Vagon marfa tip Gags

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
gid,

alama nu este plastic. Plasticul se ia, se incalzeste, se injecteaza prin niste gaurele intr-o matrita din metal si gata! o tampografie acolo si ai vagonul.

Alama nu, alama trebuie mangaiata, descantata ( a se citi proiectat desene pentru procesul de fotodecupare) si daca nu ai mangaiat-o bine (nu ai facut proiectul cum trebuie) risti sa te trezesti cu un kit rebut, pe care nu poti sa il montezi , fara modificari majore, si care te-a costat vreo 50 euro (minim) o placa cu fo´ 2 vagoane, sau unul, in functie de spatiul de pe placa de alama si de dimensiunile proiectului.
In concluzie, alama e scumpa, fie ca e fotodecupata, ca e turnata etc. E scumpa pentru ca necesita procese tehnologice delicate, care costa, nu atat din punct de vedere al mainii de lucru , ci al complexitatii procedeului ( ma refer la fotodecupaj).

Revenind la subiect...

ORE se gasesc la Roco. Asta in cazul in care se doreste folosirea de subansamble gata facute.
 
daca nu ar fi perfectionist nu ar putea sa faca ceea ce face, trebuie o oarecare indemanare si nervi de fier sa lucrezi in alama. deci. e dispus nenea sa faca vagoanele au ba ?
 
Buna Radu,

Astea nu sunt Gags ci Gas, adica versiunea modernizata cu multe diferente la cutie.
E alta Marie cu oarecum alta palarie si sigur alti pantofi.
 
nu ma luati de carcotas, dar sunt curios: daca proiectul tot e facut din alama, de la 0, oare ia in calcul sa faca usile culisante functionale? m-a traznit ideea uitandu-ma la imaginile postate de Radu161.
 
Buna Radu,

Ok, trimite poza sau setul de poze lui Bernd, cu mentiunea ca a circulat asa. Nu este din "vreme de pace" adica inainte de 1989, epoca sa, insa poate ca asta il va motiva sa faca Gags CFR pe H0. Boghiu Y25 CS are in program pe ambele scari.
 
haideti sa nu lasam praful sa se astearna pe topic ... !! sa facem ceva cumva..! se ivise ideea ca cineva sa vorbeasca in numele tuturor. Dintre cei care s-au aratat dornici, eu am incredere in Game (Florin V.). Daca si el ar fi interesat sa se ocupe si nu se simte stanjenit sub orice aspect de propunere, eu unul as fi de acord ca el sa ne reprezinte in discutiile cu dl Bernd Schlosser, inclusiv in caz de avans sa-i incredintez suma necesara.
 
Azi noapte am primit e mail de la Bernd Schlosser , ca raspuns la soliciarea de a cumpara 2 vagoane Gags , CFR la scara H0 , varianta " la gata " . Raspunsul lui a fost foarte clar : nu are in plan realizarea acestui tip de vagon inmatriculat CFR din cauza boghiurilor .
Acu eu voiam 2 bucati . Vorba cuiva , daca ne adunam si exista cerere suficienta , poate , poate . Dar inscrierea trebuie facuta nu doar verbal ci cu un avans . Altfel ne trezim ca vom comanda ( daca omul accepta ) si la final unii vor da inapoi invocand tot felul de scuze .
Ei , ce ziceti ?
 
@manlif2_0
Multumesc pentru increderea acordata. Chiar daca aici nu se vede dicutiile despre cele 2 modele (Gbs si Gags) sunt pe drumul cel bun.

Pentru ca nu s-a scris nicaieri.
Vagoanele de tip Gags au fost fabricate in 1951 (alta sursa 1963) in varianta cu ghereta de frana (17.020mm peste tampoane ) si fara ghereta (16.520mm peste tampoane).

Si ca sa nu se puna praful hai sa vedem un Gafwv

foto - albumCFR

Aici cu inscriptiile pe 2 randuri

foto - monografia Astra Arad


Mai putem face si varianta cu vagoanele inmatriculate in parcul comun OPW (administratiile feroviare din blocul de est din 1964 pana in 1990). Se mai poate face varinata cu seria de tranzitie.

Acuma legat de comenzi, fiecare poate face comanda la Bernd Schlosser. Ca sa iesim mai ieftin este indicat ca sa adunam banii de avans si o singura persoana sa faca transferul. Nu mai stiu care sunt astazi taxele dar acum 3 ani pentru un transfer in germania trebuia sa platesc 45 euro.
 
Radu161 a spus:
Au fost Gagsuri CFR si cu boghiuri Y25.

Se vede in poza asta un colt de boghiu Y25.

Eu zic ca e un caz izolat.


In imaginea de mai jos WIT cu boghiuri MD.


Oradea 1971.
 
Salutare,

iata o initiativa a unor modelisti greci pentru realizarea vagonului Gbs. Originalul circula la OSE ca tipul Z3.

http://balkanmodels.biz/forum/viewtopic.php?t=78&p=723

La ei o persoana s-a ocupat, a luat legatura cu Schlosser, i-a trimis desene si a facut o comanda de 20 buc. Cred ca daca am reusi sa stringem cel putin 10 comenzi am putea sa ne alaturam.
Avem si o persoana in Germania care ne poate ajuta cu avansul la Schlosser.

Din cauza pretului nu am sperante mari cu acest proiect.
Ne strangem 10 ca sa margem mai departe?
 
2. piti ( sau 3. piti daca Florin e numarul 1 )
Daca nu ne strangem 10 , suport eu diferenta pana la 10 , banii dar si vagoanele .
 
Mai la inceputul topicului, am fost mai multi forumisti interesati de vagonul CFR tip Gags, "vagon corect dar foarte scump, 60 euro kit si 100 euro model finit". In mod sigur ar fi ceva deosebit in colectie. Pe 2013, am buget pt asa ceva, deci sunt interesat de 1 bucata. Optiunea kit sau model asamblat o voi definitiva la momentul in care ne-am strans 10 sau 20, de cati este nevoie.