Lumini locomotiva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
Am o locomotiva diesel T 334 dintrun start-set de la TILLIG.
As dori sa-i montez lumini alb/rosu, bineanteles daca se poate.
Ce LED-uri sa folosesc, cu ce diametru cum sa procedez si alte chestii care sunt bine de stiut inainte de a ma apuca de treaba?

Astept pareri de la cei care au mai facut asa ceva si ma pot indruma ce si cum...
Multumesc anticipat.
 
pai in primul rand fa si tu niste poze cu masina demontata; la cat e de mica, cred ca cea mai buna solutie o reprezinta led-urile smd. masina e in analog sau in digital?

deasemenea poti folosi led-uri de 1.8mm; o sa-ti mai trebuiasca rezistoare de 1k.

pune niste poze sa vedem si noi cum arata ghidajele de lumini de la masina ta

Bafta
 
Loco e in analog. Din pacate nu stiu ce inseamna ghidajele de lumini.
Exista LED-uri smd alb/rosu?
O sa fac si poze cu ea desfacuta.
 
Pentru varianta analogica poti folosi LED-uri de 3mm bipolare galben/rosu pentru farurile laterale, respectiv LED-uri de 3mm galbene pentru farurile centrale. Sunt cam mari pentru TT, dar pot fi acceptate cu putina bunavointa. Poate ca totusi ar fi mai OK LED-urile de 1.8mm, dar acestea nu sunt bicolore, cel putin dupa cate stiu eu, deci in farurile existente nu vor incapea decat cele galbene. Exista si LED-uri SMD galben/rosu; se gasesc destul de greu, dar sunt foarte mici si se pot plasa in spatele farurilor perforate si umplute cu plastic transparent.
 
mpursu a spus:
Dupa cate vad, locomotiva nu are lumini functionale si, deci nici ghiduri de lumina (piese din plastic transparent care aduc la faruri lumina unor becuri aflate in interior).

AHA!... Intradevar nu are lumini functionale si nici acel ghid de lumini.
 
Mai poti incerca prelucrarea unor leduri bicolore de 3mm ca in poza.

Folosesti o bormasina electrica si o pila fina sau smirghel.Secretul e sa nu te apropii prea mult de capetele terminalelor din interiorul ledului (dinspre lentila).Cu putina grija iese, mai ales ca ledurile astea sunt destul de accesibile ca sa-ti poti permite sa macelaresti cateva pana reglezi "scula".Ledul prelucrat din poza a ramas functional desi i-am "ras" si terminalale pana la nivelui gulerului.Problema pe care o vad la masinaria ta e amplasarea farurilor.Din cate se vede in poza , e posibil ca o gaura data in "oglinda" farului sa iasa in interior chiar in peretele caroseriei...Ar mai fi posibilitatea cu leduri smd, dar daca locomotiva e la TT, cred ca nu intra decat o singura culoare.Ce diametru interior au farurile?
 
Salutare!
Iata si poze cu loco desfacuta:


Cred ca voi renunta la montarea LED-urilor deoarece mi se pare cam stramt locul si nu prea am dexteritatea necesara...
 
Daca locomotiva ramane in analog,iluminarea cu o singura culoare o poti face folosind leduri smd in capsula 0603 .Au cca,. 1,6/0.8 mm.Legatura cu sasiul o poti face lipind in interiorul caroseriei ( in zonele pe care ti le-am marcat cu rosu)niste piese de contact (tablite ,bucati de cablaj sau sarme) la care aduci firele de la leduri , iar pe contactele de la motor niste arcuri sau lamele care sa calce pe acele piese de contact.Totul e sa fii foarte atent cum dai gaurile in faruri, altfel risti sa strici carcasa.
 
led-urile le poti pune fara mari probleme daca pilesti putin din lestul locomotivei; poti folosi led-uri de 1.8mm sau smd; problema apare daca vrei sa o faci digitala; in afara de Digitrax sau modelele mici de la lenz, nu stiu ce ar putea incape acolo...
 
Multumesc pentru sfaturi.
Pun si eu o intrebare dar nu radeti de mine:
Exista LED-uri smd "bicolore" galben/rosu dar rezistente format mic (cum se numesc?)
Daca tot ma apuc de pilit din lest macar sa fac o treaba calumea (sper).
Bag rezistente de 1000 ohmi pt. 2 LED-uri rosii si de 800 ohmi pt. 3 LED-uri galbene.
Saptamana viitoare ma duc pe Maica Domnului sa caut LED-uri, mai stiti magazine cu piese electronice "dotate" prin Bucuresti?
Bafta!