BR01, cum se numeste setul conducator cu 4 roti?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

melc

Active Member
15 Decembrie 2010
57
0
cluj
LOCATION
cluj
Buna ziua,

Reconditionez o BR01 Fleischmann, totul merge perfect cu exceptia setului de 4 roti conducatoare, 2 axe, (cele din fata locomotivei) care-mi lipsesc. Nu stie cineva cum se numeste setul asta sa-l pot cauta pe web?
Eventual ce se poate pune in loc ca sa semene cu originalul?

mare multzamire,
 
Dupa cate cred eu ca stiu, rotile mici ne-motoare din fatza se numesc "alergatoare", iar cele din spate "purtatoare"; in functie de proiectul fiecarui tip de locomotiva, osiile alergatoare si/sau purtatoare pot lipsi. BR01 are in fatza un boghiu cu doua osii alergatoare si sub cabina o osie purtatoare.
Locomotiva BR03 este o sora mai mica a lui BR01, asa ca aceasta lista cu piese de schimb pentru BR03 s-ar putea sa-ti fie de ajutor. Mult succes!
 
mpursu a spus:
Dupa cate cred eu ca stiu, rotile mici ne-motoare din fatza se numesc "alergatoare", iar cele din spate "purtatoare"; in functie de proiectul fiecarui tip de locomotiva, osiile alergatoare si/sau purtatoare pot lipsi. BR01 are in fatza un boghiu cu doua osii alergatoare si sub cabina o osie purtatoare.
Locomotiva BR03 este o sora mai mica a lui BR01, asa ca aceasta lista cu piese de schimb pentru BR03 s-ar putea sa-ti fie de ajutor. Mult succes!

Multumesc Ursulet si Cosmin
Din pacate BR03 are alergatoarele fixate la mijlocul lor (ca la Marklin) cel putin dupa cum se vede din linkul pe care l-ai postat, in timp ce BR01 are alergatoarele pivotante la unul din capete, din cauza asta nu potrivesc nici cele de la Marklin nici cele de la modelele Fleischman mai noi (sau cel putin n-am gasit eu). Pana la urma o sa sfarsesc prin frezarea uneia, :(
povestea e mai lunga, am cumparat o BR01 ca piese de schimb pentru o alta si am sfarsit prin a avea doua locomotive perfect functionale.:D
Merge si fara alergatoare dar mai deraiaza pe la curbe daca are viteza mare. Urmeaza sa-mi construiesc decodoarele pentru DCC, desi cred ca o sa incerc sa fac decodoare IR cu acelasi set de comenzi ca la DCC. De altfel Fleischmann face seturi de comanda cu 4 locomotive in IR.
multumesc,
 
O poza ne-ar fi de folos, pentru ca intre '54 si '94 Fleischmann a facut diverse variante, de la cele mai caricaturale la unele care chiar seamana cu BR01.

PDI
 
am disponibil un set de alergatoare si purtatoare pentru BR 01;



aici, la BR 01 DB TRIX:



Candva am vrut sa construiesc o locomotiva, dar proiectul a fost abandonat.
ansamblele sunt noi, daca crezi ca se potrivesc poti apela la kenobi. Ai PM.
 
PDI a spus:
O poza ne-ar fi de folos, pentru ca intre '54 si '94 Fleischmann a facut diverse variante, de la cele mai caricaturale la unele care chiar seamana cu BR01.

PDI


Aici sunt pozele, totul este metalic:
vedere de sus
top.jpg

vedere de jos
bottom.jpg
 
SantaFeFan a spus:
Intr-adevar piesa antica....seamna cu Trix Express :twisted:

Cu cat e mai veche cu atat inseamna mai mult pentru mine. Am reconditionat si modificat pentru functionare pe linie standard HO, cod 100 (2.54mm grosimea sinei)) sau 83 (2.10mm) doua locomotive Trix 0-6-0 fabricate prin 1950-1960 si ajung sa ma minunez cum merg. Sunt cam rapide, se comporta pe sine ca un gandac de bucatarie urmarit de gospodina... Trix era inaintasul lui Marklin, iar sistemul lor analogic era pe linie cu tripolara (doua sine si un contact la mijloc) ca sa permita doua sensuri de deplasare a doua locomotive diferite pe aceeasi sina analogica.
Uite aici ce inseamna locomotiva adevarata:
http://www.modellbau-wiki.de/wiki/Bild:D_VI_Clotho_MM04101.jpg

Incet incerc sa ma indrept cu achizitiile spre epoca I.
 
buna,

Rudi, nu e Trix Express, e doar Horst Fleischann cand era de varsta mea ;-) actuala.

modelul este acela de 01 Neubaukessel la scara 1/82, daca imi amintesc bine era inmatriculata 01 220.

sansa de a mai gasi piesa noua la fostul producator este nula, poate ajuta Ebay, insa asemenea locomotive in stare buna se vand al naibii de scump.

p.s.: corect, piesa se numeste "boghiu alergator" in limba romana ;-)
 
Multumesc pentru corectura, Horia! 8)
Deci exprimarile corecte sunt "boghiu alergator, boghiu purtator, osie alergatoare, osie purtatoare" :D
Melc, daca piesa respectiva nu poate fi gasita nicicum, atunci uite o idee nastrusnica a la MPUrsu: poate ca pe boghiul alergator Piko s-ar putea monta o banda de tabla de aceleasi forme & dimensiuni ca si cea de pe boghiul alergator Fleischmann, ceea ce l-ar face utilizabil in cadrul locomotivei originale Fleischmann :idea:
 
Horia_Radulescu a spus:
buna,

Rudi, nu e Trix Express, e doar Horst Fleischann cand era de varsta mea ;-) actuala.

modelul este acela de 01 Neubaukessel la scara 1/82, daca imi amintesc bine era inmatriculata 01 220.

sansa de a mai gasi piesa noua la fostul producator este nula, poate ajuta Ebay, insa asemenea locomotive in stare buna se vand al naibii de scump.

p.s.: corect, piesa se numeste "boghiu alergator" in limba romana ;-)

Pentru Franta uite ceva de exceptie, scara OO:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180605631186&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123

melc
 
Melc, HR este N-ist inrait, l-ai plasat cu 2 scari mai sus. Recomanda-i ceva G, sa bage spaima-n N-uri :D :D