Expo trenulete Casa Tineretului Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ufff, macar UN exemplar de Malaxa daca ar fi suficient de destepti sa-l salveze de la casat, si daca s-ar gasi cineva suficient de interesat sa incerce sa-i redea infatisarea de odinioara, pe post de tren nostalgic!

:(
 
Radu161 a spus:
Atunci n-ar trebui sa te urci intr-o malaxa.
pai nu ma urc in tramvaie ce merg pe linia de tren 8) dar era vorba de H0, iar pe malaxa lui Pit ma urc sa vad daca ma tine :lol:
 
victorian a spus:
Ufff, macar UN exemplar de Malaxa daca ar fi suficient de destepti sa-l salveze de la casat, si daca s-ar gasi cineva suficient de interesat sa incerce sa-i redea infatisarea de odinioara, pe post de tren nostalgic!

:(

Si cu multi multi bani

De taiat nu le taie. Se pare ca vor suferi si ele "modernizari", informatie neverificata, asa ca ceva, ceva o sa mai ramana.
Oricum spre deosebire de altii, asa cum sunt, la noi malaxele inca "umbla"

Sa revenim la subiect ca se supara baietii

Ca tot nu v-am criticat legat de expozitie o fac acuma :D

Este laudabil ca incercati sa aduceti in fata publicului trenulete.
Este o forma de informare si atragere extraordinara si pentru aceste demersuri nu pot decat sa va laud si sa doresc sa faceti cat mai multe.

O singura observatie pe marginea careia se poate discuta pro si contra umpland tot acest forum evident daca unii mai sensibili, care asteapta numai laude si sa fie pe manseta forumului, nu se supara, isi iau jucariile si pleaca cu acel "nu mai scriu nimic despre expozitii ca nu meritati" aruncat peste umar.

Revenind la oile noastre.

Nu stiu de ce dar am impresia, poate este numai impresia, ca din dorinta de a organiza cat mai multe expozitii acestea au fost pregatite cam in graba.

Nu ma refer la faptul ca nu aveti o macheta si ati intins liniile pe o masa.
Nu asta este important.
Nu macheta face expozitia mai tare sau mai slaba ci exclusiv modul de prezentare a ceea ce aveti.

Liniile pot ramane foarte bine pe mese pentru exemplificarea functionarii masinariilor. Nu stirbeste nimic din efortul vostru, nu va da o nota proasta si nici nu va declaseaza in topul expozantilor, top care, cel putin pe mine, ma lasa rece, dar cand modelele nu sunt pe linii trebuie sa stea cumva.


Incercati, cu ce aveti la indemana si bani putini, sa faceti o gradena, un stand de prezentare de genul



unde modelele stau foarte frumos si au etichete explicative.

Nu e pacat de 1000 Malaxa, chiar daca ruleaza, oribil cu luminile aprinse si Cristi stie de ce, sa nu fie prezentat pe o linie si cu o eticheta explicativa?

Acelasi lucru valabil pentru Desiro mai ales ca se asambleaza la noi.
Ia uitati ce elegant este




Desi "marea" ingramadeala este la alea care misca

img9423mwa1.jpg



Nu scapa nici standul



Totul a inceput de la o idee (Radu Sofran) la care s-a adugat un afis (Robert)

postercopyvq4.jpg
img9301mqr9.jpg


si o zi superba de 1 iunie.

Nu ratati ocazia de a face invitatii oficialitatilor sau cine credeti voi ca va poate sprijini pe viitor in organizarea de expozitii fara bani daca se poate ca suntem saraci.
Nu o sa rateze ocazia, ma refer la personalitati, sa iasa in evidenta mai ales daca este prezenta televiziune, radioul si multe aparate foto


Primarul sectorului 2 Nicolae Ontanu

img9437mqm1.jpg
img9454mos7.jpg



Si chiar ministrul transporturilor la o expozitia de la Hotel Sofitel




aplecat sa vada mai bine exponatele de pe gradena




Nu am scris toate astea ca sunt io dăÂştept sau sa va fac capul mare.
Am scris ca sa nu ajungeti in situatia noastra.
Aveam posibilitatea sa participam a treia oara la Targul de Turism care are loc zilele astea la Bucuresti.
Cu ce?
Nu avem nimic pregatit, este un targ unde trebuie mers cu modele romanesti.
In primul si in primul rand o expozitie nu se pregateste in doua zile.
Ea se pregateste in anul acesta pemtru o eventuala participare in anul urmator.

Nu ne-am facut temele asa ca ...

blkboard-a.gif


Mi-am permis sa "agrementez" textul cu fotografii pentru o mai buna exemplificare a ceea ce am vrut sa spun.
Ca sa nu insir o lista de nume precizez ca fotografiile sunt facute de catre mebrii AMFB.

Sigur ce am scris mai sus poate fi completat cu o gramada de lucruri si poate cei care au expozitii facute o sa puna umarul.

Pana atunci spoor in tot ce intreprindeti!

:cafea:
 
LDH ,
Nu se supara nimeni pentru pietre , chiar iti multumim pentru sfaturi si Idei :D
Vom incerca sa le punem in aplicare pe 1 Iunie deoarece am auzit ca se doreste inca una. :fluierat:

Am sa incerc sa rezolv cat de repede problema aia suparatoare cu luminile.

:cafea:
 
LDH, multumim mult pentru sfaturi.
Am fi onorati daca am avea si oaspeti de la Cluj, Bucuresti, pentru a ne cunoaste si a putea colabora mai bine.
Urmatoarea Expo am dori, asa cum zice si Cristi CFR, sa fie incepand cu 1Iunie, probabil la Facultatea de Constructii.
Va vom tine la "curent 25Kv" cu organizarea ei.

Toate cele bune, TGV-DAT
 
salutare
ideile lui LDH sunt ok, normale, pentru ca asa trebuie sa se desfasoare practic orice fel de manifestare expozitionala
lucrurile de anvergura mai mare implica insa unele aspecte care pot fi considerate dificile
1 necesitatea (posibilitatea) de a strange un numar de membrii suficient de mare pentru a creea un club
2 posibilitatea de a gasi sponsori care sa se ocupe macar partial de aspectele financiare ale unei asemenea manifestari, macar de partea de tiparire a afiselor color care la dimeniuni mari sunt destul de costisitare

voi incerca sa ma implic si eu ceva mai mult la urmatoarea manifestare organizata de TGV-DAT and co :D
in sensul de a stabili si o eventuala participare din partea catedrei de material rulant
voi invita de asemenea, cu acordul organizatorilor, si o prietena care lucreaza la ziarul german, pentru a ne bucura de un pic de popularitate
nu stiu cum ar trebui procedat cu legatura cu oficialitatile deoarece nu am experienta in domeniu, iar orice forma de activitate birocratica ma enerveaza la culme 8)
totusi cred ca ar fi posibil sa existe ceva sprijin, pentru ca este an electoral si poate managerii urbei or sa dea dovada de mai multa intelegere decat poate ar da in conditii normale
 
TGV-DAT a spus:
LDH, multumim mult pentru sfaturi.
Am fi onorati daca am avea si oaspeti de la Cluj, Bucuresti, pentru a ne cunoaste si a putea colabora mai bine.
Urmatoarea Expo am dori, asa cum zice si Cristi CFR, sa fie incepand cu 1Iunie, probabil la Facultatea de Constructii.
Va vom tine la "curent 25Kv" cu organizarea ei.

Toate cele bune, TGV-DAT

Si noi ne-am bucura sa putem veni, din pacate la o expozitie de 3 zile in mijlocul saptamanii nu putem ajunge :(.
 
Dorim daca se poate sa tinem Expozitia mai multe zile, inckusiv weekend (daca Facultatea de Constructii este de-acord).
Noi suntem dispusi sa tinem Expo macar 7-8zile, dar sa avem spatiul necesar si programul de vizita (inclusiv in weekend) asigurate.
Asta va depinde de "BOSS-ii" Facultatii de Constructii (sper sa reusesc sa-i induplec).
Apropo, unul dintre ei este colectionar de TT, si a spus ca vrea sa participe.
Il asteptam sa ni se-alature.

Doamne-ajuta!
 
TGV-Dat,

Exact ce spuneam.
Imposibil ca printre cunoscutii vostri sa nu existe cunostinte la un post local de televiziune, radio sau presa.

Aduceti presa la expozitie si o sa vedeti ca lucrurile se simplifica la urmatoarea.
Scoateti in fata pe "BOSS-ii" sa spuna ceva in microfon, sa faca din mana la televizor sau sa scrie cateva randuri despre ei si o sa va minunati de rezultate.
Una este sa scrie de rau si alta de bine.

Mai mult. Daca aveti fotografii de la expozitiile anterioare in care apar si ei nu ezitati sa le afisati la urmatoarea expozitie ca pe un fel de istoric sau panoul fruntasilor cum vreti sa-i spuneti.

Pana si cei mai duri au sensibilitatea lor :D

p.s.Evitati sa-i lingusiti sau sa-i laudati de complezenta ca pierdeti. Fugiti de practica asta ca dracul de tamaie :evil: