Excursie la FREILASSING-Germania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

shikanne

Well-Known Member
Trenulist
29 Ianuarie 2008
574
0
53
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare tuturor,

Organizez o excursie "fulger" ca sa zic asa, adica de vreo 3 zile (cu tot cu drum) la binecunoscutul magazin din Freilassing-Germania. Nu am fost acolo dar din ce am citit pe forum am inteles ca este un fel de mall al produselor din modelismul feroviar unde ai ocazia sa cumperi la preturi reduse cu pana la 60%.
Plecarea se face din Bucuresti pe ruta Arad-Budapesta-Viena-Salzburg-Freilassing.
Data de plecare 9 sau 16 Aprilie 2008. Mijloc de transport Opel Vivaro 8+1 locuri si mai sunt 7 locuri. Timp de cumparaturi probabil de la 9.00 pana dupa-amiaza cand ne vom pregati de intoarcere.

Detalii si informatii pe pm.
 
Anuntul este valabil si pentru cei din tara. Traseul nu este stabilit inca, urmand sa revin cu date clare
 
Hmmm ...interesant!

Daca e vorba de mers la Freilassing, n-ar trebui ratata vizita la muzeul feroviar. Este vorba mai precis despre depoul din Freilassing, in apropierea garii, unde s-a mutat sectia feroviara a Muzeului German din Muenchen. Acolo se gasesc niste "minuni" tehnice ce merita vazute!

Nu mi-este clar programul excursiei, deci mers non-stop pana la Freilassing timp de 24 de ore, 7 ore de cumparaturi, plus 24 de ore intoarcere? Presupun ca ar mai trebui oprit pe drum, nimeni nu poate sa conduca atata non-stop. Cam cat ar reveni costul total pe persoana al transportului?
 
Cu siguranta vor fi opriri....suntem 2 soferi, vom conduce cu schimbul....intr-adevar se va merge fara a dormi undeva...de aici si cheltuieli mai mici....pasagerii adica cei 7 din pacate vor dormi in masina....nu vrem sa pierdem timp cu cazarea pt. ca va costa si mai mult. Ideea este sa petrecem cat mai mult timp la cumparaturi...
 
Revin cu amanunte....Plecarea va fi din Bucuresti (ora si data vor fi stabilite ulterior), Pitesti, Sibiu, Deva, Arad(traseul din tara)...apoi Budapesta, Gyor, Viena, Salzburg...aici sigur ca nu vom rata vizita la fabrica ROCO...iar de aici mai sunt 4 km pana la renumitul magazin din Freilassing. Distanta in km este de aprox. 1600 km....adica dus intors 3200 km traseu pe care vrem sa-l parcurgem in aprox. 20 ore (dus)....insemnand o zi dus( miercuri 9.04)....12 ore vizita si shoping(10.04)....plecarea pe 10 seara si sosirea pe 11.
Binenteles ne vom opri de comun acord si la alte magazine dar pe acelasi traseu. Masina are aer conditionat, dvd, revizii la zi si de curand s-a schimbat toata distributia.
 
Salut Florinn,

Da....poate ca "excursie" nu este tocmai termenul potrivit.....ideea e sa mergem la cumparaturi de trenulete....o cazare in Salzburg cat de cat pot rezerva undeva in jurul a 50-65 euro....o excursie reala iti ia cel putin 1 saptamana....ar fi super sa ne permitem sa stam mai mult.
 
....Indrazniti cu intrebarile pe pm sau pe forum.....
Am ales sa plecam in timpul saptamanii (miercuri) si sa ne intoarcem la sfarsitul ei (vineri sau sambata) pentru ca este un drum nu foarte usor dar destul de lung. Probabil inainte de cumparaturi sau dupa cu siguranta vom vizita si muzeul feroviar de care ne-a scris "victorian" mai sus.
 
O informatie binevenita de la "hgdan"....poate stam 1-2 nopti in Salszburg...vom vedea....

Mai avem 6 locuri.... si se pare ca putem pleca pe 9 Aprilie.
 
Salutare tuturor,

Se pare ca a mai aparut un posibil "turist" in gasca noastra.....au mai ramas 5 locuri .... plecarea este in functie de gasca ... poate fi 9 sau 16.

Pe curand....
 
daca stati la Etap, sa luati camera fara mic dejun, e naspa micul dejun (fara carne ).Este la 100m Burger King .

Ar fi bine sa rezervati camerele din timp.Este receptioner doar intre orele 17-22 , este si automat de cazare (plata cu cardul VISA , nu VISA electron)

mult succes,
Dan
 
...Da....multumim de info.

p.s. putem trece prin Cluj si cand plecam si cand ne intoarcem.
 
...Nu-i rau....includem si o vizita pe la voi..sa vedem cand - la dus sau la intors.
Multumim de invitatie. Va anuntam oricum.



Pe curand...
 
foarte bine te ai gandit la o asemenea excursie eu am sa va dau mai multe informatii.
Am fost pina acum de 8 ori la acest magazin exista tot timpul reduceri de pina la 60% dar nu la toate produsele exista in medie cam 50-80 de produse cu preturi reduse programul magazinului este 9-18 .
Eu plec din Bucuresti la ora 12 de obicei ajung la 200 de km de salzburg cam pe la ora 3 dimineata ,am dormit si in masina apoi de acolo fac cam 2 ore pina la magazin.
daca vreti cazare in salzburg se poate gasi camera cu 3 paturi in care aveti si micul dejun la 90 euro.in germaniai cea mai ieftina cazare este de 54 euro camera cu 2 paturi cu mic dejun.
 
fabrica de la roco care este linga salzburg nu poate fi vizitata,acolo sunt birouri si doar un mic atelier de conceptie a produselor unde nu poti intra,
la freilasing exista marfa de la toti producatori este o imensitate,eu voi fi acolo in 30 luna asta plec intii in polonia apoi la lok pavilion la dresda si apoi vin si eu la freilasing.
daca mai vreti si alte informatii intrebatima si va rasp[und cu placere
 
Multumim mult "radu sofran" de informatii....intradevar sunt pretioase pt. noi. Cu siguranta vom reveni cu intrebari....deocamdata mai sunt 4 locuri si speram sa plecam pe 9.04....vom vedea....
 
Sper sa va descurcati cu pozitia precisa a magazinului unde vreti sa ajungeti.

Eu stiu doar aproximativ unde este depoul-muzeu de la Freilassing, l-am localizat pe Google Earth, este pe partea dreapta a garii pe directia de mers spre Muenchen, dincolo de gara.

Cum procedati cu "navigatia", aveti GPS pe masina?
 
daca au nevoie de informatii le pot oferi eu si unde este magazinul si muzeul toate detaliile despre freilasing eu am stat acolo de anul nou 4 zile si am invatat tot oraseulul care de altfel nu e prea mare.