Vagoane calatori tip Y/B-70 - Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
O comparatie la culori, un 39-50 vopsit de Florin, 20-50 Roco si 20-50 Tillig:



Am zis sa vad cum e interiorul la Roco, cred ca 2 minute am stat sa scot carcasa. Daca vreti lumini in vagon scoateti acoperisul, iese f.usor. Bun, facut poza la interior sa pun inapoi carcasa, aici chin, inchideam 10 vagoane Tillig in timpul asta.
La 19-50 a mers mai usor pentru ca am vazut ce trebuie sa fac mai inainte cu cel de cl a 2 a. Ingrijorarea mea sunt tampoanele, nu le vad bine la expozitii, ies f.usor si se pierd.
Imi place ca se imita sticla de la coppartimente. La Tillig e doar rama, fara sticla.

Placutele de ruta sunt faine, cine nu doreste una din rute poate pune placuta in alb.

Interior de 20-50:


Este singurul intalnit de mine cu interior albastru, cu bancheta ca la cl 1, nu materialul ala sintetic de culoare maro.

Interior de 19-50/ 39-50:



Carcasa:

 
sincer sa fiu ma asteptam la mai multe de la ROCO. sunt mult mai reusite vagoanele de la Tillig dar na asta e acuma, ne multumim uneori si cu ce se produce.
 
Nu am vazut vagoanele Roco pe viu, din ce se vede in poze nu realizez cu ce ar fi aceste vagoane inferioare celor de le Tillig. Vad multe plusuri fata de Tillig, care sunt minusurile?
 
darkshadowro a spus:
sincer sa fiu ma asteptam la mai multe de la ROCO. sunt mult mai reusite vagoanele de la Tillig dar na asta e acuma, ne multumim uneori si cu ce se produce.


Asta este o parere facuta dupa ce ai vazut pozele de aici?
Daca ai facut o comparatie intre modele pune aici concluziile.
 
In ceea ce ma priveste m-am ferit sa fac comparatii intre vagoanele similare Tillig din dotare si cele Roco, pentru ca Roco sunt aparitie noua iar Tilligurile sunt scoase pe o matrita veche. Intre timp Tillig a modificat matrita iar o comparatie corecta ar fi intre cele noi. Personal nu dispun de un model Y/B scos pe matrita noua de la Tillig pentru comparatie.

Ca daca as sta sa compar Roco si Tilligul modificat de trains-addicted, mi-e ca Roco va puncta rar...

Oricum eu le vad sub nivelul a tot ceea ce am de la Roco.
 
Eu unul sunt super multumit de vagonul Roco! Mi se pare o bijuterie!
Aici sunt 2 poze, cu cuple model vechi, respectiv nou.. poate mai sunt incepatori pe-aici ca mine, care n-au stiut pana acum diferenta intre ele..




Si o poza cu primele mele 'jucarii' :D

 
Arata bine, sa-l stapanesti sanatos. Ale mele trebuiau sa ajunga astazi; probabil s-au impotmolit in zapada undeva intre Arad si Buc. :D. Si Piko e frumos, si eu imi doresc unul, insa cel din seria mai veche; dar slabe sanse.
 
Multumesc frumos marian32 :) La fel iti doresc si eu, precis maine vor fi la posta deja si ale tale
 
In sfarsit, au sosit! Cu putintica intarziere, ca asa le sta bine, doar sunt CFR. O mica nedumerire am in ce priveste vagonul mixt clasa 1/2: de ce banchetele din compartimente sunt la fel la ambele clase? Asa este si in realitate?
 
nu. chiar si pe culoar, intre cele doua clase era (inca mai este?) o usa. la cls1 3 fotolii, la cls2 banchete. dar acuma... sa fim multumiti ca macar ala de cls1 are fotolii :D
 
Gam3 a spus:
darkshadowro a spus:
sincer sa fiu ma asteptam la mai multe de la ROCO. sunt mult mai reusite vagoanele de la Tillig dar na asta e acuma, ne multumim uneori si cu ce se produce.


Asta este o parere facuta dupa ce ai vazut pozele de aici?
Daca ai facut o comparatie intre modele pune aici concluziile.

Acestea sunt concluziile mele dupa ce am urmarit post-ul acesta de pe forum si pozele care au fost pubicate
 
Am facut cateva compuneri cu vagoanele Roco:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4012&start=90
 
Am o intrebare in legatura cu rotile acestor Y-uri. Nu vreau sa critic vagoanele tip Y scoase de Roco in inscriptionare CFR, albastru deschis epoca V. Mi se pare ca lipsurile sau cam punctat deja ( 2 aeratoare lipsa de deasupra geamurilor de la toaleta, grilajul .... etc). Per ansamblu le socotesc niste vagoane reusite si ma bucur mult ca au aparut. Un lucru nu mi se pare insa estetic la ele : rotile de metal facute de Roco mi se par prea butucanoase pentru Y-uri. Mult mai potrivite mi se par rotile facute la vechile Y de Sachsenmodelle.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Din pacate nu posed nici Y-uri Roco nici Y-uri Sachsenmodelle sa fac niste poze mult mai detaliate dar poate unii stiu la ce ma refer ( un fel de curbura sau mai bine zis bombare a rotilor de Roco comparativ cu cele Sachsenmodelle sau cu realitatea ). Intrebarea mea este : se pot monta rotile de la Sachsenmodelle la Roco?