Nohab MAV TT reconditionare/imbunatatire

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Nohab MAV TT reconditionare/imbunatatire

Am reconditionat impreuna cu Razvan locomotiva TT Nohab MAV primita in dar de la un prieten de pe forumul Dacia Reno. Eu am facut revopsirea modelului. Modificarile tehnice apartin lui Razvan si se pot vedea pe situl sau Modelmania



Voi reveni cu detalii dupa remontare...
 
se ia una bucata Nohab 42 in stare avansata de praf cu o roata metalica lipsa primita in dar de la Arin

initial am incercat sa o repar "as it is" construind o roata dintr-o bucsa gasita prin "maimutzele" mele si prin lipirea rotilor de cauciuc (erau crapate)



pana la urma nu a fost cu sorti de izbanda din cauza boghielor si a capacelor care aratau cam asa :


asa ca m-am apucat sa caut piese si pana la urma am gasit din pura intamplare la Brasov la expozitie .
daca tot am pus mana pe piese bune m-am hotarat si la o schimbare de look si am demontat-o boabe pentru vopsire.
vopsirea apartine prietenului meu Arin .
dupa vopsire m-am apucat de curatat "gazarile" nedorite




apoi am montat boghiele cu toate piesele si rotile aferente.
se observa ca am renuntat la clemele de pe sasiu care colecta curentul de pe clemele de pe boghiu...
erau aici pierderi de curent la greu asa ca am folosit firele care se vad in imagine

am montat apoi toata mecanica si o parte din electrica pe sasiu

si apoi boghiele adaugate la sasiu si terminat de facut conexiunile electrice


si in fine cu capacul montat si asezata pe locul ei de drept PE LINII :)


aici un mic filmulet facut cu camera digitala asa ca scuze de calitatea super slaba :oops:

 
clar ca da !!! problema e cu vopsitul iarna in casa ....
unu la mana ii face rau lui Arin cu astmul lui si doi la mana trebuie bagat tubul de aer in apa fiarta ca nu ai presiune suficienta ....
undeva la vara doar scot carcasa si o aranjez cu Arin pana la ultimul detaliu :)
daca te uiti atent , si cele 3 gratare de aerisire de pe laterale trebuiesc gri ...