Imbunatatire BR218 Lima

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.677
644
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Acum ceva vreme in urma, la Caile Ferate "La Ursu" a sosit o locomotiva diesel BR218 Lima, pentru digitalizare si alte imbunatatiri. Un singur boghiu este motorizat, iar grupurile de cate 3rei faruri albe de la fiecare cabina sunt luminate in sensul de mers de cate un bec inseriat cu o dioda. Farurile rosii sunt nefunctionale. Iat-o aici, atat singura, cat si alaturi de locomotiva diesel BR218 Roco aflata (inca) in patrimoniul sus-numitei societati:
 
A fost ales decodorul Tams LDG32, care asigura un curent de 1.5A pentru motor, are doua iesiri pentru lumini si nu are mufa cu 8pt pini, de care si asa nu aveam nevoie aici. Atat pe sasiu, cat si pe bornele motorului am notat culorile firelor respective, deci operatia de montare a decodorului a decurs normal, bineinteles dupa demontarea condensatorului de deparazitare de la motor. Primele probe de functionare s-au desfasurat cu succes 8)
 
Modul de culegere a tensiunii este destul de potrivit pentru sistemul analogic, dar insuficient pentru sistemul digital: un boghiu are perii colectoare pe stanga si celalalt pe dreapta. In concluzie, am proiectat & realizat & montat perii colectoare suplimentare pe boghiul ne-motor, astfel incat el culege acum tensiune de la ambele sine. Rularea locomotivei s-a imbunatatit considerabil, urmand a fi optimizata si mai mult prin realizarea unui lest mai mare, din plumb.
 
Foarte interesant ca am si eu in v160 si vreau sa pun un decodor pe ia dar la mine este motorasul schimbat si este pus unul de la sania unui DVD .
 
Puteam eu oare sa las farurile rosii nefunctionale? Bineinteles ca... NU :D
De comun acord cu proprietarul, am decis ca toate componentele electrice sa ramana pe sasiu, iar modificarile sa fie minime. Astfel, pe langa beculetzele originale (care se inteleg excelent cu decodorul :aplauze:) vor aparea pe sasiu si cate o pereche de LED-uri rosii :idea: care vor lumina farurile respective.
Cu un burghiu adecvat am gaurit cu multa grija "farurile" rosii, dupa care am plasat in gauri niste micro-cilindri din plastic transparent ramasi de la kit-urile casutelor mele.

Am acceptat "amestecarea" luminii farurilor, fiind constienti ca... nu le putem avea pe toate :D