Cupa ,,Mocă’niÅ£a”, 2012

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hmmm:

1. La Rasnov sunt prezente modele la scara N, TT, H0 si 0; deasemenea, mai este un LDH CFR la scara 1:35 (cred);
2. Pisica din poza este a mea, si este inmatriculare DR, ep VI - museum lokomotive, asa incat nu acesta este raspunsul corect.
 
Frumoase pozele sir ! Mai ales prima :D :D
Abia astept sa vad modulele instalate in sala si sa rulam garnituri pe ele !
 
Sunt blocat la serviciu din cauza admiterilor, deci... de data aceasta m㒠voi mulţumi s㒠admir pozele
46.gif
şi să’-mi imaginez atmosfera expoziţiei
105.gif

V㒠doresc tuturor mult succes!
41.gif
 
MPU imi pare foarte rau ca nu poti ajunge, anul asta o sa fie mai interesant datorita variantei de traseu aleasa, sincer abia astept sa o vad gata montata pentru ca pe mine m-au tinut in suspans participantii cu proiectul de amplasare :D
 
Multumesc, il stiam...era ideea pana la cat va gasesc pe voi :)))
exista expozitii unde cam pe la ora pranzului incep oamenii sa stranga lucrurile... altele in care se sta mai mult....

Offtopic: ---http://rail-crisana.uv.ro/--- nu imi merge deloc... Spune no route to host, desi www.uv.ro il gaseste repede
 
Cateva filmulete facute azi, cand se jucau baietii :D
http://www.youtube.com/watch?v=tUGTaqTYrnA
http://www.youtube.com/watch?v=1qPZps0FU4g
http://www.youtube.com/watch?v=3eNSkDezThw
http://www.youtube.com/watch?v=3751WFkdV1A
http://www.youtube.com/watch?v=KWmGnCuI0vI
 
Cât despre "PWM-ul lui Mircea", despre care se aude clar referirea în finalul episodului IV (v㒠mulţumesc c㒠v-aţi adus aminte de mine
21.gif
), aceast㒠modalitate de alimentare analogic㒠nu a ridicat probleme la funcţionarea locomotivelor digitale cu care am lucrat pân㒠acum.
 
Poze aeriene:






Modelele mele in vitrina



O vitrina cu diverse modele H0, vagon 26-26, vagon WIT, o locomotiva V 100 si M62 MAV de la Oradea, o Ludmila Logistic Services Danubius ...


Vagoane CFR ruland



Vagonul Esx , castigatorul Cupei ,,Mocanita”, ediţia XXIV

 
Și uite c㒠adă’ugă’m înc㒠o expoziţie reuşit㒠la lista ARC. Deşi a fost foarte obositor drumul (azi dimineaţ㒠pe la 3 am ajuns dup㒠mici evenimente pe drum), m㒠bucur c㒠am avut ocazia s㒠ne revedem cu prietenii noştri pe care i-am vă’zut ultima oar㒠anul trecut la Râşnov! Sper s㒠ne revedem şi la urmă’toarea ediţie! Urmă’toarea oprire Balatonfured!
Toate cele bune!
PS: O mic㒠filmare din partea mea v-a apă’rea zilele urmă’toare!
 
Salut... Am fost si eu anul acesta la Rasnov... Cu bune si rele. Diorama modulara mega din punct de vedere a faptului ca s-au interconectat modulele diferiotilor particpanti intre ele. Am reusit sa vad "live" cateva din povestile de pe forumuri... centrala de curent cu tunel de fuga in TT mi s-a parut de departe cea mai frumoasa, din pacate nu functiona...

Mi-a placut foarte mult ce au creat cei de la Oradea prin prisma a doua lucruri:
1 - era recreata gara CEFA de unde ma trag eu, desi sunt nascut in Bucuresti
2 - excelente diferitele culturi (porumb, gradina, grau...nu mai stiu exact), Dacia 1300 (exact cum avea tata pe cand mergeam acolo)

Mi-a placut diorama CFB pentru modul in care era creata curba, abia asteptam sa vad macazele home-made la lucru (da da, rautaciosii sa spuna ca deraiaza... dar numai cine nu munceste nu greseste).

Mi-a placut turnanta pe care zacea BR23-ul meu, cea facuta de PDI, mi-a placut la nebunie colectia N a lui Sogard (dar clar nu voi lua N pentru ca are cuple prea mari fata de marimea vagoianelor, dar sunt super frumoase...

Mi-au placut EA-urile, dar mai nostalgic era DA-ul care tragea si el cate ceva...

ce nu mi-a placut: lipsa oamenilor vizitatori (desi recunosc ca am vaut in 3-4 locurti reclama la eveniment prin Rasnov)... faptul ca unele module nu erau realizate, cred ca timpul de la ultimul Ranov a fost PREA scurt (noiembrie/decembrie - iunie/iulie) si cam putine explicatii... as fi creat o poveste... vin cu acest feedback si de la ceilalti cu care am fost...nu prea intelegeau ce este atat de super fain... si a trebuit s ale explic ca spre diferenta de Muzeul de la Sinaia (de ex - la care i-am mai dus) aici era vorba d emunca oamenilor fara s aia prea multe lucruri de-a gata... ca fiecare lucru era muncit, ca erau vagoane revopsite, locomotive facute, macaze cu design acasa...

Over all imi pare rau ca nu am avut timp sa stau mai mult... ca nu am avut timp sa ii intreb pe fiecare ce si cum... A! si inca ceva... era si un proiector/LCD mare acolo... erau trenuri...dar as fi pus ceva animatii sau slide show-uri si legate de cum au fost facute anumite elemnte : de exemplu sunt multi care au facut o poveste a cum au construit un pod, un vagon, o casa, etc... Sa fi fost facute filme d epromovare a celor care au particpat...

Nu va suparati pe mine, incerc sa ajut macar cu ideile, poate si cu implicare data viitoare. Sunt nou si nu stiu nimic de fonduri, de banuti, de echipamente, de carat (acum am realizat ca daca voi face o diorama faina in felul in care am inceput-o nu o sa o pot transporta ;-( ).

Toate bune!

PS: Si da - FELICITARI CASTIGATORULUI!!! daca nu ma insel Radu este cel care avea vagonul, nu?
 
Felicitari castigatorului, Radu, dar si celor care au participat si au facut ca acest eveniment sa existe. Respect si inca odata felicitari.
 
Multumesc.
Problema lipsei vizitatorilor o sa fie mai atent analizata anul viitor. Am descoperit deja cateva hibe in modul in care a fost "semnalizata" expozitia, incepand cu afisul, dimensiunea lui, pozitionarea si continutul bannerelor si inca niste aspecte ce urmeaza sa fie discutate mai cu atentie anul viitor.
Legat de modulele nefinisate, a fost un compromis acceptabil pentru a completa traseul, ca sa aiba o lungime corespunzatoare. Este cam greu sa termini 11 module (incluzand gara) in mai putin de un an, cu o mana de oameni.
Dar nu e problema, la anul o sa fie gata, sperand ca o sa fie mai multi vizitatori.