revizie tehnica V160

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Off , ma scoate din sarite v160 imi vine sa ....... :-x
Acuma nu face contact aici.

Trebuie sa o imping de la spate merge ce merge se opreste
 
Acest model nu are trei osii pe boghiu... Locasul acela este pentru ca boghiul are suport universal, pentru mai multe tipuri de locomotive.
In alta ordine de idei, motoarele de tipul asta, folosite de lima in generatia veche, sunt destul de pretentioase. Colectorul discoidal, urias, produce multa usura in carbuni, care sunt unul din grafit si unul din pasla metalica....
Mai apoi, colectarea curentului se face separat pe cate un boghiu, fapt care duce la intreruperi dese. Daca tot vrei sa reconditionezi o astfel de masina, incearca sa pui colectoare pe ambele roti. Cate unul pe axul osiei (originalul) si cate unul pe lateral interior roti. Este loc din plin si pe booghiul motor dar si pe cel fake.
Si nu uita, cu rabdarea treci marea!

PS- daca nu reusesti reconditionarea motorului, uite un link pentru inspiratie. http://trenulete.info/locomotiva-bb-15002-garnitura-sncf/
Eu l-am inlocuit cu un motor de usa de CDrom
 
Super fain ,am si eu o gramada de astfel de motoare dar m-i se pare ca sunt prea slabe .
Multumesc Prognosis