Werklok 9 OMV

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna baieti,

din cate stiu, lucram la un portal pe care vom incerca sa punem aceste informatii :roll:

pentru F33, pana acum nu am avut probleme cu Chameleon la nici un fel de masa plastica, inclusiv parti transparente...

pentru indentificarea plasticului, in cele mai multe cazuri ajunge sa intorci cutia machetei si sa privesti pe spatele ei... acolo ar trebui sa fie scrisa masa plastica (PE, PS, PMMA...) daca nu chiar pe spatele piesei in sine insesi, alaturi de codul de productie...

ca principiu de baza, lichidul de frana nu distruge PE, insa ataca si elimina elementele flexibile din PS (styrene) ceea-ce face ca aceste piese sa devina casante...
 
felippe a spus:
Mie mi-ar place sa avem o pagina de internet unde sa fie concentrate toate informatiile utile de pe forum.

Dar pentru asta trebuie sa fie cineva care sa se priceapa la web-design si care, mai mult, sa aiba si timp sa culeaga informatia utila din sutele de topicuri.

Poate reusim sa organizam si sa ia fiecare cate o felie si sa conceapa un fel de articol.

Salut

orcine este bine venit sa "adune" aceste articole de pe forum, noi le vom pune sus pe portal.

Deci daca sunt doritori, sa se anunte :).
 
Pe masura ce lucrarile avanseaza , se dovedeste ca modificarea iluminarii la aceasta locomotiva nu e deloc simpla.Pentru luminile din spate am crezut ca va fi suficienta taierea ghidajelor de lumina siinlocuirea ledului original, care "duce" toate trei farurile cu un grup de leduri (galben si rosu) separate cu un ecran negru , ceva cam ca in poza

Din pacate, desi farurile luminau la intensitate buna, farul de sus "fura" si putin rosu cand ar fi trebuit sa fie aprinse doar farurile de jos.Dupa mai multe probe, am hotarat sa montez cate doua leduri bicolore chiar in dreptul gaurilor de jos si unul galben pr farul de sus, asemanator cu partea din fata.Totodata am reproiectat cablajul masinariei conform noilor cerinte.In penultima poza se poate vedea felul in care intentionam sa montez ledurile...din pacate n-a "tinut"

Pana la urma habar n-am cum o sa iasa luminile , da' pot zice ca am devenit tare dibaci in facut cablaje in forme impuse...mai ca-mi vine sa-mi deschid un atelier :lol:
 
In timpul asta a aparut si un "reset" neprevazut la farurile din fata.Una din oalele de far n-a rezistat la manipulari si s-a dezlipit de rama...urat din partea ei.Ce-i drept si suprafata de lipire era cam mica si nici eu n-am umblat delicat, pe principiul ca , daca nu rezista, nu e buna solutia aleasa. Asa ca am revenit la prima varianta, cea cu "sasiu" din cablaj.De data asta am reusit sa subtiez placa suport pana la cca.0,5 mm , asa ca se poate considera o varianta intermediara.Totodata am mai "sapat" si in rama in asa fel incat sasiul sa vina cumva "la fata".Cu ceva chit si vopsea , sper sa nu se mai vada ca e ceva adaugat acolo.Din nou, "traznaia"mare a fost la lipit firele :lol:


A trebuit putin "sculptat" si lestul, pentru a permite ramei echipate cu cablaje sa se aseze la locul ei.
 
buna,

ca sa par carcotas, "culmea" este ca originalul folosit de OMV la Schwechat nu are deloc lumini rosii :D

insa in modelism orice este permis...
 
Iaca na... :lol: Hai sa zicem ca, la atelierul unde s-a facut RK la locomotiva asta, sef de atelier era un inginer venit prin transfer de la CocaCola...chestia cu luminile rosii o fi vreo deformatie profesionala...
 
Imi plac grozav cablajele! :aplauze::aplauze::aplauze:
Mai cunoastem si alte locomotive inzestrate de shefii de gara cu facilitati pe care originalele nu le-au avut :D, dar, atata vreme cat acestia sunt multumiti, totul este OK. No'binye'amu'no, nu ne apucam sa montam faruri alb-xenon pe aburoase, dar cate o luminita rosie pe_ici_pe_colea merge, asa-i? :fluierat:
 
Dar totusi daca nu scrie TDI cu I rosu ... parca e in zadar :D
@F33 felicitari ... intr-adevar cablajele arata excelent si se vede o imbunatatire radicala fata de cele de la centrala lui paco ;-) Si parca si mie imi place mai mult cu becuri rosii :confused: