WR 360 C 14

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Salutam,

Azi am reusit sa achizitionez la un pret ok o locomotiva V36 Lima. Locomotiva este relativ ok ca stare (are ceva pies lipsa, insa e intreaga si merge relativ bine - nu a merg mult timp si motorul este cam ancrasat). Urmeaza descompunerea in factori primi. Prima data am de gand sa fac locomotiva sa mearga impecabil dpdv mecanic. Apoi urmeaza razuirea a tot ceea ce inseamna bazorelief, adaugarea de detalii aplicate, apoi vopsire etc.

Locomotiva este acum inmatriculata FS epoca III (ar fi fost o smecherie daca era FS epoca II - stiti voi de ce).

In final va fi o WR 360 C14 - Wermacht lokomotive, epoca II.

Proiectul va fi un join-venture cu dl. Dan Ioan Popescu (si el are un model similar), iar lucrarile vor evolua in paralel.

Documentatie exista, ramane sa facem o sendinta sa vedem care va fi modelul final (ce schema de vopsire si ce numar)



Am inceput marea razuiala; problema e ca trebuie date jos niste bare de mana (care in epoca II nu existau).

inainte


Basorelief "ras"


Bare de mana rase pe o parte; am facut un test cu bare de mana din alama; cred ca trebuie o idee mai subtiri:


O poza "de epoca"



Am ras un mututoi de pe marchiza-cabina; nu stiu ce cauta acolo, insa nu avea ce sa caute acolo:


Am ras manerele de ridicare de pe capota, precum si cele doua cosuri de evacuare (doua???); trebe unu.
 
asa,vaz ca te-ai bagat serios la munca.spor la barbierit si ras :p

P.S....ce cauta o locomotiva WR la sectiunea CFR? :roll:
 
Ooof; ai dreptate; am postat aiurea; imi cer scuze. Florin, daca ai posibilitatea, te rog, muta topicul la atelier. Multumesc..


In alta ordine de idei, lucrarile avanseaza greu (sunt la concurenta cu zugraveala din casa).

E cam nasol de ras basoreliefuri printre nituri (eu unul credeam ca e mai simplu)

 
nu prea ai cum sa le impaci pe amandoua...si zugravitul si razuitul :p

oricat ai incerca,tot te mai scapi intr-un nit,doua....sau mai multe...