TEMOFESZT 2014 - participarea RoTT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdanra

Well-Known Member
Trenulist
19 Martie 2012
1.283
106
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
LOCATION
Bucuresti
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
In perioada 10-12 octombrie 2014 a avut loc la Budapesta a 6-a editie a Expozitiei de tehnica ferovoara Temofeszt. In urma participarii grupului nostru mic la Expoztia de la Sofia cu cele 4 module TT "Gara Moinesti" am fost invitati si la aceasta expozitie, ba chiar au insisitat s avenim chiar daca inscrierile se terminasera din martie. Pentru participantii directi la constructia modulelor a fost o onoare si am incercat sa tinem stindardul sus pentru Romania.

Cateva date despre expoztia de anul acesta, dupa care detalii si despre participarea noastra

Tematica intalnirii de anul acesta a fost epoca 4-5 si grupul de la Visegrad. Chair daca in viata reala Ro si BG nu au facut parte din acest grup post-comunist central european organizatorii au dorit ca cele doua tari s aparticipe pentru ca - in realitatea anilor 90 - intre tarile din Grup si BG si RO au fost intense schimburi economice. Anul acesta la Temofeszt accentul s-a pus pe scara TT, o scara "ideala" in lumea tarilor fost comuniste datorita locuintelor mici, iar diorama rezultata a insumat 237 de metri de module care puse cap la cap au adunat modelisti din 8 tari: Bulgaria, Cehia, Germania, Polonia, Slovacia, Slovenia, Ungaria (organizator) si, cu voia Dvs, Romania. pe langa acestea au fost si diorame mai mici H0, H0e, N, dar si LEGO (hehehe, o surpriza deosebita s avezi IKARUS facut din Lego), dar si scara G. Mai mult decat atat evenimentul a adus si clubul pasionatilor de RC care au facut o minidiorama 1:14 unde s-au jucat cu camioane si "agregate" radio comandate. La acest eveniment am inteles ca au fost in jur de 10.000 de vizitatori in cele 3 zile, cu un varf sambata cand au fost peste 5000.

Grupul nostru a pregatit pentru Sofia 4 module functionale (aceasta era cerinta), dar reusisem sa le si "mobilam" cu cladiri de gara si un mic scenariu. Din pacate mai aveam doua module goale, iar modulele centrale nu erau finisate. De data aceasta alaturi de grupul de 3 persoane din Bulgaria (cftt, Sogard si cu mine) am mai primit ajutorul pretios al lui Andreiu, LDH si a lui M. Dragomir. O sa pun si poze, dar trebuie incarcate si le voi pune intr-un topic separat. Alaturi de cladirile garii pe care probabil ca unii le stiti s-au facut urmatoarele imbunatatiri/dezvoltari:
1. am schimbat macazele pe liniile principale din EW1 in EW3, asa numitele macaze lungi pentru a permite si aburoaselor mari sa nu deraieze (si chiar au fost perfecte! - nu am avut nicio deraiere)
2. pe cele 4 module au aparut : un parc de extractie petrol din anii 90, o balta, un deal si un drum precum si un Muzeu al Petrolului in care - ca si exponate - am pus macheta unei sonde din 1907 si a unui put de extractie de suprafata de la 188x (ambele documentate dupa poze si documente de la inceput de secol XX)
3. Am imbunatatit ce era deja facut: am pus lampi/felinare pe peron, bancute, oameni; am adaugat o locomotiva ruginita plina de verdeata si inca niste "gioagle" uitate pe o prelungire a liniei de magazie.
4. am inlocuit un motor care facea "fitze" la macazul principal de intrare in statie, s-au adaugat cateva (nu in totalitate) semnalizare specific feroviara: marci de siguranta, semnale fluier

urmeaza poze si filmulete facute de noi sau de catre ceilalti participanti.

Cu aceasta ocazie doresc sa spun ca am acceptat deja invitatia de a participa la intalnirea TT de la Nessebar din iunie 2015 si vom incerca sa mai facem cateva module. Ma folosesc de aceasta oprtunitate pentru a "chema la arme" orice doritor de a participa la crearea acestor module sau ale altora in scara TT. mesaje pe privat sau la bogdanra (arond) gmail (punct) com
 
Un filmulet comprehensiv in 5 parti, dar nu si extra calitativ. Sursa: link-ul oferit de catre organizatori:
https://www.youtube.com/watch?v=mn_AsZreG9k&index=1&list=PL48T8Mckb0dKyS62GuTqu1bSqpe0y9N_g
 
Ok, incepem cu pozele ;-)
in primul rand sa ne laudam cu modelele noastre. Eu am selectat doar cateva, exista mult mai multe linkuri catre galerii pe care le voi pune tot
aici.

Asta era explicatia cu tipurile de tren din statie, pentru a le tine minte dupa coduri...


Cam asa era de mare Remiza in care eram "cazati". Nu vreau sa fac paralele Romania/altii, dar Ungaria are o predilectie catre muzee... Muzeul Cailor Ferate nu face disonanta in aceasta poltica si am vazut o gramada de lucruri interesante pe care numai in filme le credeam a mai exista



Cftt-ul sub steagul Romaniei. Steag ce a stat cu mandrie acolo...



Manevre romano bulgare in statia Svoboda. Am resit sa facem si doua perechi BDZ-CFR. Locomotivele romanesti sunt cele facute de Cftt / LDH-

urile. DA-ul, din cauza cuplelor, a fost scos din joc. Pana la urma am reusit sa montam si noile cuple, dar a stat pe tusa...



O locomotiva ruginita napadita de vegetatie. Este un proiect al meu pe care il mai am de bibilit. Pentru spectatori insa a constituit unul din

punctele de atractie.



Inca 2 membri ai echipei: LDH si Andreiul


Detalii de la Muzeul Petrolului...


Diferite pancarde


O bucata de diorama marca Maestrul LDH:



Cativa calatori asteptau un tren numit dorinta... la Moinesti nu erau tramvaie...:


O casuta cu garduri DDR-iste vopsite . Montat de Cftt... Gospodaria este facuta dintr-o bucata a Garii Altmittweida si niste aruncaturi pe

acolo:)



Si a venit trenul. LDH-ul lui Nicky a tras un expres. S-a dorit un tren din Y-uri din fiecare tara participanta. Din pacate firma Tillig nu a

facut inca CFR-ul promis pentru trimestrul IV, iar noi vagoane CFR aveam doar doubledeck


Intre timp afara era un tren de gradina:



sau vagoane 1:1


si o bestie pe afara care era tare naravasa..



Ne intoarcem la modulele noastre une Sogardu traieste pauza din plin:



Intre timp am beneficiat d eniste oferte deosebite si am achizitionat cateva masinute pe care le doream de mult - acum un Zil -:



si voi continua...

PS: Faceti ceva va rog cu importul de link prin copy paste... Scriu codul cum trebuie si autoatul asta de phpBB mi le face varza si trebuie din nou sa le repar...