Vagon calatori cl 1 CFR ep IV - Tillig

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Din trimestrul IV vom avea un vagon de calatori, clasa I CFR dupa standardul OSShD B / UIC Y cu 9 compartimente, albastru otel, bun pentru a fi pus langa vagonul de dormit seria 70-50 tot de la Tillig.

Tillig 74809
http://www.tillig.com/deutsch/downloads/2011-H0-HNH.pdf
 
buna veste!sa fie un inceput pentru vagoane de clasa,dupa ce s-au fabricat la greu cusete si vagoane de dormit?
 
Florinn a spus:
..
era si mai buna daca corectau matrita la acoperis, grila, sasiu si bari.
Din poza pare sa nu o fi corectat, stie cineva mai mult?

Cred ca sunt sperante desarte, este doar o vopsire a unei carcase clasice dar de clasa 1.
Dar cred ca se potriveste bine cu vagonul CFR cl. 2 din setul Balkan express.
Nicu
 
Nici Tillig nici alt posibil producator nu va face carcasa vagonului cum trebuie.

51 53 19-50 053-1
http://www.modellbahnshop-lippe.com/productzoom/Tillig/4-4-001003-156647-0-0-0-41-4-2-0-gatt-gb-p-0/productzoom.html

Merge bine si cu vagonul de dormit scos anul acesta.
 
raspund tot eu... printr-un mail primit de la minitechnik.ro:
"..... Vagonul nu a aparut inca! Nu va pot da exact un termen pentru ca nu mi s-a comunicat asa ceva. O sa va anunt cand stiu mai multe amanunte. Cu stima, ......"
 
Asa este, la magazinele de afara deja e disponibil.
Putina rabdare ca o sa ajunga si la noi.
 
A ajuns.

Avem cutie noua:



Vagonul vine pregatit pentru iluminare:



De asta e bine sa avem rabdare sa ajunga vagonul in magazine, seria difera fata de ce apare in poza "oficiala"

Vagonul are seria 51 53 19-50 050-7 fata de 51 53 19-50 050-1 cum apare in pozele din cataloage.



Inscriptii:



O comparatie cu vagonul cl a 2-a din setul Balkan Express:



Si cu vagonul de dormit:



Fata de vagonul de cl a 2-a e putin mai deschis.



Nu imi place ca interiorul nu e rosu cum trebuia sa fie si ca nu au facut inscriptiile pentru rezervorul de apa, nu mai zic nimic de acoperis pentru ca nu ma asteptam sa il faca corect.
 
Mie imi place! :D
Avem inca o jucarie CFR! :D
Si al meu e pe drum :)
Multumim Gam3 pentru pozele in avanpremiera!