060DA-MTB Rompetrol

Modele noi, evenimente
ALX

Re: 060DA-MTB Rompetrol

Mesaj de ALX » Dum Iun 25, 2017 3:11 pm

Horia, pozele postate de tine mai sus sunt rezolutie mica. Nu inteleg unde am gresit cand am postat faptul ca nu am vazut (ma refer stric la mine personal) sa arate ca de fabrica modelele revopsite. Am fost la expo la Arad si modelele inclusiv a lui Savin tot nu arata inscriptiile alea ca si cele de fabrica. Ma bucura ca apar modele de fabrica, nu inteleg reticenta impotriva lor.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Iun 25, 2017 3:24 pm

Salut,

Asa cum spunea si Florin mai sus, este forum de discutii si nimeni nu da cu parul. Poti discuta cu argumente pro si contra fara a agita bata in mana sau a te supara la fiecare al doilea cuvant. Singurii care au voie sa se supere sunt cei din echipa de moderare. E unul dintre putinele noastre privilegii. :-D

Nu vad unde ai remarcat o reticenta fata de "modelele din fabrica". Socotind ca am participat impreuna cu cativa prieteni efectiv la creearea multor modele CFR de catre producatori consacrati ma bucur cand acestea apar pe piata.
toate cele bune,
HR
ALX

Mesaj de ALX » Dum Iun 25, 2017 3:29 pm

Si eu ca sa sustin efortul vostru am cumparat aproape toate modelele scoase CFR pe piata. Dar vad ca spuneti ca nu ma port civilizat. Nu inteleg unde este jignirea cand spun sincer ca eu cred ca modelele cu decaluri etc... nu sunt la fel de ok ca si cele de fabrica. Daca as merge pe logica aia ca se poate face acasa totul, ma voi duce maine sa imi asamblez un BMW seria 7 in curte cu ce mai am prin garaj. De parca o amarata de imprimanta 3D poate sa bata o matrita facuta cum trebuie de fabrica.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Iun 25, 2017 3:40 pm

Hai sa nu mai batem campii, chiar daca o facem in mod simpatic 8-)

Daca intrebarea ta este "se poate face acasa la fel de bine ca o anume fabrica", raspunsul este da. Daca mai intrebi dupa aceea si daca poti fi mai competitiv ca pret, timp de executie, fiabilitate in timp ca produsul scos de fabrica, raspunsul este probabil nu. Atata vreme cat ne limitam doar la aspecte optice (calitatea vopsirii, vopsele intrebuintate, calitatea tampografiei, a imprimatului digital s.a.m.d. dupa caz) raspunsul este clar: da, se poate. Ceea-ce nu am vazut nu inseamna ca nu exista. :lol:

Daca intrebi "merita sa fac acasa cand pot cumpara de-a gata", raspunsul trebuie sa ti-l dai singur. Unii oameni au placerea lucrului realizat cu propriile maini, altii se multumesc cu ceva "de-a gata" sau nu au competentele necesare. Personal, ca sa raspund pe baza unui exemplu din lumea auto, am manufacturat sau remanufacturat piese pentru masini din anii 1960 unde acestea nu mai erau disponibile niciunde si unde BMW Classic ridica din umeri. Mai mult decat schite nu ne-au putut pune la dispozitie. Insa cand piesa exista si se putea cumpara am apelat cu incredere la BMW Classic.
toate cele bune,
HR
ICRA

Mesaj de ICRA » Dum Iun 25, 2017 3:58 pm

Am găsit siteul http://mtb-model.com .

ALX nu trebuie să te superi.

Citeam un articol dintr-o revista străină. Acolo un "dinozaur" vorbea despre 3 categorii: producător, dinozaur (modelist-traditionalist), modelistul cu facilități (CAD-CAM). El zicea că imprimanta 3D a deschis noi orizonturi pentru cei ce nu au atâta experiență și talent modelisti, dar sunt motivați de ideea unui proiect.
Să fiu sincer pentru mine modelismul însemna numai scratch-build. Printre români categoria asta este foarte firavă, nu știu sigur de ce, probabil pentru că de stinge ușor ușor, probabil pentru că au apărut multe altele domenii hobby.
Ce face imprimanta 3D este simplu lărgește comunitatea modelistică cu noi adepți.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Iun 25, 2017 4:04 pm

Uite un vagon care nu este "din fabrica"...ma refer la vopsea si inscriptii:

Imagine

...si exemple similare sunt destule.

Vagoanele din imaginile lui Horia sunt la N....adica in poza vedem ceva ce nu vedem altfel.
Intr-o fotografie macro vezi defecte pe care nu le observi cu ochiul liber.

Eu as lua prima versiune de la MTB si i-as face cateva poze "sub lupa"...nu am vazut pna acum o recenzie sanatoasa a modelului... :fluierat:
lokomoto

Mesaj de lokomoto » Dum Iun 25, 2017 4:27 pm

Salutare,
Ma bag si eu "sa poluez" :) cu felicitarile de rigoare celor ce fac posibila dezvoltarea modelismul feroviar Romanesc fie ei "de fabrica" sau "de atelier".
Mai jos modele conversii revopsiri inscriptionari (unele chiar tampografiate) de catre Minitechnik, STA si Fam. Savin.

Imagine
Oare sa fie prima 060DA DB la H0 ?

Imagine
Oare sa fie prima 060 DA INDA la H0?

Imagine
Oare sa fie primele 040 EC - uri la H0?

Raspuns: Cu siguranta NU insa cert este ca sunt realizate al dreq-ului de bine "la atelier".
Bine ca exista acesti Oameni onesti, sanatate lor si haideti sa ne bucuram de "jucarii" ca viata e mult prea scurta.
Va salut, cu respect !
ALX

Mesaj de ALX » Dum Iun 25, 2017 10:29 pm

OK, imi cer scuze daca am jignit pe cineva :)
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Iun 26, 2017 11:40 am

Pana acum nu am gasit poze cu locomotiva 817 reala.
De pe forumul http://pisti91.myfreeforum.org/about1303.html vedem ca fosta 060-DA-817 a devenit 60-1572 Rompetrol/GFR. Poze cu 60-1572 sunt destule, aici chiar cu Rompetrol nu GFR:
http://cfr.stfp.net/?class=60&veh=1572&all=Y&ppr=3

Daca stie cineva, 817 nu a avut inscriptii pe lateral? Lungime, ampatament,tonaj?
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Iun 26, 2017 6:42 pm

817 nu a avut inscriptiile cu dimensiuni si tonaje pe lateral de la inceput.
Probabil cand a fost GFR-izata le-a primit.
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
ALX

Mesaj de ALX » Mie Iul 26, 2017 10:25 am

Si prima manea dintr-o 060DA cu loksound, ca sa fie cat mai autentica:
https://www.youtube.com/watch?v=jT9UgWeTIPE
ALX

Mesaj de ALX » Sâm Aug 05, 2017 12:32 am

Eram dator cu o prezentare la noile sunete: