Machetist 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare!

Florin spune-mi te rog de la ce ora se poate vizita expozitia, deoarece azi am trecut pe acolo pe la 10:15 - 10:20 si n-am reusit sa intru? Pe afis era orarul de la 10 la 16, iar poarta era inchisa si afisat un orar de la 12 la 16.

Programul meu de lucru nu-mi permite sa ma plimb prea mult, sa nimeresc cand e deschis expozitia.

Multumesc,
 
Seara buna!

Permiteti-mi sa raportez.. am ajuns acasa.. intr-un final... rupt de oboseala.. dar foarte bucuros ca am putut ajuta, chiar si pe ultima suta de metri, la organizarea si punerea in functiune a expozitiei.
Multumesc prietenilor de la Cluj pentru ca m-au primit, multam lu' flo ca mo gazduit.. si ceva special pt Bogdan din Brasov pentru diorama ;) (prietenii stiu de ce) :D :D :fluierat:
 
Gaby te muti la Cluj la club? Ca vad ca deja in 2 reportaje de pe net despre expozitie tu apari in poza :D
Revenind la expozitie, poate o sa pot veni si eu intr-un weekend sa o vizitez (in timpul saptamanii este exclus), assta daca ma primiti ;)
 
TEE a spus:
Salutare!

Florin spune-mi te rog de la ce ora se poate vizita expozitia, deoarece azi am trecut pe acolo pe la 10:15 - 10:20 si n-am reusit sa intru? Pe afis era orarul de la 10 la 16, iar poarta era inchisa si afisat un orar de la 12 la 16.

Programul meu de lucru nu-mi permite sa ma plimb prea mult, sa nimeresc cand e deschis expozitia.

Multumesc,

Salutare,

in mod normal expozitia este deschisa de la ora 10:00 la ora 16:00, daca la 10:15 min a fost inchis e posibil sa fi fost o intamplare sau nu stiu ce altceva.

Totusi ca sa fie sigur, mergi pe la un 12:00. Noi vom incerca sa vorbim cu cei de la muzeu astfel incat sa fie prelungit orarul pana la ora 18:00. Oricum, cred ca inclusiv sambata asta va fi deschis pentru ca am multi prieteni care doresc sa vina.

Voi anunta orarul pentru sambata.
 
hi.gif
 
Salut,

iata niste poze, nu prea reusite din cauza luminii proaste si a lipsei trepiedului, dar sper sa va faceti o idee despre cum arata totul (pozele sunt facute luni, dupa inchidere)




Voi reveni si cu alte poze mai de calitate, deocamdata scriem un articol in care va vom prezenta ultimile 3 zile de foc dinaintea deschiderii.
 
Salut,
impreuna cu Florin de la Iasi, va vom povesti aici cu ajutorul cuvintelor si a imaginilor, cum au decurs ultimile 3 zile de pregatiri dinaintea deschiderii expozitiei.

Asa aratau modulele ce ar fi trebuit sa lege Clujul de Brasov, vineri la ora 10 seara:



Iar diorama de la Cluj era in acest stadiu:



Se asambleaza modulul care mi-a trezit interes maxim deoarece era curb si trebuia sa aiba o structura rigida, mult mai usor de obtinut la un modul clasic:



Putin timp mai tarziu este gata:



Inca 1 modul drept de 1.2 m:



S-au realizat si picioarele si iata-le asamblate:

 
Se fixeaza traseul sinelor:



Dupa montarea sinelor la pozitie, fixarea permanenta prin lipire si taierea la imbinarea modulelor, am trecut la pusul pietrisului, acesta urmand sa mentina sinele pe pozitie dupa scoaterea suruburilor. Pe modulul curb s-a folosit sina R4 piko si sina R5 rivarossi, pe celelalte module auxiliare s-a folosit sina piko. Pentru baza terasamentului s-a folosit rola de terasament Noch iar apoi s-a completat cu terasament Noch "la punga"

Se apropie ora 5 dimineata, Florin (@gam3) trebuie sa apara..

Dupa o noapte petrecuta pe tren sambata la ora 05.00 ajung la club unde ma astepta Florin. Nici nu stiu cand se face ora 9 si plecam pentru putin timp fiecare in treaba lui. Eu ma intorc la club unde ajunsese si IonuĂž.Nu dureaza mult Âşi pleaca IonuĂž iar eu raman stapan.De stat degeaba nu a fost vorba, am facut treaba.





Pe la amiaza ajunge Bogdan cu Mitica, forte proaspete numai bune de pus la munca:



Dupa ce am dat o tura pana acasa si am dormit vreo 2 ore, am revenit la club unde se lucra de zor, Ionut, Florin, Bogdan, Mity, lucrau toti la module.

Sarcinile erau impartite:
Ionut-cosmetiza zidu de piatra cu tufe si buruieni
Florin-planta iarba
Bogdan-cosmetiza zona de intrare in tunelul principal
Mity-responsabil cu partea electrica
Eu-plantam copaci



Alte poze cu lucrarile

 
Cum fiecare facea cate ceva nu am fost atenti si au avut loc 2 accidente



Cineva face teste cu un vagon CFR etajat, da-i viteza, fara sa verifice pe unde merge vagonul, si totusi cineva acolo sus tine cu noi, iata in ce pozitie s-a oprit:



Este ora 18:00.

E timpul sa mergem la muzeu cu diorama din duba si sa o montam





Si se monteaza diorama din Brasov:


 
Avem mare noroc ca Iulia (angajata la muzeu) este foarte interesata de trenulete si nu ne grabeste desi ne apropiem de ora 10.



Merge? Nu merge? Merge?



Ultimele retusuri:



Trebuie sa spun ca imi pare nespus de rau ca nu am facut o poza de grup toti cei care am fost, in dreapte putei sa il remarcati pe domnul Marius Aureliu care a fost prezent atat sambata cat si duminica la muzeu dand o mana de ajutor.

In toata nebunia am mai facut cateva poze:



In pozele de mai sus aveti ocazia sa admirati un exponat al muzeului de speologie cat si pe "Profesorul" masurand locul ramas liber.

Urmeaza punctul culminant - oare va incapea si diorama de la Cluj aici? Niste calcule simple ne spun ca avem aprox. 5 cm spatiu liber, deci stam cu emotii pana a doua zi cand o aducem.

 
O pauza meritata inainte de a ne intoarce la munca:



Intorsi la club, "luptam luptam si .. terminam diorama":



E miezul nopti si se munceste din greu:



E deja 2 noaptea, ne pregatim sa plecam si noi la un binemeritat somn.

A doua zi (duminica) ne dam intalnire la club la ora 9, incarcam totul in duba si mergem spre muzeu, avem un sofer atent la gropi ca avem multe module in spate:



Ajungem cu bine:



Descarcam.
 
La sfarÂşit o poza cu noi:



Deja se filmeaza cu toate ca e duminica: O echipa de la TVR au venit sa ia niste interviuri la organizatori, aceeasi echipa a revenit mai tarziu pentru a surprinde faze din montarea modulelor dioramei.



Ce mai au de impartit?



Gata, suntem pe drum catre BraÂşov:



Ce a urmat? O zi lunga in care s-a lucrat pana la 10 seara la partea electrica a modulelor si asezatul modelelor in vitrine.
Apoi luni dimineata s-au facut ultimile retusuri, s-a montat plexiglas in jurul dioramei si s-au inchis vitrinele. Totul a fost sub foc automat inca sincer nu am avut timp sa fac poze.

A venit ora deschiderii, zeci de reporteri cu multe intrebari:



Si o poza cu Gaby, omul de baza sau supranumitul "tool-man", cel ce a fost atractia jurnalistilor lucrand pe toata perioada vernisajului.



Aceasta este povestea celor 3 zile de dinaintea deschiderii, speram ca va placut :)

(textul maro este scris de @Gam3 iar cel negru de @Florinn, iar imaginile sunt surprinse de amandoi)
 
inca o data, bravo baieti! asta da munca de echipa!

din numarul mic de poze in care apare Florin (cel din Jassy, nu din Klausenburg) deduc ca el e autorul celor mai multe poze! :D
 
La pregatirea Machetistului :D am fost robotei multifunctionali :D , iar in acel wheekend eu am fost sofer incarcator-descarcator , florin si mitica copiloti incarcatori-descarcatori :D