Intalniri la Oradea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
Salutare
Astazi s-a desfasurat o intalnire intre pasionatii acestui hobby si la Oradea. Intalnirea s-a tinut la mine acasa, iar Mircea-Petru Ursu a fost oaspetele.
A fost prima intalnire din "era digitala", asa ca au fost prezente 8 locomotive digitale.

Am inceput cu locomotiva BR03 Piko atasata la vagoanele "Hecht"


O poza in care ies in evidenta farurile locomotivei


Langa ea a sosit si DA-ul PTK. Oare la ce este atasat?


Raspunsul: La vagoanele etajate CFR care nu puteau lipsi din colectia mea


O priveliste spre depou in care sunt locomotivele Rh1043, BR218 Piko si BR23 Roco

A iesit si BR23-ul din depou


In gara "Merisor" Desiro-ul alaturi de LVT


In gara "Magura Bradului" aceleasi locomotive BR03, BR23, Rh1043, 060-DA PTK, BR218


BR03 si BR23 "bot in bot",ambele cu cazan Reko


Spre seara BR03, BR218 si 060 DA PTK in depou


La sfarsit am pus-o si Es499 in analog la insistentele lui MPU


Intre timp personalul din depou pregatesc ceva special Wink


Va urma...
 
Astazi a avut loc o noua intalnire la Oradea "pe caile ferate La Ursu"apartinand lui Mircea-Petru Ursu
Sub comanda centralei digitale Lenz 100 au defilat locomotive cu aburi :lol: diesel si electrice fiecare cu garniturile ei.Acestea au fost pozate si filmate la greu
foto.gif

In centrul atentiei au fost cele 2 BR 62 la scara H0 si N dar si "veteranele" intalnirilor de la Oradea BR03 si BR50 dar si BR218,E10,Taurus ...etc.

In curand vor urma pozele. :)
 
LDH a spus:
MPU nu vrea sa treaca la o macheta?
ameninta cam de mult cu proiectul asta

excelent mai ales, astea i-mi plac mie, vagoanele de expres
daca ai mai multe poze de detaliu cu ele te rog sa le pui
nu uita tabla cu parcursul

toate cele bune

Deocamdata el ramane la masa din sufragerie din lipsa de spatiu.

Poze mai urmeaza........numai sa le primesc si cele facute de el

 
In 28.10.2007 a mai avut loc o intalnire la Caile Ferate "La Ursu", musafirele de vaza fiind cateva componente ale Cailor Ferate de Vest. Iata aici niste imagini ale unei splendide aburoase BR01 Roco, dotata cu sunet si generator de fum:

Fiindca imi plac tare mult pozele in contralumina, cele doua vagoane luminate vizitatoare mi-au fost de mare folos :aplauze:
P.S. Mai are rost sa re-re-re-amintesc ca bielele acestei aburoase sunt corect realizate de catre producator?
yahoo.gif
 
Deoarece Conducerea Cailor Ferate "La Ursu" si-a manifestat intentia de a completa garnitura BalkanExpres cu un vagon de dormit, au sosit in vizita si doua asemenea vagoane:


Ce ziceti, care s-ar potrivi mai bine in cadrul MPU-Balkan-Expresului, care si asa are in componenta un vagon restaurant Mitropa? :D
Eu unul parca as prefera vagonul TEN :fluierat: