Sumo TRIX

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dupa un calcul aritmetic...2x CC =12 osii tractiune contra 8...insa acestea din urma toate echipate cu pneuri :p ....pariez pe verde :D
 
Monstrul Trix e ciocanul care sta atarnat de o panza de paianjen deasupra CC-urilor! Laminor curat, atarna mult. Ai luat Jack Daniel's?
 
Fratilor!!!
Sa ne intelegem! In aceasta confruntare se intrec 3 locomotive produse de TRIX !!!!!
Aici nu vorbim de frantuzesti sau nemtesti. Sunt trix-uri si reprezinta modelul fracez sau modelul elvetian. Oricum, nu va iluzionati! Acestea sunt doar machete si nu sunt raportarea la realitate. Suprematia uneia dintre cele 2, se va dovedi doar pe diorama.
Realitatea ar fi total diferita, acolo este de citit datele tehnice mai sus enuntate de HGDAN.
Oricum ar fi aceasta disputa intre modelele aceleiasi firme, nu-i va stirbi niciuneia din prestigiul pe care si l-a castigat.
 
Eu cred ca motoarele C sinus vor avea un cuvint greu de spus.
Chiar daca Dan nu e un fan al tehnicii franceze,sa nu uitam ca produsul de fata e pur german.
E ca si cum ai avea o nevasta gospodina,sanatoasa,fecunda si cheflie ca o nemtoaica dar in loc sa arate ca o matahala care bea zilnic 2 litri de bere,ar fi sexy si eleganta ca o frantuzoaica :D
Si i-ar place si menage-a-trois,ca in cazul de fata,n'est ce pas? :D
 
Cosmin, calculul nu e bun.CoCo-urile trag cu 4 osii, una e moarta in boghiu! :D
 
eu nu cred ca motoarele c sinus au cine stie ce importanta; ce folos daca e motor c sinus, daca rotile se invart in gol; motorul invarte, orice tip ar fi. e vorba aici de aderenta si de repartizarea masei pe roti.
 
Eu propun si un al doilea sumo, dupa cel cu locomotivele.In fata clubului sa va impingeti cu (s)Loganele bara-n bara, si ala ar fi un concurs interesant de urmarit :D
 
Mie personal mi se pare elvetiana o locomotiva tulburatoare dar nu am vrut sa o achizitionez doar din pricina culorii.In copilarie am mincat niste prajituri de acea culoare si mi-am varsat si ficatul.
Cit despre BB,pe care am vazut-o live,la greutatea ei si la modul de functionare al motorului cred ca nu are cum sa se invirta rotile in gol.Locomotiva are o masa uriasa si ,desi nu am SNCF-uri in colectie,astea m-au dat pe spate la cum functioneaza.
Iar tu,Aline,vezi ca mai sint aici oameni care au BMW,Subaru,vW etc si nu cred ca pe criza asta e bine sa atentam la CASCO-ul omului :lol: Decit doar la cel pe ficat :D
 
Eu pariez pe verde deoarece are doua motoare controlate de un singur decodor, deci sincronizarea celor doua motoare este perfecta. In plus este un cuplaj mecanic fix intere cele doua motoare. Daca Bachmann nu va reusi sa cupleze mecanic cele doua CoCo si nu va sincroniza motoarele, atunci are putine sanse, parerea mea.
Adrian
 
@Dadrian
am incercat cele 2 sncfeuri, trag ca un pitbull care o vazut o pisica. nu exista loco pe pamant sa le poata opri. Poate 3 trixuri sncf :D
P.S. am ptbull si stiu ce vorbesc :twisted:
 
Dadrian, mai e o chestie: are un singur decodor, dar amperajul permis de un decodor nu-l poti compara cu cel al Co Co-urilor,
alea au 2 decodoare.
Sa presupunem ca este o limita de 1,5 A pe decodor; eu pot alimenta propulsorul cu 1,5 amperi, pe cand frantuzoaicele nemtesti pot hali 2x1,5 A.
E discutabil. Chestia e cuplul.Factorul de transmisie. La monstrul verde, reductia e mai mare, deoarece e mai lenta.Motoarele C sinus sunt foarte performante, au turatii mai mari, dar si viteza CC e mai mare. Tragem linie cu creta si vedem.
 
obiwan a spus:
Cosmin, calculul nu e bun.CoCo-urile trag cu 4 osii, una e moarta in boghiu! :D

Ceea ce e foarte bine ;)

spre deosebire de realitate, in cazul modelelor H0 este mult mai bine ca locomotivele Co-Co sa traga doar pe osiile din extremitatile boghiului iar cea din mijloc sa fie libera, greutatea modelului este mult mai bine distribuita iar riscul ruperii aderentei este mai mic.

Pt cei ce au intrebat, evenimentul va avea loc miercuri.
 
Asa!

Eu propun deschiderea unei cote a pariurilor.

Propun sa mergem pe ceva palpabil (Gosser, sau alt sortiment) nu pe bani, ca ne leaga :))

Eu pun 2 sticle pe verde!

La concurs, pariorii vin cu produsul pus la pariu.

Nu se accepta chitante! :))
 
Dupa consumarea concursului si indiferent de rezultat, provoc pe orice doritor la un concurs de tractiune cu aburoze.

Eu particip cu asta: http://liliputhobby.ro/content/view/18/%22