ICE 2 - Trix

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dcm

Active Member
Trenulist
24 Februarie 2009
102
0
Bucuresti, Drumul Taberei
www.cipriandivuldavid.blogspot.com
WEBSITE
http://www.cipriandivuldavid.blogspot.com
LOCATION
Bucuresti, Drumul Taberei
Salut,

Am achizitionat un ICE 2 de la Trix. Este cu decodor digital incorporat inclusiv cu sunet. Avind in vedere ca la registrul sunete avem doar fluierul locomotivei si anuntul cu " usile se inchid ... " presupun ca este un decodor mai vechi sau " low cost ".

Luminile sint doar pe alb si aici apare problema. La vagonul motor odata cu schimbarea sensului de mers luminile se sting sau se aprind functie de comanda pe cind la capatul celalalt luminile ramin in permanenta aprinse. Am demontat vagonul cu pricina si l-am studiat un pic. Precizez ca nefiind indeminatic ca sa nu spun altfel nu prea ma trage inima sa fac astfel de operatiuni lucrurile putindu-se complica daca stric ceva. Revenind, in vagon am gasit o placuta cu un mic circuit integrat de la care vin firele de alimentare de la ambele boghiuri si pleaca mai departe spre cele trei led-uri montate si ele pe o placa in botul vagonului. Find un model mai primitiv cuplele sint de plastic si nu joaca nici un rol in alimentare asa cum este la ICE 3 de la Piko. Cu carcasa scoasa am repus vagonul pe sine, mai intai normal si apoi pe rind doar cu cite un boghiu. Ciudat este ca atunci cind pe sine se afla doar un boghiu luminile ramin stinse indiferent de sensul de mers, acestea aprinzindu-se doar cind ambele boghiuri revin pe sine.

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie ? S-a mai lovit cineva de aceasta problema ?

Mltumesc si imi cer scuze daca exprimarea nu e tocmai in termeni tehnici.

DCM
 
Salut,

am si eu o locomotiva TRIX de ultima generatie, si ea are doar 2 sunete, exact ca si setul tau. Nu cred ca e un decodor low-cost, pur si simplu nu au pus mai multe sunete.

Alta problema de care ma lovesc, sunetele sau luminile nu se pot activa in timp ce locomotiva merge.

Deci astept si eu raspunsuri de la cunoscatori. :D
 
o fotografie ceva cu acel circuit?cele 3 led-uri sunt de culoare alba,banuiesc...inclin sa cred ca acel circuit este de fapt o punte redresoare cu rezistenta de balast aferenta pentru led-uri.atata timp cat nu exista nici o legatura intre led-uri si decodor,aceste lumini vor ramane aprinse in permanenta,pentru ca sunt alimentate direct de la sine prin intermediul boghiurilor,care culeg curentul "jumatate" fiecare,asa cum spunea si Radu.
 
dcm a spus:
Nu cred ca are mare importanta dar precizez totusi ca trenul nu e din start-set. se vinde si separat, varianta pentru care am optat si eu.

Salut,
Nu e cam zgomotos?.....avand carcasa din metal....mi-a trecut si mie prin mana ICE 2 de la TRIX si la fel am ramas socat cand luminile din spate, ca sa zic asa, raman aprinse indiferent de directia de mers.
Si sunetele intr-adevar sunt doar 2. Are montat un deocdor de tip OEM asa cum am mai intalnit si pe la lok ROCO.
Cred ca se pot modifica si luminile, insa trebuie schimbata placuta pe care se monteaza decodorul....si binenteles decodorul.
 
andreiul a spus:
mai oameni buni; ma bag si eu ca musca...
asta cu luminile e discutabila...e ca si cu schimbarea luminilor la aburoase in functie de directia de mers, sau aburoase cu lumini rosii...

pai ce are de a face ICE-ul cu aburoasele.... :roll:
 
"Luminile sint doar pe alb si aici apare problema. La vagonul motor odata cu schimbarea sensului de mers luminile se sting sau se aprind functie de comanda pe cind la capatul celalalt luminile ramin in permanenta aprinse."
 
Salutare,

ICE nu mi s-a parut a fi deranjant de zgomotos.

O sa incerc sa postez si o poza cu placuta ce alimenteaza luminile, dar cititind cele de mai sus inclin sa cred ca asa a fost gindit, ca la acel capat luminile sa fie in permanenta aprinse. Ma gindesc sa le fac rosii cumva...

Mai am un BR 185 tot de la Trix iar luminile functioneaza normal, ca de altfel si la cele cu aburi.
 
@andrei

daca la aburoase o poti scalda cu luminile si culorile,la ICE nu ai cum,trebuie neaparat sa fie rosii la sf. trenului,absolut indiscutabil.
la ICE-ul in cauza s-a urmarit un control al costurilor,prin eliminarea conexiunii intre vagoane,cuple-contact,led-uri rosii etc.

@dcm

ca luminile sa functioneze pe sens si schimbare de culoare,in digital,trebuie musai sa fie legate la decodor.la celelalte locomotive este mult
mai simplu de facut legatura intre luminile rosii/albe si decodor,de aceea functioneaza schimbarea pe sens si culoare.
 
sau sa adaugi niste led-uri rosii si sa faci legaturile de rigoare intre vagoane si astfel poti avea shimbare de lumini/culoare in functie de directie.
 
Am avut si eu aceeasi problema cu ICE2 din start set de la Marklin.
Decodorul este intr-adevar unul ieftin.
Atit la locomotiva cit si la ultimul vagon LED-urile sunt albe. Daca vrei sa ai si lumini rosii dependente de directia de mers va trebui sa:
- pentru vagonul de capat sa montezi un mic comutator pe boghiu;
- sa schimbi placutele cu LED-uri sau sa montezi doua SMD rosii pe placuta existenta
- la locomotiva va trebui sa verifici daca exista semnal din decodorul existent pentru luminile rosii

Eu unul am montat un ESU mfx si am rezolvat toate problemele.

De asemenea se pot monta foarte simplu niste placute de cupru la cuple si astfel rezolvi si iluminatul interior.

Din pacate nu am poze disponibile in acest moment, dar daca te intereseaza pot sa-ti dau lista de piese de care ai nevoie.

Adrian
 
Este important de stiut ce fel de decodor vei folosi.
Luminile de la locomotiva si luminile de la ultimul vagon se pot comanda in moduri diferite.
In ceea ce priveste luminile rosii exista 2 solutii:
- ieftin, mai pui 2 SMD-uri linga luminile existente;
- cumperi 3 placute cu LED-uri alb/rosii
Am sa incerc sa pun niste poze de la trenul meu.
Adrian