Tren Etajat TE - Rivarossi 4126

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.039
2.548
Iași
LOCATION
Iași
Dupa o lunga asteptare a ajuns la admirat si pozat garnitura de vagoane etajate de la Rivarossi.

Rama formata din patru vagoane de calatori integral clasa a II-a tip DB13, DR, Ep. III:



Ramele de tip DB 13 sunt formate din patru vagoane cuplate in permanenta prin intermediul a trei boghiuri cu trei osii fiecare, dupa principiul boghiului Jakobs. Trenul de rulare este compus din 13 osii (de unde si numele ramei) la varianta lunga.

Boghiu:



Sistemul de cuplare este f.simplu, garnitura are un sistem de cuplare apropiata intre vagoane.



Vagoanele de capat sunt echipate cu lumini "fin de train" functionale:



Are mecanism de cuplare apropiata la capete si port cuple NEM.
Are mufa cu 21 pini pentru decodor digital.

Scaritele sunt realizate din fotodecupaje:





Cum rama a fost cumparata pentru conversie am sa prezint varianta CFR la subiectul Vagoane CFR cat de curand, pentru conversie am ales prima rama TE 01 A-D din 1962 cu inscrisul „CAILE FERATE ROMîNE” .
 
chiar ma intrebam can ai sa ne spui ceva despre ele...ca tot le-ai pozat pe diorama la muzeu :p

si eu astept dupa ale mele de imi lasa gura apa la ale tale :D