Probabil Primul Model al L45H la Scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Iaca ce am vazut azi la o expozitie de modelism feroviar:

gallery_11426_3998_203826.jpeg


gallery_11426_3998_1798065.jpeg


Si un clip video.
 
Ha ha, imi place DeLorean-ul ala din Back to the future. :D. Ținând cont că tatăl lui John DeLorean era român, dioramă din imagine e 80% românească.
 
Scuze de off topic insa mica diorama pe care este pozata jucaria....o admir de multa vreme pe internet. Live nu am avut ocazia sa o vad dar daca as avea ocazia as strange mana celui (celor) care au realizat-o
 
Da, e super micro-diorama, si mie imi place mult. Am vazut de multe ori pe la expozitii. Mark, cel care a realizat-o este un modelist extraordinar. Povestea dioramei este descrisa in "model railroad digest".
 
În articol lipsește DMCul :D .
Revenind la topic bănuiesc că măsura noastră e din rășină? Cine a făcut-o? Ce motorizare folosește, Kato :?:
 
Il citez pe Duncan, autorul modelului:

"It's all printed on a Formlabs Form2 SLA printer, using Grey v03 material at 0.05mm resolution."

Sasiul este si el 3D printed si foloseste boghiurile, transmisia si motorul Z-Shorty.
 
felippe post_id=165949 time=1523911338 user_id=10 a spus:
Il citez pe Duncan, autorul modelului:

"It's all printed on a Formlabs Form2 SLA printer, using Grey v03 material at 0.05mm resolution."

Sasiul este si el 3D printed si foloseste boghiurile, transmisia si motorul Z-Shorty.

Banuiam eu .
Rasina gri e cea mai echilibrata din ce am observat. De 2 saptamani tot incerc rasina Tough.
Ceva mai buna ca proprietati decat ABS ul. Vreau sa o folosesc pentru printarea rotilor dintate mod 0.4
Avantajul este evident. Pot proiecta exact angrenajele necesare fara a mai fi legat de locomotive donatoare.
Daca-mi iese ce doresc atunci practic pentru realizarea unui model mai am de cumparat decat roti si motoare.
 
Interesant modelul, interesanta pizza!

In alta ordine de idei, judecand dupa imagini, se pare ca totusi sasiul Shorty poate fi convins sa mearga si cu viteze mai putin apropiate de viteza luminii.

Am primit si eu sasiul Rokuhan cumparat pe Ebay si am inceput experimentele.... prima incercare a fost cam dezamagitoare, in sensul ca sasiul meu o ia la goana chiar si cand alimentatorul Fleischmann este setat la zero.

Stiu ca exista oaresce montaje electronice care sa-i micsoreze viteza, dar ma intreb ce-ar putea sa fie alea... poate un mic stabilizator coborator de tensiune? S-ar putea face usor cu un circuit darlington, problema fiind doar ca tranzistoarele ar fi mai mari decat sasiul :))) Probabil mai simpla ar fi o rezistenta sau chiar doua diode montate in antifaza.

Probabil cel mai potrivit model de folosit pentru sasiul respectiv ar fi totusi Sageata Verde, care ar oferi ceva mai mult spatiu pentru experimente. Ma gandesc ca daca i-am adauga inca un etaj de demultiplicare la motor, ar putea sa devina o chestie reusita.
 
De acum orice modelist la scara N poate avea o locomotiva romaneasca de linie ingusta (ma rog, in afara Shay-ului care a fost sau nu folosita in Romania): L45H.

Se pare ca fisierele pentru printarea 3D pot fi descarcate accesand acelasi link, si sunt si instructiuni pentru reducerea "vitezei" sasiului de la Rokuhan.

Cine e primul care se baga?... :D