Propunere expozitie la Iasi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
TATRA a spus:
Eu nu inteleg de ce trebuie ca toate modulele sa fie standard si nu doar cele de cuplare intre cluburi?

Iti arat 2 planuri, pentru expozitiile de la Balatonfured din 2012 si 2013. Ele s-au desfasurat in spatii diferite (pentru ca spatiul din 2012 a intrat in renovare), si organizatorii au fost nevoiti sa se restranga, aducand mai putine cluburi si mai putine module. Cu galben sunt modulele CFB, ca sa observi cum au fost configurate si ce inseamna sa ai flexibilitatea de a muta modulele dupa cum vrei.

2012:


2013:


Chiar in 2013 a fost o problema cu calculul spatiului, si modificarea fata de plan s-a facut numai prin repozitionarea unor module, fara sa se intervina cu taieturi, lipituri etc.

In planuri se pot observa modulele de adaptare intre Eurotrack si standardul maghiar, despre care vorbea Gabi, module de bifurcatie si modulele de compensare (cele mici), cu care se pot face ajustari ale traseului cand este nevoie.
 
Cu scuzele de rigoare, eu nu ma pricep la diorame sau la standardele pentru module dar de la un subiect sa ajuns la altul.

Omul a intrebat daca cineva doreste sa participe. Daca cineva doreste sunt sigur ca se poate trece peste aceste lipsuri. Apoi prin experienta participarii, a organizarii si a schimbului de experienta se poate ajunge si la standardul la nivel national de care se vorbeste pentru expozitiile viitoare.

Pai si ne mai miram ca cei de la guvern nu sunt in stare sa i-a decizii...

Spunetii omului clar bai vin sau nu. Vin dar cu conditia sa facem modulul ala de legatura.
 
Si apoi hai sa ne gandim la beneficii de care nu prea vorbeste nimeni: ca locatie mi se pare pentru ceea ce isi doreste a fi locatia perfecta. Chiar mai buna decat locatia de la Cluj.
Va fi week-end si vor fi tot felul de vizitatori de toate varstele (si cu toate bugetele)
 
Salut,

@Tatra nu ti-am raspuns la mesajul privat pana acum deoarece eu pana aseara nu am intrat pe forum aprox 2-3 sapt. In situatii de genul asta este mai bine sa se dea un telefon sau email, forumul nu este un instrument oficial de comunicare.

In ceea ce priveste pozitia clubului de la Cluj vis-a-vis de expozitia pe care intentionati sa o faceti situatia este in felul urmator.
Cu siguranta ca vrem sa participam la o expozitie la Iasi, fie ca simpli participanti fie ca organizatori, nu am sa ascund ca ne gandim la asta de 2-3 ani, asa cum ne gandim si la alte locatii precum Timisoara, Brasov, Bucuresti.

Pentru 2014 avem in plan 2-3 evenimente, din aceasta cauza resursele noastre ca timp/disponibilitate oameni sunt limitate.

Din punctul meu de vedere problema nu este imbinarea modulelor/segmentelor/dioramelor, am facut si noi expozitii la inceput in care eram nevoiti sa facem module adaptoare.

Nu exclud ca in viitor sa participam si la alte expozitii daca acestea sunt evenimente regulate si anuntate din timp, insa anul acesta nu se poate.

Spor!
 
http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24+Iasi/Stiri/Lume+in+miniatura+creata+de+7+tineri+ieseni+pasionati+de+modelis