Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Sinaia Model Railway

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iul 07, 2013 5:17 pm

în perioada 27-29 iunie am participat la Conferinţa Internaţional㒠ModTech2013, care s-a ţinut la Sinaia. Cu aceast㒠ocazie am vizitat castelul Peleş, castelul Bran şi, bineînţeles, Expoziţia de Trenuleţe din Gara Regal㒠Sinaia 8)
Pân㒠voi reuşi s㒠învă’ţ cum se fac linkurile-miniatur㒠că’tre imaginile pe care le-am stocat pe Flickr :fluierat:, v㒠invit s㒠vizionaţi pozele mele cu un click [Link Removed for Guests].
Expoziţia este într-adevă’r frumoas㒠şi se afl㒠într-un loc foarte bun, este îngrijit㒠de oameni foarte pasionaţi şi este vizitat㒠cu mult㒠plă’cere de că’tre doritori. Soţia mea şi cu mine ne-am bucurat enorm de tot ceea ce am gă’sit aici şi cu siguranţ㒠vom reveni atunci când vom mai avea aceast㒠plă’cut㒠ocazie.
Comparaţiile dintre o expoziţie permanent㒠şi expoziţiile periodice la care am participat nu-şi au rostul, fiindc㒠ambele tipuri de expoziţie sunt foarte spectaculoase şi apreciate, fiecare având particularită’ţile sale. Expoziţia permanent㒠are avantajul de a se afla mereu disponibil㒠pentru vizitatori, care pot s㒠admire o dioram㒠ampl㒠şi fixă’, pe care la fiecare vizit㒠pot descoperi noi detalii şi aspecte, pe când expoziţia periodic㒠are avantajul unei diorame dinamice, în permanent㒠schimbare, compus㒠din module realizate de participanţi în cele mai diverse moduri (cu respectarea aceluiaşi standard, bineînţeles, în vederea unei interconectă’ri rapide şi comode). în concluzie, toate expoziţiile miniferoviare merit㒠vizitate şi apreciate de noi toţi pasionaţii şi nu numai :aplauze:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
costin212

Mesaj de costin212 » Lun Feb 17, 2014 5:40 pm

Salutare,
Revin cu un filmulet facut in urma cu o saptamana la expozitia de trenulete din Sinaia.
Am rausit sa fac si o serie de poze pe care sper sa le postez cat de curand. Am avut noroc ca tot plexiglasul era dat jos. Am inteles ca se vor face ceva modificari importante, mai ales pe partea de automaziare si iluminare.
Au adus si 2 mini-machete LEGO, dintre care una cu un trenulet functional pe baterii. Ideea e interesanta si frumoasa, dar pacat ca au scos masuta de joaca pentru copii.

mity

Mesaj de mity » Mar Iul 29, 2014 1:58 pm

Pun si eu cateva poze din 23 iulie.

Programul actual si tarifele actuale.
[Link Removed for Guests]

Cateva poze din expozitie

Un filmulet

Si cea mai tare macheta de lemn. 99% interes din partea fiului meu pentru aceasta.

:-D :-D :-D

Imagine
Shwan

Noua pagina de facebook a Expozitiei de Trenulete Sinaia

Mesaj de Shwan » Sâm Sep 20, 2014 11:03 pm

Dragi vizitatori forumisti,

Ma bucur ca va place Expozitia si va invit pe noua pagina de [Link Removed for Guests] a Expozitiei sa va alaturati celorlalti colegi pasionati, caci toate drumurile trec pe la Expozitia de Trenulete Sinaia! :lol:

Shwan
Shwan

Mesaj de Shwan » Lun Feb 08, 2016 6:53 pm

Salutare!

La data de 31.01.2016 contractul de inchiriere semnat cu CFR pentru spatiul din Gara Sinaia s-a terminat. Asadar, in ceea ce ma priveste, Expozitia de Trenulete Sinaia si-a incheiat activitatea.

Motivele sunt multe, unele de ordin personal.

Mi-ar placea sa ramana pe mâini bune toate imbunatatirile facute de mine si lasate acolo. De aceea va anunt ca astazi s-a publicat pe [Link Removed for Guests], licitatia pentru spatiul respectiv, care va avea loc pe 25.02.2016 (pozitia 15 din [Link Removed for Guests] respectiv atasat). Poate participa orice persoana fizica autorizata sau S.R.L., nu trebuie sa faca dovada unui parc de trenuri sau cunostinte legate de ele.

Pentru mai multe amanunte, celor interesati le pot raspunde pe mesaj privat.

Toate cele bune,
Shwan
AdyAero

Re: Sinaia Model Railway

Mesaj de AdyAero » Mie Aug 22, 2018 10:27 am

Din cate vad pe facebook si pe internet expozita este deschisa.
Cum am programata o minivacanta in zona sper sa reusesc sa imi clatesc ochii si eu si juniorul!
GFN

Mesaj de GFN » Mie Aug 22, 2018 2:55 pm

Expozitia este in continuare deschisa dar nu mai este cum era in perioada in care era colegul Shwan la pupitru :-D , ca sa zic asa. Atunci erau garniturile conforme (locomotive cu vagoane) diorama foarte ingrijita.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
AdyAero

Mesaj de AdyAero » Joi Aug 30, 2018 5:35 pm

Mda, dezamagit putin de cum se prezenta situatia.
O singura garnitura functionala pe diorama mare, locomotiva fara lumini, o garnitura ICE cu unul dintre capete in reparatie.
Erau 2 Ludmile cam jumulite de accesorii puse pe diorama, una avea un card de vagoane de revista deraiate si pline de praf.
Diorama mica nu functiona, ba chiar era rupta sina, lipseau piese de la un macaz...
Scrie răspuns

Înapoi la “Expozitii”