BR 644 - BRAWA 44052

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am schimbat rezistenta cu una de 1200 ohmi....la calculul de mai sus iese :
6.15V : 1200 ohmi = 0.005125
 
Am schimbat si la celelalt capat becul cu led smd. Arata cam asa......



si spatele ca sa zic asa....




 
Lumina rosie a ramas pe bec, deoarece spatiul este redus si nu deranjaza optic.

Ramane sa stabilesc ce rezistenta va ramane si de ce valoare. Aici am nevoie de ajutorul "GREILOR" in electronica....

Astept sugestii.....
 
In pozele de mai sus am pus o rezistenta de 1200 ohmi. Din pacate nu am mai mica decat de 325 ohmi.... si mai mare de 1500,2000 ohmi.
 
shikanne a spus:
Are vreo importanta ca la celalalt capat este inca bec????
Am pus borna asa cum ai zis si ......nimic pe afisaj....
Faptul ca dincolo este bec nu are niciun efect asupra LED-urilor.
Daca, in configuratia respectiva, aparatul indica zero si LED-urile nu se aprind, inseamna ca nu trece curent nici prin aparat si nici prin circuit. Cu ampermetrul inseriat in circuit, atinge pur si simplu testerele intre ele si:
1) LED-urile se aprind normal, ceea ce inseamna ca aparatul are probleme, in sensul ca nu trece curent prin el;
2) nu se intampla nimic, ceea ce inseamna ca n-ai facut bine circuitul.
 
In cabina din fatza, pentru farurile albe conexiunile sunt urmatoarele:
fir_albastru_decodor - rezistenta_balast - anod_LED1 / catod_LED2 - fir_alb_decodor

sau

fir_albastru_decodor - anod_LED1 / catod_LED2 - rezistenta_balast - fir_alb_decodor

Masori curentul dezlipind un terminal al rezistentei de balast si conectand un tester al ampermetrului la respectivul terminal, respectiv celalalt tester la firul de unde ai dezlipit terminalul.
 
mpursu a spus:
shikanne a spus:
Are vreo importanta ca la celalalt capat este inca bec????
Am pus borna asa cum ai zis si ......nimic pe afisaj....
Faptul ca dincolo este bec nu are niciun efect asupra LED-urilor.
Daca, in configuratia respectiva, aparatul indica zero si LED-urile nu se aprind, inseamna ca nu trece curent nici prin aparat si nici prin circuit. Cu ampermetrul inseriat in circuit, atinge pur si simplu testerele intre ele si:
1) LED-urile se aprind normal, ceea ce inseamna ca aparatul are probleme, in sensul ca nu trece curent prin el;
2) nu se intampla nimic, ceea ce inseamna ca n-ai facut bine circuitul.

Ledul se aprinde cand ating testerele intre ele, altfel pe aparat nu afiseaza nimic.
 
Am mai tot calculat....s-a modificat voltajul la iesirea din decodor spre lumini....acum este 17.6 V.... asta dupa ce cred ca s-a ars un transformator roco....
Pur si simplu nu a mai dat curent....aveam altul si l-am schimbat.
Deci: 17.6V -(2x3.5V) / 0.015A= 706 ohmi
Zic bine??

Treaba e ca nu am o rezistenta de 706 ohmi. Am de 325 si 1000. Am pus una de 1000 si lumina este la fel.
 
Am mai masurat in paralel cu led-urile si imi da 6.2V pe care daca ii impart la rezistenta de 400 ohmi imi da 0.0155 A....corect?
Tre sa pun o rezistenta de 400 ohmi?!!!
 
shikanne a spus:
Ledul se aprinde cand ating testerele intre ele, altfel pe aparat nu afiseaza nimic.
Atunci partea de ampermetru are probleme, probabil o siguranta arsa, un traseu intrerupt sau contacte proaste in comutatorul rotativ.
Calculul este corect :aplauze:
Poti lasa rezistenta de 1000 ohmi, fiindca valoarea curentului va fi de circa 10mA, ceea ce este OK. Cu o rezistenta de 820 ohmi, curentul ar fi de 13mA.
 
Ai facut FOARTE bine ca ai masurat tensiunea care cade pe cele doua LED-uri inseriate! :aplauze:
Astfel, in calculele despre rezistenta, vei inlocui 2x3.5V (cat spuneam eu) cu 6.2V, deci:

(17.6V - 6.2V) / 0.015A = 760 ohmi

Respectiv, daca in loc de 760 ohmi pui rezistenta de 1000 ohmi, atunci curentul va fi:

(17.6V - 6.2V) / 1000 ohmi = 0.0114A

Deci este OK.
LED-urile NU sunt elemente liniare de circuit, deci legea lui Ohm nu se aplica in cazul lor.
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: pentru Dom' Profesor Mircea..... Mii de multumiri, binenteles pentru suport si sprijinul acordat. Ai dovedit inca o data ca ne putem baza pe tine.... mai ales eu. Cred ca acest topic va fi de folos pentru multi de acum inainte.
Ma apuc de finisat, ca sa zic asa si revin cu poze de final.
 
Imi pare bine ca pot sa ajut :)
As propune ca totusi sa inlocuiesti cu LED-uri PLCC rosii becurile pentru farurile rosii; daca ai reusit cu LED-urile albe inseriate spate-in-spate, atunci sunt absolut sigur ca vei reusi cu LED-urile PLCC rosii, care nu mai necesita decat montarea adecvata in fatza ghidurilor respective, inseriate cu rezistentele de balast adecvate.