Gutzold in lichidare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

189DB

Active Member
Trenulist
7 Mai 2008
116
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Pe site-ul lui modellbahnshop-lippe scrie ca deoarece producatorul Gutzold este in lichidare nu mai vind decit ce au in stoc si nu pot face rost de alte modele.
 
Nu stiu de ce nu ma mira acest lucru.
Aroganta, preturile/ calitate , imposibilitatea se a se adapta pietei precum si lipsa de comunicare cu clientii probabil si-au spus cuvintul.
De unde deducem ca toate articolele din MIBA sau MEB si premiu gen "Goldene Gleis" au fost rezultanta unor spagi.
Nu stiu de ce dar de astia nu-mi pare rau.
 
Aroganta o gasesti si la altii. Pe mine nu ma bucura sa aud de firme care se inchid, asta arata ca domeniul asta din pacate se indreapta spre o fundatura. Daca in timp o sa ramana tot mai putini pe piata nu cred ca o sa ne placa. Nu sunt un fan Gutzold, nu am absolut nimic in colectie de la ei, dar cateva modele gen BR58 Reko, BR 156, BR 155 si altele, care au fost si unele inca mai sunt demne de atentie.
 
Eu am afirmat aceste lucruri deoarece
-am 4 modele in colectie
-in urma problemelor cu aceste modele si avind nevoie de piese de schimb, am incercat sa comunic cu ei. Eu am incercat dar... In zadar.
Sigur ca e trist cind se intimpla astfel de incheieri de activitate( desi inca nu avem date oficiale ).
Dar cind:
- ai un site ca www. guetzold.de
-nu vrei sau nu poti sa raspunzi dupa ce iti trimite cineva 5 emailuri
-afirmi la tirguri ca " nu ne intereseaza afaceri in Romania"
-pretul produselor este peste Trix iar calitatea e cum e
atunci cred ca nu e ok.
In plus, vin altii mici si flaminzi si mai buni- ACME de exemplu.
Vremea faraonilor s-a terminat.E vremea luptei de guerilla.
Parerea mea:)
 
Corect ce spui, dar ma mira ca nu-i interesau afaceri in Romania pentru ca exista o firma in Romania care importa produsele lor. De ACME sa nu-mi zici te rog nimic, la capitolul piese de schimb si altele nu sunt departe de raposatul Gutzold.
Eu am avut probleme si cu service-ul lui Brawa de exemplu, chiar de curand in Decembrie 2011. Si acum astept raspuns la mail cu reclamatie. Viessmann a avut nevoie de aproape o saptamana sa-mi raspunda la un mail pe tema suport tehnic.
Sa nu uitam ca pana acum ceva timp Roco dadea rasol cu multe chestii si unii deja vroiau sa-i puna cruce. Am vazut dume la Fleischmann cu duiumul si atitudinea si preturile lor erau "no comment". Tillig are bubele lui si asa mai departe. In stilul asta ii ingropam pe toti.

Lupta de gherila aduce rezultate pe termen scurt. Cere tu niste piese de schimb la ACME, Railtop, etc. si sa-mi zici si mie daca ai succes.
 
se pare ca firma nu se afla in pragul falimentului, ci mai degraba isi cauta un nou stapan.

http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=22182&hl=
 
Buna,

Hai sa nu amestecam lucrurile.

Bernd Gutzold a anuntat de ani de zile ca in 2010 isi va inceta activitatea si va iesi la pensie.

Intrucat nu s-a gasit cumparator, a mai cautat inca doi ani.

Aveti aici exemplul unei firme in perfecta sanatate financiara, inchisa pentru ca seful nu si-a gasit urmasi si pentru ca in aceasta situatie nu i-a ramas nimic altceva de facut.

Asa ca nu subscriu la opinia lui Sandy si cred ca aici:
De unde deducem ca toate articolele din MIBA sau MEB si premiu gen "Goldene Gleis" au fost rezultanta unor spagi.
s-a cam grabit cu afirmatia.