060-EA 41-0004-6

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionut07

Well-Known Member
20 Februarie 2016
274
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare! Locomotiva fabricata de AF Models, modificata de Minitechnik conform cu locomotiva originala stationata la Depoul Brasov si care de multe ori a tractat rapidul Dacia.Stema si toate placutele realizate din fotodecupaj,instalatia de aer conditionat executata la scara, poze cu detaliile modelului pe site-ul www.minitechnik.ro
 
sigla CFR laterala ar trebui sa fie mai mica....si 004 cred ca a aparut in 2008...deci ar trebui sa dispara de pe lateral C - 07, C-06...ETC.
 
Placa ASEA are dimensiunea 39/20 cm. Am intrebat si am aflat ca placa ASEA a fost masurata pe locomotiva reala si calculata la 1/87.
Literele CFR sunt cele facute de AF Models, deci s-a pastrat varianta din fabrica. Se pot livra litere CFR la scara reala 1/87 contracost. Ramane problema vopsirii literelor CFR tampografiate si care sunt intradevar prea mari, pentru asta ai nevoie de alb exact in aceeasi nuanta si textura. De aceea s-au pastrat si inscriptiile C - 07, etc.

Sa admiram totusi stema CFR si finetea literelor de pe placuta ASEA. Realizate din metal fotodecupat, vopsite. Sa remarcam si instalatia de aer conditionat.

Numai bine!
 
Buna,

Initiativa este laudabila, modelul este interesant insa eu am un "bolovan" pentru cel care a deschist topicul cu o ineptie: 41 0004 este o 060EA1, nu 060EA!
 
Ce ironie fina, mon chere! Sper ca nu iese soarele peste anexari de Ardeal si pe topicul asta, ca tot e locomotiva din Brasov! :(
Oricum multumesc pentru corectura. Altadata nu voi comite aceeasi ineptie. :mask:
Fara sa fiu rau, ne puteti spune ce modificari ar trebui facute in cazul acesta, intrucat caroseria si partea mecanica+ electrica provin clar de la o 060-EA.
 
Vorbind de locomotivele reale intre seriile 40 ( 060-EA) si 41 ( 060-EA1 ), singura diferenta este raportul de transmisie al reductorului dintre motor si osie.