar marturisesc ca sunt entuziast si ca incerc sa particip,sa ma implic si sa devin membru al unei mari familii care sta sa apara. Impreuna cu Petrica,garantez sustinerea din partea judetului Botosani <E>:wink:</E> Prin sarguinta si efort consecvent,se poate orice,nu-i asa,baieti? Toate cele bune! <E>:aplauze:</E></r>
 
Vizita la depoul de locomotive si depourile de tramvaie din Iasi.
Aceasta actiune trebuia sa aiba loc inainte de expozitie dar, din motive prezentate anterior, am amanat intalnirea pentru data de 29.
Iata cateva fotografii de ieri.

Depoul de locomotive



Depoul de tramvaie Dacia



Tatra T4R 262
Chipurile pastrat ca vagon de epoca, acest tramvai este garat cu usile deschise, bordul descompletat, un scaun lipsa, finisajele distruse. :(




Depoul de tramvaie Gara


Remorca tramvai Timis 2
Cuvintele sunt de prisos.


Foto:
http://s1142.photobucket.com/albums/n607/Adrian203204/depouri%20iasi/
 
Interesant, sunt foarte curios ce e cu boghiul ala de LDE acolo ? De ce are motorul pus pe el ? E vorba de piese de schimb ?

Tatra e de ingusta cumva ? :D