Locomotiva cu aburi BR 56 Piko – Îmbună’tă’Ăˆâ€şiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Locomotiva cu aburi BR 56 Piko – îmbună’tă’ţiri

Realizata de Piko in anii de glorie, aceasta macheta m-a surprins prin realizare mai ales ca este un model din gama hobby. Multe detalii si de asemeni numeroase pungi cu accesorii. Desi acestea sunt sigilate in cutie in plicurile lor, masina se pare a fi fost folosita si nu prea cum trebuie. In primul rand motorul de tip vechi, cu colectorul discoidal, prezenta un simpton ciudat. Pe mers inapoi se tura normal, adica destul de tare, pe mers inainte insa se urnea din loc numai la tensiune maxima si locomotiva abia daca se taraia pe sine. Ca a fost rulata asa, cu tensiunea la maxim, o dovedeste mai ales ghidul de lumina frontal, topit si combinat cu o parte din peretele negru al casetei de protectie de sub locomotiva, dar asupra acestui subiect voi reveni mai tarziu.

Despre cum s-au desfasurat lucrarile de reconditionare, imbunatatiri si iluminat pe LED-uri, mai pe larg si cu foarte multe poze aici:
http://trenulete.info/locomotiva-cu-aburi-br-56-piko-imbunatatiri/

 
Apropos, ca nu ma pot abtine sa nu intreb, de unde tot faci rost de atata plumb de lestat ? Imi dau cu pumnii in cap ca am aruncat sifonul vechi de la baie, cred ca avea linistit vreo 5 kile, ce-i drept arata execrabil dar oricum nu-l vedea nimeni.
Daca iau plumb de pescuit iese mult prea scump (ce-i drept, m-am uitat doar prin supermarket-uri, ca nu sunt pescar de meserie sa le stiu pe toate). Si vorba aia, nu trebuie sa arate ca la expozitie, doar sa fie greu :p.
 
Am avut adunate de pe vremea cand tipaream ziarul la Constanta si se culegeau textele la linotip, o gramada de linii de text gresite. Am pastrat atunci pentru altceva si acum am ajuns sa le folosesc la trenulete. Din pacate stocul se duce pe zi ce trece si nu mai existe pe nicaieri vreun linotip in functiune. Poate pe la un muzeu ceva.... Oricum la aceasta locomotiva intentionez sa fac un mulaj si sa torn matrita de ipsos iar in ea o greutate pe profil asa ca la carte. Am adunat niste plumb de la dezmembrari auto. Borne de baterii. Dai o sticla de votca la paznic si scoate cu ranga cate vrei intr-o seara...

Bateriile de locomotive romanesti au borne late din plumb sanatos. Asa ca fuga la depou daca ai acolo. La mine nu exista!
 
plub mai puteti procura de la vulcanizari
sunt plumbi folositi la echilibrarile rotilor care au greutati de la 10 grame la 25-50grame