Train Fest 2010 - expozitie de modelism feroviar

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

am placerea sa va anunt ca desi e an de criza si sponsori pauza, Trainsylvania Railway Club organizeaza si in acest an Train Fest, expozitie de modelism feroviar.

Expozitia va avea loc in weekendul 10-12 decembrie (posibil sa incepem din 9, inca sunt discutii pe aceasta tema)

Evenimentul va avea loc in cladirea mare a Garii din Cluj Napoca.

Invitam pasionati din orice colt al tarii sau cluburi de modelism feroviar din tara sa participe fie cu module fie cu modele de expus. Primim si pe cei din afara tarii.

Rog expozantii care doresc sa participe la acest eveniment urmatoarele:
- e-mail pana in data de 15 noiembrie ([email protected]) - cu cat suntem anuntati mai repede cu atat mai bine pentru organizarea salii
- numar Persoane participante
- module - schite cu dimensiuni (modulele trebuie sa fie construite conform standardului romanesc de module sau sa fie compatibile cu acesta fie direct fie printr-un modul de legatura)
- materiale de expus (loco vagoane etc)

Ne rezervam dreptul de a selecta expozantii, toti cei care vor trimite e-mail pentru a participa la expozitie vor primi raspuns daca sunt acceptati ca expozanti sau nu.

Voi reveni cu detalii.
 
Șî c㒠tă’t a zîs că’-nşepe, apoi să’-nşepem ;)
Astă’zi de dimineaţ㒠(vineri 10.09.2010), pe la 10.00 d-nul Florinn m㒠trezeşte din reveria şomerului de om liber şi fă’r㒠probleme :)
No cum facem s㒠ducem niscaiva OSB, scânduri grinzi şi alte cele la Club, ca s㒠purcead㒠bă’ieţii la fă’cut diorama. Treaba cum facem de fapt se traduce astfel: No când vii cu duba s㒠că’ră’m materiale?
în stilul-mi caracteristic, niciodat㒠nu zic nu, dar nu zic nici când, dar totuşi o lă’să’m pe alt㒠zi (luni). Mi-am revenit dup㒠cafeu' de neaţ㒠şi hai să’-l ţingă’lesc pe Florinn s㒠merem amu, ca pân㒠luni îi cale lung㒠şi se pot modifica multe.
Bineînţeles, ca datorit㒠faptului c㒠m㒠ră’zgândii l-am luat pe nepregă’tite pe omu, fă’r㒠cafeu beut, fă’r㒠alte cele şi am purces la aprovizionare.
Drept urmare apar primele poze cu Train Fest 2010





Povestea mai continua....
 
observ ce fin atinge Flo' oesbeu', iegzagt cacum ar pune mana pe o fesa de d-ra :p . Presupun ca n-o prinde cu forta sa nu-si afecteze stilu' cu aierografu. Spor in treburi, promit ca ma bag si io cu ce pot!
 
Dupa expozitia de la Brasov incarcam in camion tot ce avem si trimitem la Cluj. Ne vedem in gara.
 
interesantul a spus:
UP!

Poz㒠proaspă’t încă’rcată’, cu încă’rcă’tura :)



E.

Florinn, la ce sectie te-a descarcat EPO, ca e cam cu gratii prin masina. Ceva banca si io nu m-am asociat sa platim TVA pe suma saltata?
 
Salut,

noutati legate de expozitie.

In 16 oct. au fost prezenti la Cluj reprezentatii cluburilor Crisana din Oradea si Ar-rail din Arad, ne-am intalnit sa stabilim detaliile legate de expozitie.

Ce s-a stabilit:

- schema de asezare a modulelor :

(ca si raportare a dimensiunilor, modulele "Cluj" au impreuna 6.25 m, modulele "Oradea" au impreuna 7 m)
- comanda trenurilor se va face in digital, vom folosi o statie digitala Roco si 3 boostere (mai multe detalii tehnice va voi da cand facem primele probe, deocamdata se fac teste si se lucreaza la solutiile adoptate)
- vom aveam 4 gari functionale (cu macaze comandate), aproximativ 60% din traseu este cu linie dubla, restul cu simpla.
- vom avea 3 mausi pentru fiecare gara, om in fiecare gara si probabil o persoana care sa supervizeze daca va fi cazul. Dupa calculele mele 6 trenuri pot circula in acelasi timp fara probleme
- 20 noiembrie se aduc la Cluj modulele care au fost la expo in Brasov
- 27 noiembrie sosesc la Cluj si modulele de la Oradea si Arad, ocazie cu care vom face si primele probe pe traseu.

Vom avea garnituri complete, si legat de asta s-a mai stabilit ceva:
- ziua 1 : - trenuri epoca 1 si 2
- ziua 2 : - trenuri epoca 3 si 4
- ziua 3 : - trenuri epoca 5 si 6

Se anunta un eveniment important mai ales ca anul acesta gara implineste 140 ani.

Voi reveni cu noutati.
 
Salut,

pregatirile sunt in plina desfasurare,
s-au montat 2 din cele 4 gari complet functionale,
s-au montat cateva module auxiliare si s-au construit de la zero alte 6 module plus o bucla de intoarcere pentru linie dubla, evident toate dupa standardul romanesc de module.



Peste o saptamana sunt asteptate sa soseasca garile si modulele de la Oradea si Arad, atunci ne vom face o prima idee despre traseu care va fi unul imens, am estimat undeva la 50-60 m de module, aprox. 65% din traseu cu linie dubla.

Se pregatesc aprox. 40-45 garnituri de tren ce vor rula impartite pe epoci, plus alte surprize despre care nu pot sa va spun.

Deci veti avea multe motive sa va planificati o excursie la Cluj.
 
Vom avea garnituri complete, si legat de asta s-a mai stabilit ceva:
- ziua 1 : - trenuri epoca 1 si 2
- ziua 2 : - trenuri epoca 3 si 4
- ziua 3 : - trenuri epoca 5 si 6
o excursie de o zi se mai poate aranja, dar pentru a vedea toate epocile in miscare, 3 zile la hotel nu e cam mult pentru o perioada de criza?
 
@V200 indiferent despre ce ar fi vorba este imposibil sa multumim pe toata lumea.

Parerea mea este ca pentru un eveniment ce are loc odata pe an 3 zile sunt prea putine :D

Stiu ca e greu sa ne impartim pe epoci dar pana la urma alegem cea care ne place mai mult, toti cei cu care am discutat considera ca este o idee foarte buna ca trenurile sa fie impartite pe epoci pe durata expozitiei.

Noutati:
Au mai sosit inca 6 module, multumiri lui Nelu pentru transport.

Avem si afisul:

 
Salut,

revin cu noutati dupa un alt weekend in care s-a lucrat intens.

Au fost prezenti la Cluj : Iasi-ul, Oradea si Arad-ul.

Pana duminica seara au fost montate si legate intre ele toate modulele pe care se va rula la expo.

Daca baietii de la Oradea si Arad si-au cam terminat treaba, mai au de facut doar mici lucrari de intretinere, noi trebuie sa tragem tare in cele 10 zile care ne-au mai ramas.

Modulele insumeaza o lungime totala de 55 metri ! Adica aproximativ 100 m de traseu.
Se mai gandeste cineva sa stea acasa?

Cateva poze de sambata si duminica:








Au sosit si unele trenuri pentru probe de gabarit, inscriere in curbe, etc.





Voi reveni cu noutati ;)
 
Florinn a spus:
...
Modulele insumeaza o lungime totala de 55 metri ! Adica aproximativ 100 m de traseu.
Se mai gandeste cineva sa stea acasa?

Cluj, anul 2007
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=584

2 m de sina
o locomotiva numai vopsita in culorile CFR
5 vagoane CFR
diverse modele HO

2008
aproximativ 9 m de sina

2009
aproximativ 18 m de sina

2010
Garnituri complete si autentice CFR

Sunt sigur ca peste ani o sa cautam sala de sport pentru expozitie :D