Expozitie de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II-a

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
si vb aia a romanului sa faci din rahat bici si sa faca poc ete ca sa putut din te miri ce a facut ceva nu de aceea se spune ca suntem inventivi numai ca inventivi suntem numai la furaciuni
 
Incet incet se misca lucrurile
O sa vedem si anul acesta ce incropim .
Am avut deja 2 intrevederi cu dl. Balteanu de la Reduta . Problema cea mare este urmatoarea si nu are rost sa ne ascundem - Banii , criza economica se pare ca taie adanc din bugetele alocate pentru manifestari , si din pacate chiar din astfel de manifestari care abea au luat ampolare .
Pana acum ce am discutat cu dl. Balteanu suna in felul urmator :
Sala mare de dans si sala de jos sunt ok , ni le poate oferi ca si sponsorizare .
Cazarea si 3 mese asigurate sunt incertitudinea , anul trecut am rezolvat-o prin Consiliul Judetean , anul acesta se pare ca :-? deocamdata .
Deci in concluzie trebuie sa ne bazam pe sponsori .
Atept pareri , idei orice este binevenit .
In februarie se voteaza la consiliul judetean bugetul pentru expozitii si evenimente , atunci o sa stim exact pe ce cale o luam , oricum ar fi Centrul Cultural Reduta este locul .
 
Dan Moisa a vorbit cu Radu Belu - ceva cu o manifestare in August cu ocazia intrarii primei locomotive Diesel in gara Brasov - sau ceva de genul acesta
Dane te rog cand ai timp intra si completeaza aici cu informatii :
Ne putem lega si de acest eveniment - sa fie in aceeasi perioada cu expozitia
 
Este foarte riscanta o expozitie in perioada concediilor de vara. Este posibil ca participarea sa nu fie cea scontata.
 
Ce concedii cand oamenii sunt dati in somaj tehnic, concedii platite 60 % , euro la 4,2 Ron , firme Multinationale care isi iau jucariile si se cara unde e mai bine ...
Eu nu cred ca in acest an asa zisele concedii or sa ne afecteze mai rau decat frigul gerul si umezeala din noiembie .
Iar pe de alta parte -Brasovul este oras turistic , lunile cu aglomeratie de turisti straini sunt August,Septembrie si lunile de iarna deci tot raul spre bine .
 
laur a spus:
o sa vina si vremea sa le dam peste nas celor de afara pnt ca oameni talentati eu cred ca avem numai ca poate nu vor sa se afirme

Hmm,

De ce sa le dam peste nas?
Ce ne-au facut ca sa le dam peste nas?
Nu am auzit pana acuma, cel putin in sport, sa dai cuiva peste nas.

Tare suna a un fel de razbunare si nu vad pentru ce.

Se pare ca multa lume nu stie sau uita ca polonezii, cehii si slovacii, ungurii si pana si bulgarii in toata perioada din timpul si de dupa comunism au tinut cu dintii de modelismul feroviar si sigur asta este cauza care produce efectul: modele MAV, PKP, CS facute de producatorii de trenulete, multitudinea de evenimente legate de modelismul feroviar din tarile lor, participarea la expozitii si concursuri interne si internationale si o legatura permanenta intre ei.
Nu exista sit sau forum de profil, indiferent de care tara enumerata mai sus apartine, sa nu se faca referire la expozitiile tinute de ceilalti si sa fie prezentate realizarile.

Faptul ca acel ziarist a scris ca stalpii sunt facuti din pasta sau teava de pix este mai putin important.

Important este faptul ca a apreciat ca modelistul roman a facut un efort, a folosit ce a gasit prin casa si si-a facut singur acel banal stalp de iluminat.



Mai de graba cred ca trebuie sa-i avem ca exemplu si sa incercam sa ajungem cat mai aproape de peformantele lor.

:cafea:
 
lupul_alb a spus:
toata onoarea pentru 060 EA. e o traducere reusita si o informatie pretioasa. dar totusi nu am putut sa nu ma amuz de pasta aia. no offence.

Traducerea e facuta de mine.

Faza cu "pasta de pix"...n-am stiut cum se zice la asta in romaneste. L-am intrebat pe Paul, el mi-a zis asa. Am facut doar copy-paste la fraza :p


Oricum, foarte reusita expozitie. De-abia astept si editia a treia.
 
Salut Bogdane,salut prieteni ! Sintem deja in 17 februarie.......sint si eu curios ce se intimpla cu bugetul national...ca apoi sa avem motiv de "speranta" la nivel local.......cind va urma impartirea "bucatelor"......
Sint si eu avid de noutati,fiindca 2 saptamini am fost plecat cu serviciul in Bulgaria......si-s rupt de realitatile"locale"...... In plus pina azi am avut si calculatorul "varza".
Tuturor,numai de bine ! Daniel.
P.S. Bogdane cind ne vedem la o bere ?
Nota : am vazut in zona orasului PERNIK ( 20 km S-V de Sofia ) rama Desiro electrica si DA -ul in vopsire rosu cu dungi galbene.......si desi aveam aparatul la mine,n-am avut nici timpul necesar unor poze si nici posibilitatea de-a opri...eram in convoi si cu insotire de politie....
 
Tuturor participantilor, vizitatorilor, modelistilor ,curiosilor ......etc etc
Am un cadou pentru voi , cadou care fara ajutorul lui Mixu era imposibil sa-l realizez .
Este un demo ,prezentare in sunet si imagini a ceea ce a fost Colectii si Colectionari 2008 editia a II-a .
http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-eb80a193f2.zip
 
Era sa uit - vizionare placuta
PS. Are 700 mb si merge copiat si pus pe un CD .

Este activ 10 zile incepand de azi .
 
filmu ruleaza si pe playsation 3 daca e pus cu sticu ori pe un disc si se da display all ..softu cunoaste extensia m2t si se vede beton :!: :!: :!: :!: :!: :|
 
VLC player
Pinacle studio player
Adobe media player
Merge si pe winamp doar sa ai instalat codec pentru m2t :D
 
BOGDAN I a spus:
Tuturor participantilor, vizitatorilor, modelistilor ,curiosilor ......etc etc
Am un cadou pentru voi , cadou care fara ajutorul lui Mixu era imposibil sa-l realizez .
Este un demo ,prezentare in sunet si imagini a ceea ce a fost Colectii si Colectionari 2008 editia a II-a .
http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-eb80a193f2.zip

La rugamintea lui mixu il gasiti si aici :

http://www.youtube.com/watch?v=pnkfE94xMQA

Selectati optiunea HD