18 APRILIE – ZIUA INTERNATIONALA A MONUMENTELOR ISTORICE

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.037
2.545
Iași
LOCATION
Iași
Salut,
Andris a spus:
18 APRILIE – ZIUA INTERNATIONALA A MONUMENTELOR ISTORICE

Avem placerea de a va invita pe data de 18 aprilie 2010 în Muzeul National Secuiesc la programul pentru intreaga familie avand tematica: Calea Ferata Forestiera Covasna-Comandau.

Organizatori: Asociatia Siclau, Muzeul National Secuiesc, Consiliul Judetean Covasna

Program
10.00-11.00 Vernisajul expozitiei de fotografii: „De la Covasna pana la Neruja pe calea ferata forestiera de odinioara” si Expozitia de modele feroviare. Deschiderea: Tamas Sandor, presedintele Consiliului Judeten Covasna
11.30-13.00 Cai ferate inguste în Europa – comunicare: Papucs Andras, Lacriteanu Serban
17.00-18.30 Am condus locomotive cu abur – memoriile unor mecanici de locomotiva din Covasna şi Comandau, moderator: Markoja Szilard.

Program pentru copii:
10.00-13.00 Expozitia de modele feroviale, pentru cei mici: trenulete din lemn, covor de joaca
....

Va asteptam cu drag,
Andras



Brasov, cu cateva zile inainte de expozitie.

Avand lipsa la inventar 2 module de lagatura intre gara si parc, am hotarat cu Bogdan sa facem ceva ca sa rezolvam problema.

Am apelat la o reteta simpla, 8 picioare, 2 coli de OSB de 100x60, suruburi, apa+aracet+tempera+iarba, aplicator, copaci, sine H0 si H0e, bere.

Muncim o zi si o noapte:



La sfarsit se scoate afara la soare si se pozeaza:










18 aprilie, Muzeul Secuiesc.















 
in ultima poza vad un Dimitrov si ceva ce pare a fi 131 CFR?!...ceva detalii despre ambele?
 
cosmin, toate modelele din vitrina sunt ale lui Szelesz Joszef si sunt TT. Detalii despre modele nu cunosc.
Alte poze mai bune nu am.
 
"Cosmin 78"....ceea ce vezi este un "DIMITROV" :D realizat in TT de Szeles...a carui istorie de constructie ti-o pot spune cind vei dori....si ceea ce pare a fi 131.000 ....este de fapt un/o 142.00 in stadiul de constructie,tot in "TT" al aceluiasi Szeles....aceasta locomotiva a ramas in acest stadiu de mai mult timp,din cauza unor situatii total independente de dorinta constructorului ei.............
 
Mai multe poze de la expozitie gasiti aici:

http://pluszportal.ro/web/index.php?option=com_content&task=view&id=19796&Itemid=1&limit=1&limitstart=0