Imbunatatire E69 Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Greul totuşi n-a trecut, fiindc㒠mai am de lipit direct pe decodor firele luminilor (alb şi galben) şi plusul comun (albastru)
10.gif

Cu aceleaşi precauţii de mai sus, am lipit firul alb şi cel galben, daaaa'... în chip de plus comun am folosit un mic artificiu...

... adic㒠am montat rapid dou㒠diode 1N4148 cu anozii la firele de alimentare şi cu catozii legaţi împreună’, "nodul" catozilor formând exact plusul comun de care avem atâta nevoie
71.gif

DAAA, ştiu, teoria digitalului spune c㒠luminile şi accesoriile nu au totdeauna nevoie de plusul comun, dar luminile mele AU nevoie de el.
Astfel, am repoziţionat cele 3rei fire - alb, galben, albastru - astfel încât s㒠nu se intersecteze cu angrenajele sau alte piese în mişcare sau fixe, dup㒠care le-am lipit pe micuţa interfaţ㒠MPU necesar㒠farurilor mele bicolore bipolare
3.gif

 
Probele de funcţionare cu locomotiva semi-asamblată’...

... fiind trecute cu succes, am asamblat complet locomotiva şi am probat din nou:

Deci... simpatica locomotiv㒠E69 Piko este din nou întreag㒠şi pe deplin funcţională’
41.gif
...


... aşa c㒠îşi va relua locul binemeritat pe Că’ile Ferate "La Ursu"
16.gif
 
Aici alta imbunatatire, de alt fel, la aceasi locomotiva.
http://www.drg-ler.de/HTML/Projekte/E69-05/index.htm
 
Buna ziua!
Am cititi acest topic cu mare placere si il "poluez" putin intrucat am gasit si cumparat pe olx varianta rosie a locomotivei si vreu sa o aduc estetic mai aproape de realitate, pe langa aceleasi modificari aduse la lumini si digitalizare. Este foarte similara, difera la cateva aspecte: greutatile din zamac turnat, plastice negre prin interior.
Este insa foarte zgomotoasa! Ati studiat cumva posibilitatea de remotorizare, cum a facut cel din link-ul de mai sus? Ma gandesc ca va fi dificil cu partea de transmisie si realizarea angrenajului daca pastez mecanismul, altfel trebuie sa gasesc o locomotiva de sacrificiu. Nici nu vreau sa investesc foarte mult in ea, ca altfel in luam una Fleischmann
De la ce locomotiva ati luat rotile rosii cu spite?
 
Da, varianta de la Fleischmann este deosebita dar cu un pret pe masura (daca se mai gaseste):
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Masina , in realitate, avea rotile de 1000 mm diametru. Daca nu ma insel, rotile tenderului Piko , au 11 mm, teoretic ar merge.

https://de.wikipedia.org/wiki/LAG_1_bis_5

Am o E 69 verde Piko, insa in ciuda dansului si defectelor, o pastrez, fiind una din primele locomotive cumparate , in anii´80, copil fiind.