Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Sinaia Model Railway

Scrie răspuns
claubad05

Mesaj de claubad05 » Joi Dec 08, 2011 8:19 pm

Buna seara! Maine ajung in Sinaia, si as vrea sa fac din nou o vizita la muzeu. Oare mai exista expozitia de trenulete(diorama) . Va multumesc!
misha

Mesaj de misha » Joi Dec 08, 2011 8:48 pm

Da, există’. Cam pră’fuită’, dar...
6 lei intrarea, nu ştiu programul.
toate cele bune!
Mihai
claubad05

Mesaj de claubad05 » Joi Dec 08, 2011 10:17 pm

Super, abia astept sa ajung... Multumesc!
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Mar 16, 2012 1:43 pm

Am vazut azi dimineata pe TVR un reportaj cu diorama:
[Link Removed for Guests]
bogdanra

Reducere Sinaia - Muzeul trenuletelor valabil azi 14 iun 201

Mesaj de bogdanra » Joi Iun 14, 2012 3:17 pm

Sper din toata inima sa nu fie considerata reclama. Daca incalc vreun articol din Regulament va rog sa stergeti postul, dar sa nu mi-o iau pe cocoasa. Am doar cele mai bune intentii si poate ne si vedem intr-o zi acolo:

Se poate intra la Muzeul Trenuletelor cu doar 1 leu, inclusiv o cafea. Eu oricum vroiam sa merg, o s aincerc sa merg duminica asta. daca este prea din scurt ne vedem in alta zi?

Bogdan
Cand trenul face ciu-ciu-ciu
Inima imi canta TT - TT - TT
interesantul

Mesaj de interesantul » Joi Iun 14, 2012 4:33 pm

Aici plă’teşti un leu, pentru dreptul de a plă’ti 5 lei, nu 10. Deci intrarea costa 6 lei.

Este o excrocherie tipic capitalsmului acerb.

Chiar acum 2-3 saptamani am conversat despre acest gen de oferta cu seful unui OPC, dar din pacate nu ştiu, nu au legislaţia s㒠intervină’.
Sunt cazuri, mai ales la excursii, în care unii au platit în total mai mult decat daca luau direct.

Nu se considera reclama, deoarece este un anunt privind un muzeu.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
macleod

Mesaj de macleod » Joi Iun 14, 2012 5:36 pm

Nu mai stiu ce site a fost nevoit din cauza mea sa scoata procentul de reducere de mega 50% la reducerile de travel, dupa ce le demonstram ca in 5 minute le gasesc pe net o oferta comparabila ca pret cu mega reducerile lor. Dupa aia scria 'pret special site-ul lui peste punct ro'.
Preturile sunt clar umflate (cel putin cele initiale), dar daca esti atent poti gasi chiar chilipiruri. Dar marea majoritate sunt intr-adevar tepe, ori marfa e de calitate proasta, ori firma care face serviciile e praf, samd.
Legat de anutul de mai sus de pe bestdeals, m-am uitat (avand in vedere ca stiu foarte bine despre ce e vorba) si treaba e simpla: cine are maestro da un leu pentru o intrare (face maestro cinste de restul), cine are alt card plateste 5 lei. Mai simplu de atat nu se poate. Daca nu platesti cu cardul ... aici sunt cam in offside ca n-am incercat niciodata combinatia :-D.
Pentru maniacul din tine:
interesantul

Mesaj de interesantul » Joi Iun 14, 2012 5:40 pm

@ macleod
Ră’ule!
Distrugi afacerile oamenilor!
RUȘINICĂ!!!
:))

(m㒠refer la best deal)
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
macleod

Mesaj de macleod » Joi Iun 14, 2012 5:59 pm

In topul lucrurilor pe care le urasc e cu siguranta si 'a fi fraierit pe fatza' (tz ca n-am diacritice si sa nu iasa altceva la inteles). Oricum erau fraieri destui care cumparau, ba chiar si idioti care ma contraziceau si ma faceau pe mine personajul negativ ca denigram mareata opera de caritate pe care o facea site-ul sau agentia de turism. Vorba aia, orice fapta buna nu ramane nepedepsita, iar ignoranta e sfanta.
Si nu era bestdeals, era parca e-redus, dar nu pot sa bag mana in foc.
Dupa cum ziceam, am luat niste oferte de care am fost mega multumit, iar reducerea a fost una semnificativa. Dar trebuie sa fii atent, sa stii cat de cat piata, sa faci un pic de documentare inainte de a cumpara si de ce nu, un dram de noroc nu strica :-P
Legat de muzeu, nu stiu ce sa zic, daca fac reclama prea multa pana la urma pierde bani si muzeul, ca din aia 5 lei probabil ajung la el vreo 3, daca nu chiar mai putin. Si din cate stiu e facut de pasionati care chiar au pus bani si suflet in ceea ce au facut, nu e vorba de corporatisti de care sa mi se rupa ca ma duc gratis si le mananc si mancarea, ca oricum au destui bani.
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Joi Iun 14, 2012 6:22 pm

Pana la urma poate fi vorba de o ocazie sa ne vedem?
macleod

Mesaj de macleod » Joi Iun 14, 2012 6:26 pm

Mai ales ca dau si o cafea :-))
Eu incerc de nu stiu cand sa ajung (a se citi de fapt 'imi doresc'). Dar trec prin Sinaia numai pe la ore de seara, cand toate locomotivele sunt de mult duse la culcare in depouri.
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Joi Iun 14, 2012 6:37 pm

Duminică’? Ce spuneti? Eu oricum vreau sa il aduc pe fiul meu ... Ala mai mare.
Lili

Mesaj de Lili » Joi Iun 14, 2012 7:40 pm

Buna seara! Asa cum bine s-a precizat mai devreme, intr-adevar nu este un castig imediat pentru Expozitie, dar tinand cont ca 82% dintre vizitatori sunt trimisi de prieteni, rude, cunostinte, am recurs si la aceasta forma de promovare care ar putea avea ecou pe termen lung. Oricum, multumim celor de pe forum care au vizitat si au postat aici, pe youtube, pe bloguri sau pe facebook!
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Joi Iun 14, 2012 7:43 pm

Felicită’ri într-adevă’r. Oricum forma aceasta de reclam㒠este binevenită’. PeRsonal pe mine m -a sunat cumnata si vrea sa ne vedem acolo cu toţii si cu nebunia mea. Hi hi
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Lun Iun 18, 2012 1:01 pm

salutare!
am fost la Muzeu si primul lucru care m-a "izbit" a fost deosebita atentie a personalului care mi-a aratat ca intr-adevar isi doresc vizitatori.
Nu as putea spune ce m-a impresionat mai tare, mai ales ca venisem dupa vizita la Muzeul CFR de la Gara de Nord. Unde, intre paranteze, am intalnit o alta persoana care iubea ce facea - ma refer la dl Dorobantu
pe scurt: la Gara de Nord multa atentie pentru detaliul tehnic (automatizarea, sina H0e, etc...), la Sinaia multa aplecare catre alte elemente: povesti in fiecare colt al machetei, oameni care se uita la fustite scurte, sudori care repara locomotive, o nunta si o inmormantare, schiori care se dau peste cap...multe etc-uri din acestea care transforma spatiul machetei principale intr-o nebuneasca telenovela de 2 ore ;-)

M-a impresionat povestea dioramei lui Stefan... Stefan, un baietel care la 6 ani a primit o dorama dupa ce a vazut museul si-a dorit sa puna si diorama primita cadou ca si exponat sa se bucure mai multi de ea...

dragut, nu?

Exista potential si mai mult, dar sunt inceputuri. Iar faptul ca exista undeva o masa cu trenulete de lemn pentru copiii care vin pe acolo si ar dori sa puna si mana este o initiativa foarte buna.

Inca un element amuzant... Cred ca masinii-drezina Anei Pauker au incercat sa ii fure casetofonul... cel putin asta spunea parbrizul de jdemii de centrimetri grosime spart in dreptul soferului...
Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”