Cupa ,,Mocă’niÅ£a”, 2012

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2016
896
2
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
AGENDA CULTURALà RÂŞNOV 2012

1. Festivalul de Foarte Scurt Metraj
3 – 5 mai www.trescourt.ro
2. Maialul Râşnovului 19-20 mai www.rasnov-turism.ro
3. Zilele oraşului Râşnov
Festivalul Naţional Ecvestru 25-27 mai www.rasnov-turism.ro
4. Festivalul Rozelor 1 – 4 iunie www.rosenaufest.ro
5. Mystery & Thriller Festival
18 – 24 iunie www.crimefest.ro
6. Festivalul Medieval al Cetă’ţii Râşnov 22 – 24 iunie
7. Zilele Cetă’ţii Râşnov
30 iunie – 4 iulie www.rasnov-turism.ro
8. Festivalul pentru copii JOCMANIA
Curtea Comedianţilor 2 – 8 iulie www. jocmaniafest.ro
9. Festival GHOST 13 – 14 iulie www.cavalleria.ro
10. Expoziţia – concurs de modelism feroviar Cupa ,,Mocă’niţa”,
ediţia XXIV 6 – 22 iulie. www.trennet.ro

11. Festivalul Turnirul Cetă’ţilor
20 – 22 iulie www.brasovtourism.eu
12. Festivalul internaţional de muzică’
,,Liga Campionilor” 1 – 5 august www.ligacampionilor.com
13. Festivalul Internaţional de Film Istoric 10 – 19 august
www.ffir.ro
14. Festivalul Internaţional Istoric Academic
,,In Numele Trandafirului” 24 – 26 august www.fia.ro
15. Transylvania Calling 27.08 – 03.09
16. Congresul Naţional de Speologie 5 -9 septembrie

Diana JOITA
Directia de Cultur㒠Primă’ria Râsnov
Administrator Cetatea Râsnov
0722-719950
0734-114304
www.rasnov-turism.ro



Urmeaza sa hotaram sala. Este propusa sala de sport din Valea Cetatii, urmeaza sa primesc imagini si releveul. Fiind in "calea" turistilor, speram ca in aceasta locatie sa strangem ceva fonduri pentru editiile viitoare.
Poate parea lunga perioada expozitiei. Se doreste o expozitie statica intre 6.07 - 19.07 (modele expuse in vitrine), eventual mici diorame, in weekend-ul 20-22.07 urmand sa fie functionala si mega-diorama modulara.
Asteptam propuneri, inscrieri, (vezi modalitatea in topicul MOCANITA 2011)
Regulamentul acestei editii va fi publicat cel tarziu saptamana viitoare.

PDI
 
Asteptam cu sufletul la gura acest anunt ! Multumim pentru informare ! :aplauze: :aplauze:
 
Am rugamintea ca pana duminica seara toti cei care doresc sa participe in calitate de expozant la editia din acest an sa trimita o confirmare scrisa pe mail sau PM la unul dintre colegii : [email protected] (Dan-Ioan Popescu) , [email protected] (Radu Popescu) sau [email protected] (Dragos Ionut).

Mai sunt 2 saptamani pana la inceperea acestui eveniment.
 
REGULAMENTUL CONCURSULUI


Expoziţia “DESTINAÅ¢IE RÂŞNOV - MODELISM ÅžI ISTORIE FEROVIARĂ” în cadrul că’reia va avea loc ediţia a XXIV- a a concursului de modelism feroviar „Cupa Mocă’niţa” se desf㒺oar㒠în perioada 13 - 22.07.2012 în sala Casei de Cultur㒠a Oraşului Râşnov, Piaţa Unirii nr.9. Acest eveniment doreşte s㒠reuneasc㒠principalele cluburi de modelism feroviar din ţară’, pasionaţii de modelism feroviar neafiliaţi şi reprezentanţi ai CENAFER şi ai Muzeului CFR. Prin organizarea acestui eveniment dorim s㒠aducem la cunoştinţa publicului o parte din istoria celui mai nepoluant şi în acelaşi timp şi sigur miljoc de transport .
Organizatori sunt Primaria Oraşului Râşnov şi Asociatia Rosenau Turism, co-organizatori CENAFER prin Muzeul CFR şi S.C. Rail Force SRL.
La concurs se pot înscrie modelişti afiliaţi sau nu unui club, cu un numă’r nelimitat de modele. Aducerea modelelor în expoziţie se va face de câte un reprezentant al fiecă’rui club participant, sau individual, în cazul modeliştilor neafiliaţi în localitatea că’rora nu exist㒠un club de modelism feroviar. Modeliştii individuali sau cluburile, vor trimite o lista (conform Anexei 1) cu modelele ce se doresc a fi înscrise în concurs sau doar prezente în expoziţie şi cu delegaţii desemnaţi pentru aducerea lor pân㒠în data 10.07.2012 pe adresa de mail : [email protected]
Sosirea delegaţilor şi amenajarea expoziţiei se va face în data de 12.07.2012. Delegaţilor li se vor sigura una (două’) nopţi de cazare şi demipensiune.
Aducerea modulelor pentru diorama modular㒠şi instalarea acesteia se va face în data de 19.07.2012. Lista reprezentanţilor cluburilor participante va fi trimis㒠organizatorilor pân㒠în data de 16.07.2012. Acestora li se vor asigura trei (patru) nopţi de cazare şi demipensiune.
Modelele înscrise în concurs trebuie s㒠respecte normele NEM şi vor fi împă’rţite în grupe de scă’ri şi pe categorii şi clase, dup㒠cum urmează’:

Material rulant

- Vehicule motoare:
A1 construcţii proprii integrale (realizate în întregime de modelişti, putând fi utilizate din producţia industrial㒠numai motoare, angrenaje, trolee, tampoane, cuple, roţi)
A2 construcţii proprii din subansamble (realizate prin folosirea unor subansamble provenite de la modele industriale)
A3 îmbună’tă’ţiri (îmbună’tă’ţiri aduse unor modele de fabric㒠)

- Vehicule remorcate:
B1 construcţii proprii integrale
B2 construcţii proprii din subansamble
B3 îmbună’tă’ţiri

E Modele de vitrin㒠(material rulant, realizat din kit-uri, artizanal, etc., nefuncţional)


Infrastructură’

C Clă’diri şi construcţii cu specific feroviar
D Tehnic㒠feroviar㒠(aparate de cale, semnale, etc.)
F Diorame şi module
Dat fiind timpul foarte scurt destinat evenimentului, rugă’m participanţii pe cât posibil s㒠însoţeasc㒠modelul expus cu o etichet㒠conform Anexei 1.1.

Juriul

Juriul format din 5 membri va fi ales din reprezentanţii cluburilor participante. Membrii juriului îşi vor desemna un preşedinte din rândul lor.
Notarea se va face dup㒠criteriile de mai jos, punctajul maxim ce poate fi acordat fiind cel din tabel.
Punctarea va fi fă’cut㒠individual de că’tre fiecare arbitru, pe foile de arbitraj (Anexa 2).
în cazul în care în juriu este desemnat un reprezentant care este în acelaşi timp şi concurent, acesta nu va de punctaj propriului model, la media final㒠luându-se în calcul numai notele celorlalţi patru arbitri.
în cazul în care între punctajele atribuite de doi arbitri pentru acelaşi model exist㒠diferenţe mai mari de 10 puncte, preşedintele juriului va media între acei arbitri pentru încadrarea în marja de 10 puncte.
Punctajul final al unui model se va stabili ca medie între punctajele ră’mase prin eliminarea punctajului cel mai mare şi cel mai mic dat de arbitri.

EVALUARE (PUNCTAJ)
Categoria Impresie şi calitatea lucră’rii Respectarea scă’rii Contribuţia proprie Funcţionalitate Punctaj total
A1 40 30 20 10 100
A2 40 30 20 10 100
A3 40 30 20 10 100
B1 40 30 20 10 100
B2 40 30 20 10 100
B3 40 30 20 10 100
C 50 30 20 0 100
D 40 30 20 10 100
E 50 30 20 0 100
F 50/40 30/30 20/20 0/10 100
Fth_ - nefuncţional / funcţional


Funcţie de punctajul obţinut, modelele se vor clasifica astfel:

Locul I 96 á 100 puncte
Locul II 92 á 95,99 puncte
Locul III 88 á 91,99 puncte
Premiu special 98,5 á 100 puncte (doar în mod excepţional)
Menţiune min 85 puncte (doar în mod excepţional)

Trofeul „Cupa Mocă’niţa”, este atribuit de juriu unui model deosebit, indiferent de punctajul obţinut în concurs.
 
Vineri seara, 6 iulie, intalnire cu pasionatii din Bucuresti care doresc sa participe la expozitie, in perioada 13-22 iulie, cu modele pentru vitrina.
In plus vom discuta si despre participarea la concurs a celor care doresc sa se inscrie.
Asteptam confirmari din partea celor care doresc sa vina pentru a vedea cati suntem si in functie de asta sa gasim si un loc unde sa ne intalnim. Daca aveti vreo sugestie de loc unde putem sa stam (o terasa de exemplu), puteti propune.

Contact privat: [email protected] (Dan-Ioan Popescu) , [email protected] (Radu Popescu) sau [email protected] (Dragos Ionut).
 
Salut
Stiu ca in zona este/era un local cu forma de locomotiva, parca, ceva CFR.

pentru mine vinerile se pare ca sunt o "incapacitate" dpdv participare. Nu prea pot:) Oricum nu am cu ce sa particip.

Dar da, pe 22 sunt la Rasnov mort copt
 
Bogdan te asteptam la expozitie atunci, daca ai ceva de expus nu ezita. Incercam sa umplem vitrinele cu cat mai multe exponate din toate scarile feroviare disponibile. TT-ul ar fi bine venit.
 
Sincer nu am nimic... Poate la anu. peste 2 ani...
Am doar loco vechi, vagoane si mai si... Colectia mea - se stie, care este - nu are nimic in plus, nimic in minus fata de magazinele din anii 80.
Daca pot sa ajut cu ceva ajut cu placere, dar nu cred ca am cu ce.

Incerc - dar nu am cum sa promit - sa trec azi pe acolo.

pe de alta parte imi poti lasa tu sau altcineva va rog un nr de telefon...ca nu veti sta la muzeu o galagie de timp si no! daca este sa ne vedem sa vad pe unde va gasesc
 
In urma intalnirii de astazi s-a stabilit ca adunarea modelelor pentru expozitie se va face pana miercuri 11 iulie 2012.

Toti doritorii care nu au fost prezenti la intrunirea de astazi sunt rugati sa ia legatura cu unul dintre organizatori.

Modelele participante la concurs pot fi aduse la expozitie pana in data de 20 iulie 2012.

Multumesc celor prezenti si sper ca Michael sa ne ajute cu pozele :) .
 
O prima viziune asupra aranjarii (finale) a salii.
Acum ca stim exact dimensiunile vitrinelor recuperate din Muzeul CFR se va putea face o dispunere cat mai corecta. Cea corecta se va face la fata locului, mutandu-le de colo-colo. :D



Personal as indeparta grupul de vitrine de modulele lui Bogdan, orientandu-le in insula creata intre acestea si laturile dioramei modulare. (paralele cu axa Ox)

Stim acum unde expunem, cand expunem, as dori sa vad LISTA CU "CE EXPUNEM"
Asadar, fiecare ridicati doua degete si treceti mai jos cu ce doriti (in principiu) sa perticipati la expozitie.

Exemplu:

PDI- o colectie de vreo 16 automotoare diverse. Pentru expunere pun la dispozitie doua vitrine verticale de 1,20m cu 9 rafturi si de 1,50m cu trei rafturi.(deci spatiu si pentru alte modele)
- la sectiunea "ATELIER": - o placa turnanta TT (inceputa in secolul trecut!)
- pseudodiorama cu ancienitudini Marklin si alte troace.
 
Salut,
tocmai trimisesem un PM catre Sogard, dar isi gaseste locul si aici. pentru ca mi s-a spus ca pot fi aduse si TT-uri doar pentru expo eu va prezint propunerile mele:

Salut!
Imi poti spune te rog cum putem lua legatura? Eu nu stau in bucuresti, deci cred ca ne putem vedea (eu cu oricare dintre organizatori) undeva in zona de nord a orasului.

M-am gandit si cred ca ar fi fain s avin cu BR23/35:



care sa traga 3 vagoane:

si apoi un BR 92 care sa traga ori vagoane de marfa ori vagoane persoane:



si
,

si mai am un BR242 careia nu stiu ce sa ii pun in spate:


banuiesc ca vrei si ceva linii pentru ele, corect? Drepte?

Avand in vedere ca trimisesem email, acestea nu sunt thumbs ;-( Sper sa nu va supere