Noutati de la targ - Nßrnberg 2011

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut

<t>Stiu ca AF MODELS pregateste reeditarea a doua din cele 3 versiuni ale locomotivei EA 0-60.E vorba de delfin si de varianta clasica. Cand se estimeaza sa fie scoase pe piata? Daca exista deja informatia in acest topic si mie mi-a scapat,imi cer scuze.<br/>
<br/>
Toate cele bune!</t>
 
Cel putin de delfin mi-e cam greu sa cred, atata timp cat exista inca in stoc la mai toti dealerii. Va aparea in viitorul mai mult sau mai putin indepartat cea clasica ep.IV, cea cu pantografe simetrice (vezi sa nu o confunzi cu cea clasica ep.V). Nu ar fi rea nici o reeditare de clasic ep.V, ca mai nou nici aia nu mai e de gasit (bine ca am apucat printre ultimile)
Am inteles de la un dealer ca AF-ul a cam renuntat la modelul Rompetrol (la cat de bine a fost primita ideea nici nu ma mira), iar vestea buna e ca s-ar putea sa mai scoata un lot de alb-rosii (desi eu unul sincer pana nu vad nu cred).
Vestea mai rea e ca mai avem de asteptat cica cu vagoanele express, de abia prin august cica vor aparea (dupa ce saptamana trecuta tot din aceeasi sursa aflam ca ar cam trebui sa apara la sfarstul lui iulie). Asta e ... mai asteptam ca nu mai e mult timp.
 
Salutare,
Se pare ca asistam de fiecare data la acelasi fenomen.
Cind apare modelul-toata lumea il face de kko,ba ca-i asa,ba ca-i altfel(vorbim aici de modele de o anumita calitate,nu de +ratzuste").Dupa ce se termina,vai,vai,ca nu mai e ,ca asa si pe dincolo.
Ca mai sint locomotive "Delfin",e adevarat.Dar nu pentru multa vreme.
Si-atunci sa vezi lamentari:)
Oricum,nu se poate spune ca nu avem modele romanesti.Iar daca unele intirzie sa apara nu e o drama.
s
 
Unde ai vazut anuntul asta (link ceva) ? Ca m-am uitat chiar acuma pe site si nu am vazut nimic (inca nu-s treaz 100% deci posibil sa-mi fi scapat...)
Iar legat de ce zicea Sandy, daca am avea de unde alege poate lucrurile ar sta altfel si am avea modele din ce in ce mai bune. Faptul ca cu eforturi destul de mici se puteau rezolva multe chestii, daca erau gandite de la inceput, nu cred ca contesta nimeni (vezi locul de decodor, care e perfect definit la "ratusca" DA, in timp ce la EA trebuie sa-l bagi pe unde apuci). Nu ma bag la detalii de produs, ca nu sunt atat de expert incat sa-mi dau cu parerea, momentan pentru mine vorba romanului, "merge si asa".
Mai toata lumea zice ca sunt prea scumpe vis-a-vis de calitatea lor, dar cum sunt singurele, bombanim, strangem bani, cumparam, si mergem mai departe. C'est la vie. Bine ca macar exista si astea, ca acum cativa ani aveam motiv mult mai serios sa ne plangem, ca singurele locomotive romanesti erau diverse ceferizari, mai mult sau mai putin reusite. Si ca intr-un vis frumos, poate peste vreo 5 ani o sa stam pe ganduri: sa iau de la firma "X", sau de la firma "Y", care model e mai aproape de realitate sau care are raport pret calitate mai bun. Pana atunci, ne descurcam cu ce avem. Parerea mea ... care este :D
 
Bine mai zici Sandy, inainte de a iesi un produs se face lista, se sta la rand, se scriu pagini intregi despre prosus si atunci cand a iesit pe piata gasim diferite motive sa nu cumparam.

Eu am cumparat aproape tot ce a iesit pe piata, cu bune si rele.

Ca sa lamurim o problema, EA-ul 520 nu se va mai face, la o viitoare reeditare de EA in schema rosu cu alb locomotiva va avea alt numar.

Setul de vagoane AVA 200 va ajunge pe piata in luna septembrie.
Informatie de la AF.


De acum incolo toate mesajele fara continut vor ajunge la mesaje oftopic.
 
salut

<r>Macleod,iata linkul pe care il cereai,locomotiva 0-60 EA in varianta clasica este epoca V,nu EPOCA IV,cel putin asa scrie.<br/>
<URL url="http://www.amintiriferoviare.com/pliante/amintiri2011.pdf"><LINK_TEXT text="http://www.amintiriferoviare.com/pliant ... ri2011.pdf">http://www.amintiriferoviare.com/pliante/amintiri2011.pdf</LINK_TEXT></URL></r>
 
Faptul ca este in catalogul de 2011 nu inseamna ca va si aparea in 2011. In catalog apare si prima locomotiva EA scoasa (cea alb-rosu) care deja nu mai e demult prin magazinele dealerilor, precum si vagoanele de dormit tip MU, care si ele au aparut inainte de inceputul acestui an. Deci ar fi un catalog cu produse pe care le poti cumpara in anul 2011 (daca binenteles ai si norocul sa le mai gasesti), nu numai modele care vor fi scoase in acest an.
Locomotiva clasica de care vorbesti a aparut daca nu ma insel prin primavara lui 2010, ca parca delfinul a fost ultimul model de locomotive scos, stiu ca pe el l-am asteptat si de la el a inceput nebunia cu materialul rulant romanesc.
@gam3: mersi pentru informatiile de data asta oficiale, am asteptat noi pana acuma, inca o luna doua mai rabdam; totusi un feedback oficial anuntat undeva public ar fi de dorit, pentru ca altfel stam si intrebam aiurea in tramvai cand apare modelul X, si apar tot felul de zvonuri ...
(later edit): si inca o chestie din catalog: sunt marcate clar produsele care vor aparea in 2011; ca la unele s-a renuntat intre timp (cel putin pentru moment, daca nu definitiv - vezi cazul KEG sau Rompetrol), asta deja e alta mancare de peste ... e bine ca se tine totusi seama si de feedback-ul posibililor cumparatori
 
Pai din cauza ca fiecare presupune tot felul si fiecare interpreteaza presupunerea unuia sau a altuia in diferite moduri se ajunge sa se raspandeasca pe forum tot felul de zvonuri si idei care nu au absolut nici o legatura cu realitatea.

De aceea te rog ca pe viitor sa nu mai folosesti aceasta practica, adica de a presupune ceva si a transmite pe forum ca si certitudine.

Te rog sa folosesti expresiile "eu cred", "eu presupun" ca sa nu mai induci lumea in eroare.
 
Daca nici in dealeri nu mai poti pune baza, atunci de unde sa afli informatii strict oficiale. Acolo unde era vorba de zvonuri am precizat de fiecare data "nu puneti baza ca nu garantez".
Tocmai de aia mi-am dorit mai multa nu neaparat transparenta cat mai multe informatii oficiale, ca altfel punem botul la toate zvonurile si ne bucuram degeaba ca ba apare in curand un produs, cand de fapt apare peste cine stie cat timp.
Si daca tot vorbim acuma serios si sa 'reparam' problemele, care sunt informatiile strict oficiale in ceea ce priveste cele 2 modele de locomotive mai sus amintite (KEG si Rompetrol) ? Sau mai sus de zvonuri nu exista nimic in acest sens ?
 
Informatiile oficiale sunt ca ambele modèle au fost anuntate ca noutati de catre producator si ca acesta nu a dat pana in prezent nici un comunicat de presa prin care sa anunte anularea lor. Tôt restul e pura speculatie.
 
Pentru amatorii de conversii CFR:

http://www.modellbahnshop-lippe.com/productzoom/Rivarossi/11-4-001018-61030-0-0-0-2-3-2-0-gatt-gb-p-0/productzoom.html

Pret http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Rivarossi/11-4-001018-61030-0-0-0-2-3-2-0-gatt-gb-h-0/ein_produkt.html
 
Buna Florin,

Sunt tare curios cand vedem primul TE cu "CAILE FERATE ROMINE" pe el pe baza Rivarossi! ;-)

(Inscriptia dupa ortografia din acea vreme a purtat-o numai capul de serie din 1962, TE-1, ulterior TE 001.
 
Iti dai seama ca e o rama deosebita, asa ca imediat ce vopsitorul de la cluj are timp sa se ocupe ea o sa vedem toti pozele.