Intalniri intre pasionati la Timisoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna ziua stimati colegi si camarazi de hobby...
Daca la ultima intalnire am lipsit motivat...am primit de la fotograful sesiunii (Silviu) pozele modelelor care au fost prezentate in cadrul intalnirii din Duminica 12.11.2017 si incerc sa le prezint in celece urmeaza :
Modelul lui Claudiu locomotiva EC BoBo CFR 91-53-0-461-102-2, scara H0, realizata de Trains Addicted,
DSC-7048_1.md.jpg

DSC-7050_1.md.jpg

DSC-7052_1.md.jpg


Modelele lui Andrei si anume vagonul Gags, scara H0, realizat de bluegearmodell, versiunea care are sistem de golire in partea inferioara a usilor

DSC-7057_1.md.jpg

DSC-7061_1.md.jpg

DSC-7069_1.md.jpg


...si tot de la Andrei, versiunea vagonului Gags, scara H0, realizat de bluegearmodell, versiunea cu usi fara sistem de golire,
DSC-7071_1.md.jpg

DSC-7075_1.md.jpg

DSC-7077_1.md.jpg


De la Andrei, buldozerul D7 civil, scara H0, realizat de Artitec,

DSC-7089_1.md.jpg

DSC-7091_1.md.jpg

DSC-7095_1.md.jpg


Tot de la Andrei, buldozerul D7 civil, scara H0, realizat de Artitec, versiunea pregatita pentru transport (lama este montata pe un palet),

DSC-7107_1.md.jpg

DSC-7111_1.md.jpg

DSC-7112_1.md.jpg


Horia a prezentat o locomotiva LDH, 80-0645-7, realizata de Uzina Feroviara, revopsita si retusata,

DSC-7118_1.md.jpg

DSC-7121_1.md.jpg

DSC-7131_1.md.jpg


... si inca un model prezentat de Horia, copie in rasina a modelului EA 060 al Amintiri Feroviare,acelasi realizator Uzina Feroviara...

DSC-7142_1.md.jpg

DSC-7149_1.md.jpg

DSC-7154_1.md.jpg


...si obisnuita poza de grup cu participantii la intalnire...

DSC-7168_1.md.jpg


Pana la urmatoarea intalnire care va avea loc in 17 Decembrie....va urez "toate cele bune !"
 
Si uite asa a mai trecut un an peste noi de cand ne vedem la intalnirile de modelism feroviar. Ieri a avut loc ultima intalnire de la Timisoara din anul asta. Urmatoarea intalnire va avea loc pe 21 iauarie 2018. Pana atunci nu va distrugeti colesterorul cu sarmale si carnati. Va dorescu un calduros La Multi Ani si sa ne vedem cu bine.
 
Salutare tuturor, cu scuze pentru intarziere, postez pozele de la ultima intalnire trenulistica a anului 2017 din Timisoara.

Primul vagon il avem de la Gabi, un CFR marfa:

DSC_0219.md.jpg
DSC_0220.md.jpg
DSC_0221.md.jpg


Tot de la Gabi, de data aceasta la scara G (daca bine tin minte) 2 semnale luminoase (work in progress):

DSC_0239.md.jpg
DSC_0241.md.jpg
DSC_0242.md.jpg


De la Andrei aka. piti avem 2 conversii de calatori:

DSC_0222.md.jpg
DSC_0223.md.jpg
DSC_0224.md.jpg

DSC_0225.md.jpg
DSC_0226.md.jpg
DSC_0227.md.jpg


DSC_0228.md.jpg
DSC_0229.md.jpg

DSC_0230.md.jpg
DSC_0231.md.jpg


De la Leonard aka leo_gr avem DA 060 Rompetrol:

DSC_0232.md.jpg
DSC_0233.md.jpg
DSC_0234.md.jpg

DSC_0235.md.jpg
DSC_0236.md.jpg
DSC_0237.md.jpg

DSC_0238.md.jpg


Imi fac mea culpa ca nu sunt bun la a retine nume, asa ca urmatoarele piese apartin unui coleg trenulist, 2 vagoane calatori, epoca mai veche:

DSC_0243.md.jpg
DSC_0244.md.jpg
DSC_0245.md.jpg

DSC_0246.md.jpg
DSC_0247.md.jpg
DSC_0248.md.jpg


DSC_0249.md.jpg
DSC_0250.md.jpg
DSC_0251.md.jpg

DSC_0252.md.jpg
DSC_0253.md.jpg
DSC_0254.md.jpg

DSC_0255.md.jpg
DSC_0256.md.jpg


Si o lucrare (conversie) cu o vechime de 10 ani, dupa cum a declarat autorul:

DSC_0257.md.jpg
DSC_0258.md.jpg
DSC_0259.md.jpg

DSC_0260.md.jpg
DSC_0261.md.jpg
DSC_0262.md.jpg

DSC_0263.md.jpg



Si ca de obicei, la final, trupa vesela:

DSC_0265.md.jpg
DSC_0269.md.jpg


Acestea fiind spuse si postate, va doresc tuturor sa aveti parte de sarbatori fericite alaturi de cei dragi, sa uitati partile mai putin placute ale lui 2017 si sa le pastrati pe cele placute, sa aveti un an 2018 asa cum il doriti, iar daca Mos Craciun nu va aduce tot ce va doriti, nu disperati... exista si Iepurasul!

La multi ani!

pana data viitoare,
sa fiti iubiti!
 
Salutare tuturor,
ca de obicei, poze reusite, modele interesante..ce mai ...tot tacamul!!!
Bun venit si din partea mea lui Gabi, noul membru al trupei!
Felicitari.
Intalnirea viitoare este sigur in data de 21 ianuarie 2018??
As dori sa particip si eu si pentru acest lucru este necesar si un bilet de avion...
Deci??
 
Salut Luci402,

la fiecare intalnire, cei prezenti cad de comun acord care va fi data urmatoarei intalniri.
Da, urmatoarea este in 21 ianuarie 2018, la Pizzeria Napoleon din Complexul Studentesc, de la ora 17:30.
Au fost rare cazurile in care s-a anulat vreo intalnire (anul acesta doar in august s-a anulat datorita starii de canicula din Timisoara).
In rest s-au tinut intalniri chiar si in 2-3 oameni.
Chiar au fost si intalniri "spontane", in timpul saptamanii cand au fost in trecere prin Timisoara colegi modelisti din tara.

Te asteptam la urmatoarea intalnire.

Sarbatori fericite!
 
Salutare tuturor,
mersi mult de confirmare...ma bucur foarte mult sa ne revedem in ianuarie.
Va doresc Sarbatori Fericite si un An Nou plin de sanatate si de bucurii.
Aveti grija cu sarmalele si palinca...mai ales cu palinca!!
Sa ne vedem toti sanatosi in 21 ianuarie
 
Si ca sa va dati seama ce acerba este lupta pentru marele premiu Pulitzer pentru fotografie va prezint un mic detaliu din sedinta de lucru....

Concurs-foto.jpg


Trageti voi concluziile....ca juriul a ramas inca in deliberare....
 
La multi ani dragi colegi de hobby. Da intalnirea urmatoare este pe 21 ianuarie 2018 si oricine doreste poate participa. Sa ne vedem cu bine
 
Referitor la intilnirea din TIMISOARA, programata pe 21 ianuarie, propun sa dam curs invitatiei lui GABI si sa ne intilnim la adresa STR. GHEORGHE LAZAR, NR 24, cei prezenti facind astfel cunostinta cu locatia care va gazdui intr-un viitor apropriat, primul magazin ( daca nu ma insel) de trenulete din orasul nostru.
Astept de la organizatori un anunt "oficial". :cafea:
... VOR FI SI SURPRIZE SI MATERIAL DE CIRCOTEALA! hi hi hi !!!
 
"Referitor la intilnirea din TIMISOARA, programata pe 21 ianuarie, propun sa dam curs invitatiei lui GABI si sa ne intilnim la adresa STR. GHEORGHE LAZAR, NR 24, cei prezenti facind astfel cunostinta cu locatia care va gazdui intr-un viitor apropriat, primul magazin ( daca nu ma insel) de trenulete din orasul nostru.
Astept de la organizatori un anunt "oficial". :cafea:
... VOR FI SI SURPRIZE SI MATERIAL DE CIRCOTEALA! hi hi hi !!!"

rectific
... La noul magazin de trenulete din orasul nostru...
 
@leon-gr
"Referitor la intilnirea din TIMISOARA, programata pe 21 ianuarie, propun sa dam curs invitatiei lui GABI si sa ne intilnim la adresa STR. GHEORGHE LAZAR, NR 24, cei prezenti facind astfel cunostinta cu locatia care va gazdui intr-un viitor apropriat, primul magazin
Si ce sa facem acolo ? nici macar nu avem acces sa aranjam rafturile...pentru ca am inteles de la colegi ca nu exista "inca" asa ceva... :-?
Deci cred ca e mai bine sa ne vedem la vechea locatie unde avem conditii corespunzatoare din toate punctele de vedere...si eventual vedem ce va mai fi pe viitor... :roll:
 
Eu din cate am inteles Gabi a pregatit tot ce trebuie ca intalnirea sa decurga cel putin la fel de bine ca la vechea locatie.
Plus ne vom putea invarti modelele pe ceva improvizat de Gabi....un oval de sine sau asa ceva.
Putem sa ascultam diferite sunete de locomotive.
Nu cred ca treaba noastra este sa aranjam dulapuri acolo
Cred ca trebuie sa sprijinim intentia lui Gabi...si asta o putem face in primul rand mergand acolo
 
@Luci402
Cred ca trebuie sa sprijinim intentia lui Gabi...si asta o putem face in primul rand mergand acolo
Nu cred ca cineva dintre noi care de ani de zile ne straduim sa tinem stacheta sus are ceva impotriva !!
Dar ...pentru ca imi permit sa am un "dar" ....parerea mea este ca aceasta organizare era bine sa fie discutata cu toti la intalnirea din 21.01.2018 unde puteam stabili de comun acord detaliile astfel incat sa se stie ce putem face in acea locatie sa cunoastem logistica care exista si se poate pune la dispozitie iar cei doritori sa poata veni cu modele pentru testare...
Personal mi s-a parut o initiativa "din scurt" de "a schimba macazul" inaintea trenului....nicidecum nu am vrut "sa pun semnalul pe oprire"....
Au mai fost cazuri in care am facut intr-o luna doua intalniri....
E parerea mea ...
 
Iti multumesc pentru raspuns
Tocmai pentru tinutul stachetei sus s-a gandit aceasta intalnire la noua locatie...
Nu s-au scris prea multe amanunte pe forum tocmai pentru a respecta regulamentul si a nu face reclama gratuita
Eu cred ca o intalnire in aceste conditii nu coboara cu nimic prestigiul grupului din Timisoara....din contra...
Este doar o parere personala...
Chiar cred ca intalnirea din 21 ianuarie 2018 la noua locatie va aduce multe noutati si viitoare posibilitati pentru trupa din Timisoara .