Dresda 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

radu sofran

Well-Known Member
Trenulist
2 Februarie 2016
653
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Surprizele in lumea trenuletelor se tin lant ,nemti acorda o atentie foarte mare si creeaza lucruri inedite .
Am fost prin dresda si normal ca tot la gara am tras printre alte zone vizitate ce am vazut acolo pur si simplu mai uimit .
La parterul gari intr o zona destul de mare era o diorama cu mai multe garnituri de trenulete care culmea era destinata copiilor sau de ce nu si adultilor .
In continuare cateva imagini si un filmulet din gara respectiva.

100_6264.jpg

100_6267.jpg
 
Nu e o surpriza, cred ca in toate garile au, eu am vazut in Krefeld , in Koln si in Duisburg. Erau toate la fel, inclusiv cu cea de la Dresda.
Imagini cu cea din Krefeld
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=714&start=0
 
buna,

aceste machete au o varsta apreciabila; cele mai vechi erau pe sistemul Trix Express (sina cu 3 linii) si cea din Karlsruhe HBf functiona fara intrerupere (in fine, la pusul monezii) din 1962 incoace... ele au fost "reparate" si modernizate in anii 1970 si 1980, insa aspectul lor nu se schimbase prea mult de cel initial...

inca o dovada privind fiabilitatea sistemului Trix Express, acum aproape disparut... :)