Din lucrarile mele.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mulţumesc! La urmă’toarea punere în funcţiune a Că’ilor Ferate "La Ursu" voi reseta decodorul electricei E69 şi voi încerca aceste setă’ri. în plus, voi plasa şi eu conectoare cu 3rei pini între şasiu (unde se afl㒠alimentarea şi decodorul) şi carcas㒠(unde se afl㒠LED-urile şi micul montaj adaptor MPU).
 
Sal
Revenind la timpurile moderne, 10015AF dupa un RK la lumini:

Nimic spectaculos, doar 12 led-uri 0603 care schimba total aspectul Delfinului :D
Merita up-grade-ul.
Le multumesc coledilor de forum care m-au sprijinit cu informati.
 
Sal
Lucrarea este home made (cum poti prezenta o lucrare facuta de alti ca fiind a ta!) iar detaliile sunt aceleasi de fiecare data - led-uri, fire subtiri care se mascheaza usor dar se rup la fel de usor deci modelism in forma pura. Dar rezultatul are un parfum aparte.
Legat de puterea luminilor, acesta depinde cel mai mult de optica propietarului, nu!
 
Sal
Inca de cand am achizitionat GT 4/4 K.Bay, aceasta a si fost pusa pe lista de modificari in sensul ca nu imi plac marchizele cu perdele dar si pt digitalizare si lumini pe led:

Avand in vedere acest fapt, primul pas a fost demontarea completa a loko (rotile nu au fost scoase pt ca sunt ambutisate prin fren) si studierea spatiului disponibil:

Acesta este suficient pt ca, dupa cum bine se stie, motoarele FLM sunt de gabarit mare, acesta ocupand practic marchiza.
Dupa mai multe consultari cu modelisti locali am ales ca inlocuitor un motoras de macaz de la Tillig:

Urmatorul pas a fost taierea unei bucati din vechiul motor si a unei parti din sasiu (operatia necesitand un flex puternic din cauza materialului gros si dur) astfel incat sa rezulte o platforma dreapta pt noul motor:

Aceasta platforma a fost inaltata cu 2 fasii de PVC pentru a crea un suport stabil pt motor si, in acelasi timp, o pozitie fixa a axului melcat fata de primul pinion:

Motorul l-am fixat cu o platbanda de aluminiu si 4 suruburi care ajung pana in fren.

Urmatoarea etapa: digitalizare si lumini.
 
Sal
Lucrarea s-a incheiat cu schimbarea led-urilor pe placa luminilor din fata cu led-uri 0805 sunny white

si suntarea montajului care asigura aprinderea luminilor pe inainte in analogic precum si crearea unui suport pt led-urile luminilor spate

Decodorul a fost ascuns sub motor iar firele lipite direct pe motor:

Rezultatul arata asa:


Acum marchiza este fara perdele, obiectiv atins.
:lautar:
 
buna,

trebuie insa sa te gandesti ca perdelele respective existau la original si se foloseau des - timp de noapte, ploaie, in caz de frig... faptul ca la model in starea originala ele acopereau motorul prea mare este altceva.

de asemenea, la o locomotiva cu lumini pe pacura, nu prea exista lumina cu schimbare in functie de sensul de mers... la circulatie curenta se aprindeau cele doua din fata, la manevra toate patru, in caz de circulatie anormala (mers pe firul fals, tren special, etc) se adauga si a treia lanterna frontala cu geam albastru, rosu sau alb dupa caz.
 
buna,

daca vrei sa ai perdele autentice, le poti face singur dintr-un material mai realist in pozitia "pliata", adica abia vizibile intr-o parte sau alta a deschiderii cabinei.

iar cu luminile... mergi in digital? atunci poti face o smecherie sa le poti activa fie pe sensul de mers, fie pe ambele sensuri si atunci esti ca in realitate.
 
De mai mult timp caut un material care sa imi permita fabricarea acestor perdele, inca nu am gasit.
Luminile sunt active pe sensul de mers dar este o idee sa le conectez pe toate ca sa fie corecte.
 
Sal
In timpul cat am bricolat la GT4/4 a fost in vizita pe masa mea de lucru un ND2 cod CD00910. Desi este cunoscut ca nu ma impresioneaza diselitele, aceasta loko arata chiar bine, detaliile fiind bine lucrate.
Singura ei problema in ochii propietarului era ca avea farurile galbene si nu avea lumina rosie contra sensului de deplasare:

si vinovatul de lumina galbena:

Avand la dispozitie led-uri PLCC4 alb-rosi, le-am inlocuit pe cele originale cu acestea:

Rezultatul:
 
Pai poezia suna acum asa: Limba noastra-i o comoara/ de facebook si Internet adanc ingropata/ spre a nu fi nicicand gasita/ Nici aruncata, nici arvunita...

doar off topic

Pe de alta parte am descoperit ca uneori, in medii strict colegiale si tehnice, asemenea ghidusii elastice cu literele fac bine la moral.
 
macar vad ca l-ai iertat pe Rudolf Diesel si i-ai scris numele cum se cuvine ;-)

si acum hai inapoi la lucrarile tale, sa vedem ce-ai mai facut...
 
buna,

am mutat la "off topic" urmarea mesajelor despre gramatica fara legatura cu subiectul, pentru a nu polua mai mult acest topic. multumesc pentru intelegere.
 
Sal
Recent am finalizat o alta lucrare la care am modelit cu mare placere, anume digitalizarea superbei loko Murnau, cod 22500 Trix.
Inca de la sosirea in vitrina mea a acestei piese (care din fabrica este analogica dar dotata cu un supermotor Faulhaber),

digitalizarea ei a fost firescu urmator pas.
Lucrarea a constat in inlocuirea placi de circuit originale cu o placa Trix cu mufa pentru 21 pini avand in intentie achizitionarea un decodor Trix cu sunet:

La o discutie cu H.G.Dan in legatura cu decodorul Trix, mi-a fost recomandat un Lenz Gold+ cod 10433, 5 iesiri, mufa SUSI, etc si cum toate lucrurile recomandate de el au fost super, am legat acest decodor pe o mufa cu 21 pini de la Train-O-Matic (tks Dan):

Cele 3 iesiri suplimentare sunt stranse si totul incape in marele tender unde imi ramane suficient loc pentru modulul de sunet + difuzor.

Combinatia de Lenz + Faulhaber + placa de circuit cu condensator se dovedeste a fi superba, loko functionand pe sufletul lui @andreiul: treapta 1, rotile abea se invart cu o miscare constanta, o adevarata poezie. :aplauze:

Ultima parte a lucrarii a constat in incarcarea tender-ului cu carbuni.
Deci dintr-o bucata de carton am creat un postament pe care au fost notate centrele trapelor de incarcare:

un pic de spuma care sa ma ajute la crearea de movile de carbune in dreptul trapelor

un pic de carbune de gratar si gata:

Mai are nevoie doar de sunet si este gata.