Punte NEM G1700 Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
LOCATION
Pitesti
Salutare.
Am nevoie de configuratia puntii care vine in mufa pentru decodor la o loco G1700 de la Piko, o schema, ceva...
Loco o folosesc in analog si nu am puntea buna, am vazul ca la Piko e trecuta cu codul 56129 si se pare ca e folosita la majoritatea loco de la Piko.
Are ceva suplimentar deasupra, 2 diode, rezistente, ceva...nu-mi dau seama exact din poze.
Poate ma ajuta cineva care are o punte Piko cu o configuratie, o poza, orice...pentru a incerca sa improvizez una.
Multumesc.
 

Conform paginii http://www.dccwiki.com/NMRA_DCC_Plug , pinii sunt:
1 - fir orange (motor dreapta) - marcat cu semnul "check";
2 - fir galben (lumini spate);
3 - fir verde (functia F1) - nu a fost montat;
4 - fir negru (culegere tensiune stanga)
5 - fir gri (motor stanga);
6 - fir alb (lumina fatza);
7 - fir albastru (plus comun);
8 - fir rosu (culegere tensiune dreapta).
Cele doua piese negre cu inel alb sunt diode, care asigura plusul comun la terminalul 7, indiferent de polaritatea pinilor 4 si 8. Ele sunt plasate cu catozii spre pinul 7 si cu anozii spre pinul 8 (stanga placutzei) respectiv 4 (dreapta placutzei). De asemenea, placutza face contact intre pinii 8-1-2, respectiv 4-5-6, astfel incat motorul si luminile sa primeasca tensiunea de la sine, in regim analogic.