Marklin / Trix / LGB in Romania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
shikanne a spus:
Poate va exista o rubrica unde ne poti spune sau explica mai multe despre.....

Sunt multe detalii care ar trebui explicate, in special pentru Marklin, iar pentru aceasta va fi un site separat.
Din nou este vorba de reclama mascata.

Adrian
 
eu cred ca se exagereaza un pic in privinta reclamei mascate...faptul ca esti colectionar/pasionat
de material rulant Maerklin sau alte firme pe sistem AC nu te impiedica sa iti expui in continuare colectia.chiar
daca ai o firma cu exclusivitate pentru M., iarasi nu te impiedica sa iti continui activitatea pe forum.
multi useri au Trix,Fleischmann,Roco Liliput etc si nu cred ca este reclama mascata atunci cand le "diseca" pe forum.
 
....cosmin78 are dreptate....cred ca sunt destul de multi curiosi care ar vrea sa vada sau sa citeasca mai multe despre ac....si cred ca daca iei legatura cu conducerea forumului poti avea si tu o rubrica de medicam :D ... :D ah...de prezentare unde ne poti vorbi despre noutati. :D
 
dadrian a spus:
Dupa cum ati vazut am avut ceva "contre"
Da ,stiu deoarece si eu am fost implicat... :D .Dar asta este adevarul ,nu sunt un prieten al acestui sistem ,si ceea ce noi am scris a fost o "disputa" normala ,adica niste schimburi de pareri diferite .Asta este si rostul unui forum .
Eu personal nu am nimic daca tu prezinti in continuare colectia ta ,si pe langa asta mai ai o afacere cu Märklin .....este problema ta .La cine nu convine ,sa nu citeasca posturile tale si gata (in fine ,asta este parerea mea personala ....)
Cum am spus ,frecventez si un forum slotcar si acolo administratorul acestui forum are un magazin online slotcar .Chiar isi prezinta acolo si noutatile ,practic face reclama ....dar intr-un mod foarte simpatic si asa nu deranjeaza pe nimeni .Este doar un exemplu ca merege si asa ceva .
 
@rudi, de accord, insa acela e forumul lui.
Acest forum se doreste a fi unul independent, asadar oricine isi poate prezenta colectia, se poate veni cu opinii pro si contra asupra modelelor, etc. Ce interzice regulamentul acestui forum, este reclama unei firme proprii, adica nu ai voie sa prezinti ce e nou la tine in magazin, sau sa faci reclama produselor tale, pe care le comercializezi.
Cred ca majoritatea pot face diferenta intre reclama si prezentarea unei colectii, si in acest sens, sunt de accord cu ceea ce au zis @cosmin78 si @shikanne mai sus.
 
Evident ca ai dreptate Florinn .....voiam sa spun ca poate sa-si prezinte colectia Märklin mai departe (ca colectionar si modelist)cu asa numitele "plusuri si avantaje" (cum spune Märklin),chiar daca este de acum incolo dealer Märklin.
Si da ,asa este.....acel forum apartine acelui dealer..... :D
 
Pentru mine este o problema de etica.
Pina la urma daca nu imi permit sa am un site, inseamna ca am o problema.
Dupa aceea este vorba si de oameni. Aceasta firma si afacere vor fi gestionate de oameni. Pe linga un salariu decent, acestia au nevoie de satisfactia lucrului implinit si mai putin de temeri si indoieli. Ca sa fiu mai concret am sa va dau exemplu; diorama pe care am construit-o (sau mai bine zis au construit-o); au fost cazuri in care au plecat acasa la 4 dimineta si la 10 s-au intors la lucru. Unde este satifactia si motivarea celor care au facut acest sacrificiu (nu mai vorbim de nevasta, copii, soacra, etc.) cind aprecierile au fost de genul "diorama gigant", "Marklin este bun doar in scopuri comerciale", etc.
Care ar fi fost comentariile daca as fi intervenit in topicul despre sacra Z?
Ce s-ar fi intimplat daca as fi intervenit in topicul lansat de un incepator care dorea sa-si cumpre un start set de la Marklin?
Eu as fi intervenit doar dintr-un singur motiv, si anume faptul ca sunt convins de acest produs, si nu pentru business (ginditi-va ca am "ratat" cuparaturile de Craciun in acest an, si puteam sa nu o fac). Interpretarea, ar fi fost, sunt convins, cu totul alta, si anume afacerea.
Nu am de gind sa fac reclama in nici un fel firmei mele, mai ales ca nu am de gind sa vind nici macar un vagon direct (poate cu mici exceptii, pentru prieteni).
Si toate acestea din respect pentru pricipiile si ideile vehiculate pe acest forum.
Adrian
 
@dadrian

daca esti convins de produs,atunci mi se pare natural sa iti expui parerea :).iar daca nu ne spuneai de afacere,multi nu stiam.
 
@dadrian
Ai fi fost "in ofsaid" la capitolul etica daca ai fi continuat sa sustii fatis Marklin FARA sa ne informezi ca firma ta il comercializeaza.

Acum ca stim, cred ca putem pondera cu totii opiniile tale cu o doza de subiectivism daca va fi cazul. In alta ordine de idei, daca ai sa ne prezinti modelele tale cum am vorbit eu despre recent achizitionata DA060 (pret mare, n-are dungulite dar are balans, etc., etc.) s-ar putea sa iasa... anti-reclama :!: :D :!: