Sumo TRIX

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Ca sa mai destindem un pic ridul crizei de psihoza parapsihedelica, s-a hotarat la Clubul feroviar din Cluj, mare meci mare.
Miza: un Jack Daniel's. Participanti si storcatori de zeama de locomotive : Septy BacHmanistu' (var cu Bach) versus Obi wan Kenobi.
Masinile ce vor scoate fum din cauciucuri: Monstrul verde de glazura contra a doua locomotive. Heavy Metal garantat, trei fiare Trix Ho.
Taietor de pariu si speram membru in juriu : Doru Baiat Bun.
Prognosticul tuturor trenulistilor este asteptat, asa ca va rog sa-mi dati cea mai slaba cota, deoarece particip cu o singura masina.
Daca doriti, puteti interveni pentru a face regulile meciului, fara pudra de talc si lest suplimentar.
http://liliputhobby.ro/components/c.../product/0d50c97603c6176782bb522cbfa28c2d.jpg
si
 
In calitate de viitor arbitru al acestei ciudate competitii, aduc lamurire celor care sunt interesati de continutul topicului.
De curand, au intrat in dotarea membrilor clubului 2 locomotive TRIX de mare finete dar si cu abilitati deosebite. Cum amandoua prezinta calitati atat de evidente, ne-a trecut prin cap sa le punem la intrecere.
Ca atare: 2 locomotive CC40100 puse cap la cap, vor sta sa confrunte o alta celebra locomotiva TRIX Ae8/8
Cum amandoua au o putere formidabila, se doreste sa se vada care va domina o cale ferata stabilita a fi la CLUB :D
Oricare ar fi rezultatul, eu am sa ma bucur de placerea dea fi in mijlocul evenimentului si evident beneficiarului unui pahar de Jack Daniel's :D
 
Vad ceva rosu in stanga, pe banner. Oare o sa primim ceva trenulete Rollex, Citizen, Doxa? Chiar ma intrebam intr-o zi : oare producatorii de ceasuri de marca de ce nu se aventureaza in productia de material rulant la scara?
Cred ca ar putea scoate ceva bun, interesant, apreciat.
Sau sa colaboreze cu producatorii actuali de machete. Ar fi ceva, nu?
 
Sunt curios daca rezista cuplele!
Pariez pe cele doua locomotive CC40100. 8)
Bafta si asteptam rezultatele.
 
daca tot e show ( k1 cu locomotive ) poate ca ar trebui date si ceva date tehnice legate de combatanti (ma refer la locomotive, evident). desi am vb cu obiwan ideea de concurs "sumo" mi se pare destul de periculoasa pt electronica din locomotive. sper ca stiti ca decodoarele vor incerca sa controleze tractiunea pe roti in felul lor, nu veti avea un rezultat corect decat dezactivand compensarea de sarcina.

si daca tot e show, ar trebui facut si un banc de teste (asa ca la car tunning) sa vedem niste rezultate ce pot fi comparate si analizate de cei cu experienta in domeniu. incepe sa semene a "top gear ":p.
 
Avem nevoie de un dinamometru care sa masoare bine in gama 0,10 ...5 N(ewton) sa putem masura forta de tractiune a locomotivelor...

Se poate face urmatorul test:
Se cupleaza ( obligatoriu prin cuple TRIX ) cele 3 loco.
a) Trage Ae8/14 cele 2 loco oprite ?
b) Trag cele 2 BB-uri Ae oprit ?
 
Eu fac propunerea ca cele 3 loco sa nu fie echipate cu decodoare, pt a nu risca prajirea lor :!:
Dar cum vom face ca sa mearga una intr-un sens si alta in sens opus? :| Schimbam polaritatea la trixul monstru?
sau la cele 2 CC-uri?
 
Ok, au motoare C sinus, dar cred ca transmisia si factorul de demultiplicare al turatiei motoarelor la CC e in dezavantajul lor.Sunt locomotive de viteza, am vazut cum ruleaza, merg excelent. Mai e o chestie: diametrul rotilor motrice e diferit. Vechitura verde are o alta tangenta cu sina, fata de CC-uri.
si subscriu la remarca arbitrului, ar fi mai corect pe analog, chiar riscam sa prajim decodoare si atunci valoarea mizei creste considerabil.Destul ca platim accize pe alcool la stat, n-are sens sa mai platim si TVA pe decodoare, nu?
 
Arbitrul si competitorul sunt cam pusi pe economie :p . Hai sa facem concursul si fara roti si curent electric ca poate se prajeste barajul de la Bicaz :D
 
Nu e prima competitie de genul asta la club (a mai fost una tot cu Trixuri), eu unul nu-mi fac griji de prajiri atata timp cat nu le tinem sa traga ore in sensuri opuse.

Cat despre dezactivarea compensarii nu sunt de accord, tocmai in asta consta eficienta unei locomotive, motorul plus electronica. In plus si cele reale au un sofisticat sistem de control al tractiunii.

Astept cu nerabdare confruntarea :).
 
Daca pierd cele doua CC, iti aduc barosul.IO zic sa le faci poza inainte sa vezi cum aratau initial, apoi sa iei legatura cu ceva trupa de cantat langa Carpati, poate vor doua acordeoane!
 
Obiwane, vai de capul ,spitele si glazura ta verde. Te voi inscrie la un curs intensiv de ¨Dat cu fata da mers cu spatele¨ gratis.
 
De atata solicitare in alternativ iti vei face motoarele C sinus ca la Piko Hobby! Monstrul Verde daca il tin bine cu mana cand papa curent iti muta diorama in cealalta incapere! :D
 
Titlul subiectului ar trebui schimbat. Unul bun ar fi de genul ¨Programul rabla la trenulisti¨ sau ¨Locomotive de pe vremea lui Ceausescu¨. Cat despre remarca ¨Piko Hobby¨ ar trebui sa sti mai bine ca mine ca doar cu asta te prezinti.

P.S. 2 Taurus Piko Hobby te fac vagon
 
hmmm; interesanta initiativa; oricum, parerea mea este sa puneti ceva pe jos, deoarece am vazut o frantuzoaica la fel ca cea din poza zburand de pe masa la viteza maxima si infigandu-se cu tampoanele in parchet; va vine sa credeti sau nu, locomotiva nu a patit nimic. Marele avantaj la aceste locomotive este ca daca ai grija un pic de ele, e posibil sa le poti lasa mostenire; te tin o viata.
Cunosc ambele locomotive; au cate o tona fiecare...

Parerea mea este ca frantuzoaica va iesi castigatoare. De ce? Mi s-a parut mai grea decat electrica, iar masa locomotivei pare mai bine repartizata pe roti.

Oricum, va fi batalia a doua dihanii :D
Astept rezultatul, insotit de poze si filme; altfel nu cred :evil:
 
Glazura a inteles ideea si a mers la nani. Somnul face bine iar a doua zi esti un pic mai cu picioarele pe pamant. Sau nu?
Poate cauta pe net o cheie de strans spitele :D