Colectii si Colectionari 2010

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin si eu cu cateva poze:



Cateva modele:





Criza-criza, dar totusi lume a fost:



Ca de obicei, expozitia nu a trcut neobservata (presa):



Sambata seara:


Si-uite asa a trecut si expozitia de anul asta (cam prea repede). Felicitari si multumiri organizatorilor!
 
Tuturor salutari de la cimpul de eoliene de la Balgarevo / Kavarna.......vad ca stai rau cu telefoanele Bogdane......chiar si pentru cei care-ti solicitau produse...................... :-? ......felicitari pentru efortul vostru.. :aplauze:
 
Un set de poze facute de Michael.

Sambata dimineata a rulat o garnitura de curatat linia, BR 96 TRIX cu vagoanele de la Liliput.









 
revin si eu cu ceva poze
IMG_6097.jpg
 
Filmulete de la expozitie:

http://www.youtube.com/watch?v=MAC0QJfKeMI
 
Am prins si eu un moment de liniste si am sa imi dau cu parerea aici la ce trebuie sa ai in vedere cand vrei sa faci o expozitie si de ce sa te feresti (concluzie la expozitia de acest an).
1 Foarte importanta este locatia - pret / chirie / spatiu fizic
2 Lista de participanti
3 O expozitie diversificata trebuie sa cuprinda - diorame,vitrine de expunere, un loc de unde poti sa cumperi ceva material (importatori)
4 Minim 3 persoane pe care sa te poti baza 100% incredere ca te ajuta
5 Transportul / costuri
6 Dioramele dintr-o bucata (dimensiunea exacta pentru a fi asezate in sala)
7 Module - sa aiba un standard EXACT nu APROXIMATIV de imbinare si inaltime
8 Participantii - dupa ce au confirmarea ca vin la expozitie sa se tina de cuvant
9 Sponsori - grija mare la sponsorizare raportata la cerinte
10 Publicitate - Radio, TV, Presa si afise (am dat din buzunar 200 euro pe afise etc etc) iar in media locala noroc cu "relatiile"
11 Timpul exact alocat - ziua X montat / Ziua Y montat , de la ora X-Y
12 Durata expozitiei - recomandat 3 zile expozitie si 1 zi alocata aranjarii = total 4 zile

In concluzie anul acesta dintr-o expozitie pe 2 nivele a rezultat ce ati vazut , totul improvizat si redus la cine a fost serios si a participat.
Probabil ca ati constatat ca au fost ceva module nemontate, ca nu au fost vitrine si ca totul s-a redus la o sala, din pacate acest lucru caracterizeaza daruinta si seriozitatea unor pasionati.
Tin sa precizez ca au fost "PARTICIPANTI" care mi-au furnizat totul - numar persoane,lista,dimensiuni diorame, etc si care nu si-au onorat prezenta decat ca simplu vizitator, anuntandu-ma cu 48 de ore inainte ca "NU MAI POT VENI DEOARECE A INTERVENIT ......".

Va garantez ca in viitor la Brasov nu o sa se mai intample asa ceva, ori totul facut cu oameni de incredere ori expozitia se amana. Prefer sa merg la expozitii organizate de altii, sa ii ajut unde este nevoie si sa tratez aceasta pasiune ca un hobby .

Bafta tuturor care va inhamati la a organiza asa ceva, recomand celor care nu fac parte dintr-un club sa-si faca bine calculele inainte sa "incerce" pe cont propriu o astfel de expozitie.

Ne vedem la CLUJ
:evil:
 
As remarca anul asta la Cluj, un fapt care prezinta un avantaj extraordinar , dar totodata nu foarte usor de realizat. Toate modulele au ajuns la expozitie cu 3 saptamani inainte. Asta inseamna timp berechet pentru a face totul cu calm: pozitionare, legaturi electrice, eventuale corectii, teste.
Inteleg ca pentru a fi in situatia asta inseamna doua drumuri pentru expozanti, sala disponibila din timp...dar pentru organizare e un avantaj extraordinar. Atata timp cat nu vom avea o expozitie 100% cu module standardizate, o zi nu va fi niciodata suficienta pentru toate reglajele.