Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Propunere expozitie la Iasi

tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Sâm Ian 25, 2014 9:19 pm

Seara buna,

S-a uitat un lucru de specificat care poate datorita acestuia s-a ajuns la neintelegerea cauzata aici.
Clubul nostru are momentan 2 diorame.
Una mica, de sine statatoare care este "calul de bataie" la toate evenimentele cu scop de promovare a asociatiei si a ceea ce facem noi:

Imagine

Si [Local Link Removed for Guests] care este aceasta:

[Link Removed for Guests]

Care in stanga pozei exista o linie simpla special pusa pentru un acces ulterior de la alte module. Poze exacta cu modulul:

Diorama noastra este modulara, posibilitate de conectare exista, pana la expozitie am fi avut timp sa fi construit un modul joker pentru orice adaptare posibila in functie de cine ar fi dorit sa vina la expozitie. Pe digital se ruleaza fara probleme, iar daca se doreste analog, din nou, o putem adapta pana la expozitie.
Chiar nu vad unde ar fi probleme.

Totusi, chiar daca nu ar fi fost posibila aceasta conectare, noi am facut un apel pasionatilor din tara pentru a ne sustine prin prezenta lor ca participanti la expozitie pentru a putea face si mai cunoscut iesenilor acest hobby, pe principiul noi va punem la dispozitie necesarul ca voi sa puteti veni cu ce aveti si sa dam startul unui nou nivel expozitiilor din Iasi, in care sa nu fim numai noi Clubul de Modelism Feroviar Iasi prezenti.

Ne pare rau daca inca nu ne ridicam la anumite standarde ale tarii, dar noi incercam din rasputeri sa reusim ceva in aceasta parte de tara unde nimeni nu misca un deget pentru orice tip de modelism, daramite cel feroviar, dar cand ne lovim de asemenea ziduri e destul de trist.
petrica

Mesaj de petrica » Sâm Ian 25, 2014 11:29 pm

Buna seara,
Asteptam cu interes sa vad ca se organizeaza o expozitie de modelism feroviar la Iasi dar din pacate vad ca nu este altceva decat un vis :-( .Ca fapt divers managerul de la Uvertura Mall Botosani stie de pasiunea mea pentru trenulete si pune la dispozitie un spatiu pentru asemenea evenimente, mai mult decat atat acum incearca sa organizeze o expozitie de aeromodelism.
TATRA

Mesaj de TATRA » Sâm Ian 25, 2014 11:45 pm

Petrica, expozitia de modelism feroviar la nivel national, de la Iasi, va deveni realitate. Local tot am avut o serie de evenimente, dar este cazul sa aducem ceva nou si frumos in capitala Moldovei.
Ca si "felippe", sunt de acord cu ideea ca unele cluburi sa se prezinte cu diorame de sine statatoare. Cum am zis, mai devreme, nu exclud ideea de a realiza doua module de trecere de pe diorama noastra pe standardul romanesc de module.
Eu nu inteleg de ce trebuie ca toate modulele sa fie standard si nu doar cele de cuplare intre cluburi?
Cei care doresc sa participe la Iasi sunt mai mult decat bineveniti, dar nici nu ma voi ruga de cei care nu stiu sa aprecieze ce vrem sa facem noi si bat campii, fara a se informa.
petrica

Mesaj de petrica » Dum Ian 26, 2014 12:06 am

Ma bucur enorm pentru faptul ca se va organiza expozitia.
TATRA

Mesaj de TATRA » Dum Ian 26, 2014 10:37 am

Horia_Radulescu scrie: @TATRA: exista oameni competenti cu experienta in realizarea multor expozitii in afara clubului vostru, unii chiar si in Iasi. Ai luat legatura in prealabil cu acestia pentru a vedea, chiar inainte de a publica intentia pe forum, daca sunt gata sa te sprijine si daca da, in ce conditii?
Care sunt acei oameni???
Eu stiu doar de Florin Vornicu ca participa la expozitii in tara. Am discutat de cateva ori cu el si a zis ca nu este interesat sa expuna la Iasi.

Inca din 2010, cand a avut loc prima expozitie de modelism feroviar din Iasi, eram sase oameni. Dintre acestia am ramas trei: eu, Tudor si Nicu. Din pacate Nicu nu sta prea bine la capitolul timp, dar ne ajuta cu material rulant, in special romanesc.
In privinta celorlalti trei, ma abtin de la comentarii.
Abia din 2011 am reusit sa facem o echipa unita si in care sa am baza. Anul trecut ni s-a alaturat Diana, o studenta la arhitectura, care lucreaza foarte bine machetele de cladiri.
Pot spune ca echipa actuala imi inspira incredere si sunt sigur ca voi realiza evenimente frumoase alaturi de ei. Asta nu inseamna ca nu doresc ca noi oameni sa ni se alture ori ca exclud colaborarea cu alti pasionati din Iasi.
Radu161

Mesaj de Radu161 » Dum Ian 26, 2014 12:44 pm

TATRA scrie: Eu nu inteleg de ce trebuie ca toate modulele sa fie standard si nu doar cele de cuplare intre cluburi?
Iti arat 2 planuri, pentru expozitiile de la Balatonfured din 2012 si 2013. Ele s-au desfasurat in spatii diferite (pentru ca spatiul din 2012 a intrat in renovare), si organizatorii au fost nevoiti sa se restranga, aducand mai putine cluburi si mai putine module. Cu galben sunt modulele CFB, ca sa observi cum au fost configurate si ce inseamna sa ai flexibilitatea de a muta modulele dupa cum vrei.

2012:

2013:

Chiar in 2013 a fost o problema cu calculul spatiului, si modificarea fata de plan s-a facut numai prin repozitionarea unor module, fara sa se intervina cu taieturi, lipituri etc.

In planuri se pot observa modulele de adaptare intre Eurotrack si standardul maghiar, despre care vorbea Gabi, module de bifurcatie si modulele de compensare (cele mici), cu care se pot face ajustari ale traseului cand este nevoie.
Dor de duca, sa te-aduca...
nelutu

Mesaj de nelutu » Dum Ian 26, 2014 5:00 pm

Cu scuzele de rigoare, eu nu ma pricep la diorame sau la standardele pentru module dar de la un subiect sa ajuns la altul.

Omul a intrebat daca cineva doreste sa participe. Daca cineva doreste sunt sigur ca se poate trece peste aceste lipsuri. Apoi prin experienta participarii, a organizarii si a schimbului de experienta se poate ajunge si la standardul la nivel national de care se vorbeste pentru expozitiile viitoare.

Pai si ne mai miram ca cei de la guvern nu sunt in stare sa i-a decizii...

Spunetii omului clar bai vin sau nu. Vin dar cu conditia sa facem modulul ala de legatura.
nelutu

Mesaj de nelutu » Dum Ian 26, 2014 5:04 pm

Si apoi hai sa ne gandim la beneficii de care nu prea vorbeste nimeni: ca locatie mi se pare pentru ceea ce isi doreste a fi locatia perfecta. Chiar mai buna decat locatia de la Cluj.
Va fi week-end si vor fi tot felul de vizitatori de toate varstele (si cu toate bugetele)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Ian 26, 2014 9:42 pm

Salut,

@Tatra nu ti-am raspuns la mesajul privat pana acum deoarece eu pana aseara nu am intrat pe forum aprox 2-3 sapt. In situatii de genul asta este mai bine sa se dea un telefon sau email, forumul nu este un instrument oficial de comunicare.

In ceea ce priveste pozitia clubului de la Cluj vis-a-vis de expozitia pe care intentionati sa o faceti situatia este in felul urmator.
Cu siguranta ca vrem sa participam la o expozitie la Iasi, fie ca simpli participanti fie ca organizatori, nu am sa ascund ca ne gandim la asta de 2-3 ani, asa cum ne gandim si la alte locatii precum Timisoara, Brasov, Bucuresti.

Pentru 2014 avem in plan 2-3 evenimente, din aceasta cauza resursele noastre ca timp/disponibilitate oameni sunt limitate.

Din punctul meu de vedere problema nu este imbinarea modulelor/segmentelor/dioramelor, am facut si noi expozitii la inceput in care eram nevoiti sa facem module adaptoare.

Nu exclud ca in viitor sa participam si la alte expozitii daca acestea sunt evenimente regulate si anuntate din timp, insa anul acesta nu se poate.

Spor!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Feb 26, 2014 8:33 am

Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”