EN 346/347 "Dacia" - vagoane CFR de la Fleischmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
"Toata garnitura"???

Ce vorbesti Franz? :D

Asa arata toata garnitura:









Compunerea este cea din orarul de vara 2011, si anume:

Tfz: M.1047 GySEV "Haydn" (Fleischmann, Licht+Sound)
Grupa ÖBB de la Belgrad: AB30 ÖBB/CWL si Bcmz ÖBB culori K3 (LSModels, Kato)
Grupa ÖBB de la Bucuresti: WLABmz32 ex-T2S ÖBB si Bcmz ÖBB Upgrade (RSM)
Grupa CFR de la Bucuresti: WLA T2s (Fleiscmann), Bcm (RSM/LSModels, vagon suplimentar), WRmz (RSM), 4 x B11 AVA200 (RSM/Fleischmann) si A10 AVA200 (Fleischmann)
 
Sorry Horia, da' n-ai nici o poza cu "toata".
Prin "toata" vorbeam de o poza in care sa se vada in intregime toate cele 5 vagoane de la Fleischmann, ca despre astea e topicul. Sau?
Asa ca e mai buna poza mea. :p
 
Salut Horia,
Stiu ca imi mai trebuie, dar repet, prin "poza cu toata garnitura" ma refeream strict la o poza cu toate cele 5 vagoane cfr de la Fleischmann (celelalte poze de pe topicul asta sunt sau cu cate un vagon, sau cu diverse detalii).
Scuze daca s-a inteles altceva.

O seara buna!
 
Salut Horia,
Nimic, doar ma dau mare. :p
Ai dreptate, sterge tu te rog postul ala (si replicile care i-au urmat).
Multumesc.
 
Buna Liviu,

Stergem numai ce deranjeaza, nu si ce nu aduce decat putin in plus. Lasa-l acolo ca sta bine. :D

Daca vrei un "Dacia" autentic uite-te si la LSModels (AB30 ÖBB), desi pe acesta vei avea dificultati sa-l gasesti nou in afara de Ebay (e epuizat inca de la aparitie) si la Kato (Bcmz ÖBB, disponibil prin Lemke). Cu locomotivele am vorbit deja pe acest subiect.
 
Bună seara!

Eu sunt foarte fericit peste AVA-vagoane de la Fleischmann. Care lipseşte este de WRmz. Da, stiu. Eu nu sunt primul, care a facut aceasta vagoane. Eu nu sunt chiar doua.

Dar este prima mea vagoane. Prima mea incercare cu Airbrush. Da, nu este perfectă. Dar sînt fericit.

FL_WRmz_8587.jpg
FL_WRmz_8588.jpg

FL_WRmz_8589.jpg
FL_WRmz_8590.jpg

FL_WRmz_8591.jpg
FL_WRmz_8592.jpg

FL_WRmz_8593.jpg
FL_WRmz_8594.jpg

FL_WRmz_8595.jpg
FL_WRmz_8596.jpg


Noapte bună!
Frank
 
Buna Frank,

Stiu ca nu esti primul, pentru ca primul am fost chiar eu, cu acel vagon prezentat in N-Bahn Magazin prin 2007. De atunci am mai facut o jumatate de duzina. :D

Nu esti primul, insa pentru prima ta lucrare arata foarte bine. Ar trebui completate treptele rabatabile de sub usile laterale de acces, o sa-ti dau la urmatoarea intalnire FREMO piesele necesare decupate cu laserul. Si de asemenea ar trebui sa il "incalti" cu boghiuri de la LSM ca sa fie la aceeasi inaltime cu AVA200 si cu T2s-urile.

Bravo, ucenicule! :lol:
 
Buna,
Nu se poate modifica actualul boghiu deloc ca sa poata fi lasat mai jos

Ba da, am facut-o si pe asta pana sa existe cele mult mai frumoase si corecte de la LSM. Daca elimini ce e pe partea superioara a boghiului castigi cam 1mm, adica 15cm la scara.

Nu ajunge sa modifici sau sa schimbi boghiurile, mai trebuie schimbata si culisa de la KKK, ca altfel stau cuplele prea jos. Fleischmann are insa in program piesa potrivita.
Cum s-au realizat inscriptiile ?

Din cate stiu eu, la vagonul lui Frank e vorba de decaluri realizate de Maximillian Hörl.
 
Salut,

nu! Am fă’cut inscripţia (Decals), conceput si tipă’rit. Exist㒠Decals pentru imprimantele laser. Pentru WRmz am nevoie niciun culoare alb. Maxis Decals sunt de la mine.

Pentreu treptele... fine. Eu vreau fabrica 3 vagoane. :wink:
Noi ne consideră’m in Nied. :lol:

Pentru boghiu... C㒠te uiţi la tine I mai târziu.

Salut
Frank
 
Buna seara Frank,

La FFM-Nied ne vedem sigur. Iti aduc atunci si trepte.

Cu boghiurile ar trebui sa discuti cu Olaf, el cred ca mai are niste pungi cu MD 362 de la LSModels acasa, poate il convingi sa se desparta de una sau doua...
:D
Maxis Decals sunt de la mine

Eram convins ca este exact invers!
 
Bun㒠seara!

Am cunosc arta de la Horia. :wink:
Foarte bine!

Dar de scris "BORD RESTAURANT"... :fluierat: ... :|

Pentru mine si Maxi am privire generală făcută de la WRmz (ca nu este completă). Inscripţia este diferită (poziţie/loc). Dar Maxi a uitat sa se uite pe ea. :roll:
FL_WRmz_1-12_a.jpg
FL_WRmz_1-12_b.jpg


Noapte bună!
Frank
 
Salut Frank!
Este super ce ai realizat :aplauze: (sper sa nu se supere HORIA pe mine)dar arata bine la scara N. Nu intru in discutii despre detalii,aici las profesionistii :D
Cu respect Frank.