Imbunatatirea locomotivei DB 215 (Roco 1:87)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SSi

Member
23 Decembrie 2016
36
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Exista mai multe start set-uri Roco la scara 1:87 care cuprind pe langa altele si o loc BR 215. Aceasta este vopsita total in rosu (in afara de acoperis care este gri) si facand parte dintr-un start set (deci varianta mai ieftina) multe detalii nu sunt conforme cu cele ale locomotivei reale. In starea originala de vopsire ea este o jucarie. Pentru a fi o macheta ce reprezinta la scara originalul am purces la o serie de schimbari si anume:
1. am subtziat (prin pilire) scarile laterale si cele din fatza/spate
2. cu un cutter am crestat rama alba in dreptul santurilor ce delimiteaza usile pentru ca acestea sa aiba un aspect unitar
3. am vopsit cu gri inchis zona central superioara de pe partile laterale ale loc. si am incadrat-o cu o dunga alba
4. am vopsit cu negru mat: stergatoarele de parbriz, ramele geamurilor fatza/spate si ale celor laterale aflate in zona gri, scarile laterale si cele din fatza/spate (care au primit pe cant si o dunga alba}, carligul fatza/spate, tampoanele
5. am vopsit cromat clantzele, barele din dreptul usilor si ramele farurilor fatza/ spate
6. inegrirea au suportat-o aerisirile laterale, radiatorul fatza/spate, cosurile de evacuare de pe acoperis si o zona circulara in jurul lor
7. am vopsit cu lac mat acoperisul prin pensulare, pentru a obtzine un efect de imbatranire cu aspect de scurgere a apei de ploaie
8. boghiurilor le-am aplicat cu aerograful un inceput de „rugina”
9. inegrirea capacelor de la rezervoarele de motorina si usoare prelingeri.
Ceea ce a rezultat dupa toate acestea va invit sa vedetzi apasand urmatorul link.

APASA AICI PENTRU POZE

Acolo sunt cuprinse si doua fotografii ale locomotivei reale si cateva facute inainte de tunning.