GP7 Proto2000 Ce poate avea ???

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

uhu

Active Member
Trenulist
20 Martie 2009
123
0
39
Lugoj
LOCATION
Lugoj
Buna, am o locomotiva H0 GP7 din faza 2 de la Proto 2000, echipata DCC si sunet pe care am achizitionat-o de noua dintr-o calatorie in strainatate.

La inceput a mers foarte bine (folosesc sistem digital-Roco) dar acum a inceput sa mearga sacadat la viteza mica ( ca si cand ar prinde ceva in transmisie). Am descfacut boghiurile care erau bine unse si nu am vazut nimic in neregula la transmisie. Ce poate avea? Ati patit si voi asa ceva ?
 
Salut uhu!
Daca tot ai deschis boghiurile, verifica atent rotile dintate ale angrenajelor, sa nu fie crapate, fisurate sau sa aiba dinti rupti. Din cate am citit eu pe aici acesta e un defect frecvent. Eventual, daca ai posibilitatea, viziteaza si colectorul si periile motorului si indeparteaza posibilele depuneri.
Bafta!
 
Merci de sfaturi. Locomotiva este desfacuta, m-am uitat la toate angrenajele din boghiuri si totul este in regula. Oricum nu are prea multi "kilometri" la bord, ruland maxim o ora decand o am. Voi incerca sa modific compensarea de sarcina...
 
Da, incearca sa anulezi compensarea de sarcina si vezi cum se comporta, dar din moment ce la inceput spui ca mergea bine nu cred ca asta e problema. Am patit si eu ceva asemanator cu o BR 218, iar rezolvarea a venit prin curatarea colectorului care din cauza contactului defectuos cu periile se scurtcircuitase intre lamele.
 
Astazi mi-a venit un Multimaus si am incercat sa opresc compensatorul de sarcina (lucru care nu l-am reusit), dar cand am desfacut locomotiva si am pus-o la curent fara contragreutati-putand vedea periile-carbuni de colectare de pe axul motor am observat ca atunci cand agata la mersul incet ies scantei electrice intre perii si axul motorului. Voi pune o poza mai incolo, numai sa incarc acumulatorii. Ce se poate face ???
 
Incearca sa finisezi carbunii (eventualele bavuri) cu o pila foarte fina. Eu am reusit cu una pentru unghii, cu diamant. Ideal ar fi sa cureti si spatiile dintre lamelele colectoare si apoi sa stergi bine colectorul cu o carpa uscata.
Spor la treaba!
 
Culmea, cand am plimbat saptamana trecuta putin locomotiva nu a mai facut nici o figura, chiar a mers mai fin decat mergea la inceput. :D si vad ca o tine tot asa pana acum...avand un mers foarte lent la prima treapta de viteza de la MultiMaus-vedeti in link...

http://www.youtube.com/watch?v=kh9GrO-T3xs

...oricum sper sa nu mai faca, fiind una dintre cele mai line si fine ca mers locomotive din colectie.